Аналітики підрахували, скільки ще у РФ є арсеналів ГРАУ у зоні досяжності української зброї
Аналітики підрахували, скільки ще у РФ є арсеналів ГРАУ у зоні досяжності української зброї

Аналітики підрахували, скільки ще у РФ є арсеналів ГРАУ у зоні досяжності української зброї

Аналітики підрахували, скільки ще у РФ є арсеналів ГРАУ у зоні досяжності української зброї

Залишається питання, як саме завдали удару по арсеналу поблизу Москви.

У вівторок, 22 квітня, був знищений 51-й арсенал Головного ракетно-артилерійського управління (ГРАУ) Міноборони РФ. Це вже четвертий відомий арсенал такого типу, який припинив існування з осені 2024 року. Як пише Defense Express, на території Росії в зоні досяжності українських далекобійних засобів залишається лише 7 із 11 відомих арсеналів ГРАУ, які відіграють критичну роль у зберіганні та логістиці боєприпасів.

Аналітики вказують, що мова йде саме про арсенали ГРАУ ‒ окремі військові частини, які не лише зберігають боєприпаси, а й забезпечують їх ремонт, обслуговування та відновлення. Звідси снаряди розподіляються по менших складах. Ці арсенали виконують роль логістичних хабів для всієї системи забезпечення збройних сил Росії.

Знищення таких об’єктів суттєво впливає на бойову здатність противника. Після ударів восени 2024 року, за словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, добове використання боєприпасів армією РФ знизилося з приблизно 40 тисяч до 23 тисяч. Експерти вважають, що нинішній удар може свідчити про початок нового етапу атак на критичну логістичну інфраструктуру РФ.

Зазначається, що арсенал під Кіржачем розташований лише за 60 км від Москви ‒ в межах найщільнішого кільця протиповітряної оборони країни. Саме це робить атаку надзвичайно складною з технічного погляду. Засоби, якими завдали удару, наразі невідомі.

Обсяг боєприпасів, що перебували на території арсеналу на момент вибуху, поки офіційно не підтверджений. Водночас, згідно з відкритими джерелами, проєктна місткість арсеналу з площею близько 3,5 кв. км становить до 264 тисяч тонн боєприпасів. У матеріалах російських ЗМІ за 2009 рік згадується обсяг у 105 тисяч тонн. Оцінити реальні масштаби руйнувань і втрат може допомогти супутникова зйомка, яку очікують найближчими днями.

У Defense Express наголошують, що мова йде саме про арсенали ГРАУ, а не про всі склади з боєприпасами, які зазнали ураження. Наприклад, 24 серпня 2023 року вдалося знищити склад біля міста Острогозьк у Воронезькій області, де зберігалося близько 5000 тонн боєприпасів. А 20 березня 2025 року – склад авіаційних боєприпасів, включно з крилатими ракетами, в Енгельсі. Проте ці об’єкти не належали до структури ГРАУ.

Також експерти зазначають, що частина об’єктів ГРАУ не зберігає боєприпаси, а використовується для розміщення артилерії чи іншого військового майна. Наприклад, 8-й арсенал у Рибінську Ярославської області. Деякі з арсеналів, як-от у Можайську, були закриті, інші ‒ переформатовані, наприклад, 53-й арсенал під Дзержинськом перетворили на оборонне підприємство. Ці об’єкти не враховані на аналітичній карті.

Про те, як влаштовані російські арсенали і чому вночі на ГРАУ біля Москви продовжувалася детонація, читайте у нашому матеріалі.

Водночас, чому такі атаки важливі, офіцер ЗСУ, радіоінженер і спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов розповідав у статті "Ефективність Deep Strike вимірюється нальотами на Москву".

Джерело матеріала
loader
loader