В українській Вікіпедії проходить кампанія присвячена пам’яткам, які постраждали від російської агресії
До 4 травня у Вікіпедії українською мовою проходить щорічна акція із написання та поліпшення статей про пам'ятки України, що вже втрачені чи перебувають під загрозою втрати. В тому числі через російське повномасштабне вторгення. Про це повідомили у пресслужбі.
«Акція “Культурна спадщина України” проходить щороку з нагоди Міжнародного дня пам'яток і визначних місць, щоб привернути увагу до тих пам’яток, які ми вже втратили, або можемо втратити скоро. І, звичайно, що через російську військову агресію ми втрачаємо наш спадок, так, за даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій станом на 25 березня загальна чисельність пошкоджених пам’яток культурної спадщини в Україні складає вже 1419 об’єктів.
Однак не варто забувати й про те, що дуже багато пам’яток перебувають під загрозою руйнування через відсутність достатніх коштів для їх утримання чи реставрації, і вони теж потребують популяризації, документування, і, хочемо сподіватися, належної уваги й порятунку. Тож долучайтеся до кампанії і запрошуйте усіх, кому це також не є байдужим», — прокоментувала Ольга Мілянович, прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна».
Список рекомендованих до створення та покращення статей можна подивитмсь на сторінці проєкту.
Долучитися до проєкту «Культурна спадщина України» у Вікіпедії можна так:
- додайте нові об’єкти в перелік пам’яток: пошукайте інформацію про пам’ятки архітектури, історії, які втрачені чи руйнуються у вашому місті/регіоні;
- перевірте, чи є про них стаття у Вікіпедії;
- якщо немає, напишіть про це коментар або доповніть список на сторінці проєкту;
- напишіть або доповніть статтю про таку пам’ятку. Писати можна не лише про архітектурні пам’ятки, а й про пам’ятки історії — будівлі, де відбувалися історичні події;
- спробуйте знайти потрібну ілюстрацію у нашому репозиторії за ключовими словами або пошукайте у власних архівах фото пам’ятки, яке можна додати до статті.
«У межах акції, що почалася 18 квітня, вже створено 7 статей та поліпшено одну. Так, створено статтю про будинок Івана Бойка, розташований в центрі Харкова на вулиці Мироносицькій, 44, який зазнав значних пошкоджень внаслідок російських ракетних ударів 2022 року. А також Вікіпедія поповнилася статтею “Червоний банківець” — про історичний житловий будинок за адресою вулиця Алчевських, 6, який постраждав від хаотичних і незаконних перебудов і наразі перебуває в поганому стані.
Також започатковано статтю про паровий млин Шредера «Надія» у Гуляйполі Запорізької області, який хоча й не має статусу пам'ятки, але є зразком промислової архітектури та однією з найбільш відомих споруд у місті. Будівля, на жаль, зазнала руйнувань внаслідок серії російських обстрілів», — поділилася Ольга Крезуб, постійна учасниця акції, членкиня організаційного комітету конкурсу «Вікі любить пам’ятки».
Учасники та учасниці, які створять чи суттєво доповнять статті у Вікіпедії протягом кампанії, отримають сертифікати про участь та сувеніри від організаторів.
Для цього обов’язково потрібно зафіксувати свій внесок у розділі «Учасники та статті» на сторінці проєкту: Вікіпедія:Проект:Культурна_спадщина_України.
Фото колаж: Вікіпедія
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.

