«Масштабування любить великий ринок». Про що книга «Бліцмасштабування» і які її фундаментальні принципи
«Масштабування любить великий ринок». Про що книга «Бліцмасштабування» і які її фундаментальні принципи

«Масштабування любить великий ринок». Про що книга «Бліцмасштабування» і які її фундаментальні принципи

Що спільного між Airbnb, Amazon і стартапами, які збанкрутували за рік? Усі вони грали в гру під назвою «Бліцмасштабування». Але виграли не всі… Чому? І головне — чи спрацює це у вашому випадку?

Усе вирішують 4 фундаментальні фактори швидкого росту. Саме про них розповідає книжка «Бліцмасштабування». Її написали двоє людей: Кріс Є, який займається венчурними інвестиціями, та Рід Гоффман, співзасновник LinkedIn. Ця книга розповідає про те, як компанії можуть швидко вирости, віддаючи пріоритет швидкості над ефективністю. Усе, щоб перемогти в ринку, де переможець може бути лише один.

У відепроєкті «Глави успіху» Андрій Миронюк, підприємець, стратег, засновник Myroniuk Consulting і викладач Львівської бізнес-школи, шукає формулу розвитку, багатства та щасливого життя. Другою під аналіз потрапила книга «Бліцмасштабування» Кріса Є та Ріда Гоффмана.

Читайте також: «Роби менше — май більше». Про що книга «Есенціалізм» і чому вона підходить не всім

«Масштабування любить великий ринок». Про що книга «Бліцмасштабування» і які її фундаментальні принципи - Фото 1

Андрій Миронюк

Бліцмасштабування — це загальний спосіб дії та конкретні методи, які допомагають компаніям розширюватися надзвичайно швидко. Іншими словами, це про те, як рости настільки швидше за ринок та конкурентів, що тебе аж самого це починає тривожити. Звучить круто!  Автори пишуть про чимало різних факторів бліцмасштабування, однак я виділив 4, які на мою думку, є найбільш практичними і фундаментальними.

 

Розмір ринку

Масштабування любить великий ринок. А бажано непросто великий, а найбільший із можливих. Тут усе логічно, якщо за задумом ваш ринок — мешканці одного села, ну навряд чи ви станете єдинорогом. Навіть якщо це село десь у Швейцарії.

З хороших новин, ринок, як і власний апетит, можна розширити в процесі. Класно це ілюструє автор кейсом Амазону, який спочатку продавав книги… Зараз же ви зможете знайти на сайті все: від ручних масажерів до книг до запчастин для авто. І продають це тисячі постачальників.

Швидке розповсюдження

Друга важлива річ — це легке та швидке розповсюдження. Це про ідею продукту. Він має легко та швидко піддаватися масштабуванню без значних фінансових затрат. Тобто якщо вам для росту треба побудувати 100 фізичних магазинів… то швидкого зростання не вийде.

Більшість прикладів, що наводить Рід та Є в книзі — звісно про ІТ продукти. Словом, без складів та логістики масштабуватися точно легше, швидше та дешевше! Якщо ваш бізнес по своїй суті офлайновий, придумайте, як максимально спростити і пришвидшити доступ клієнтів до вашого продукту.

Гроші

Третя складова бізнесу, що має високий потенціал гіпершвидкого мастабування — це… гроші. Рід називає цей фактор «висока валова маржа». Це вкрай важливий показник, бо багато доходу (обороту, виторгу) — це не завжди багато прибутку. Я часто кажу, що багато роботи, багато клієнтів, або навіть багато продажів — це не завжди багато прибутку. Це може бути і збиток. Якщо у вас низький чи від’ємний показник маржі.

Логіка цього пункту дуже проста — щоб швидко зростати, вам треба буде багато грошей і було б класно, якби ці гроші у вас були. Ви їх можете заробити або самі (якщо маєте високу маржу), або залучити інвесторів. Та інвестори здебільшого раді інвестувати в бізнеси з великим потенціалом заробітку — і тут ми знову приходимо до високої маржинальності.

Мережевість

Четвертим фактором бізнесу, що зможе шалено масштабуватися, є так звана «мережевість». Завдяки інтернету сила цього фактору зросла і стала причиною, чому технологічні компанії стали домінувати в економіці, потіснивши мастодонтів, таких як Coca-Cola чи General Electric.

Розібратися із цим фактором було найскладніше. У книзі визначення «мережевості» маємо таке: Продукт або послуга підлягають позитивним мережевим ефектам у тому разі, коли клієнт посилено ними користується, і це збільшує цінність продукту або послуги для інших користувачів.

Звісно, якщо у вас ІТ продукт, ви є в телефоні й маєте доступ до користувача 24/7, досягти ефекту мережевості буде значно легше. Рід та Є виділяє 5 типів таких ефектів.

Про те, якими є ці ефекти та більше про «Бліцмасштабування» – дивіться у відео:

Джерело матеріала
loader
loader