Європа має переконати США, щоб вони донесли Путіну, що він ще не переміг — The Times
Європа має переконати США, щоб вони донесли Путіну, що він ще не переміг — The Times

Європа має переконати США, щоб вони донесли Путіну, що він ще не переміг — The Times

Європа має переконати США, щоб вони донесли Путіну, що він ще не переміг — The Times

Трамп втрачає терпіння щодо переговорів, але змусити Зеленського та Путіна піти на поступки буде важко.

Раптова відмова Марко Рубіо, американського держсекретаря, взяти участь у вчорашніх переговорах у Лондоні з Україною, Великою Британією, Францією та Німеччиною вказує на розбіжності й розгубленість серед союзників по НАТО щодо того, як просувати мирні пропозиції. 

Це також підкреслює нетерплячість Америки щодо позиції Києва. Хоча президент Трамп і наполягає, що мирна угода вже "дуже близько", існує така ж ймовірність, що він втратить інтерес і терпіння, вийде з переговорів і залишить Україну сам-на-сам із російською агресією без американської зброї, підтримки та участі, вважає редакційна колегія газети The Times.

Здавалося, на переговорах в Лондоні 23 квітня було мало що обговорювати. Вашингтон наполягає на тому, щоб Україна прийняла його пропозицію — відлуння вимог Москви — визнати російську анексію Криму та загарбання Росією п'ятої частини української території на сході. Вона також повинна визнати, що членство в НАТО виключено назавжди.


 

Президент Зеленський різко відкинув більшість із цих пропозицій, заявивши, що визнання територій, захоплених Росією під час війни, — неприйнятне. Міністр економіки Юлія Свириденко також наголосила, що Україна готова до переговорів, "але не до капітуляції". Її позицію поділяють й інші європейські лідери.

"Багатьох шокує те, що Вашингтон не вимагає жодних взаємних поступок від Москви, закликає союзників зняти санкції з Росії та, здається, зацікавлений лише в контролі над українськими ресурсами без будь-яких гарантій підтримки європейських сил для забезпечення перемир’я", — заявляють в газеті.

Не менш нереалістичними є й пропозиції щодо післявоєнного врегулювання ще до досягнення будь-якого перемир’я. Кремль, тягнучи час, чітко дав зрозуміти, що не має наміру припиняти бойові дії найближчим часом чи надовго: його початкова згода на 30-денне перемир’я, покликана підживити наївний ентузіазм Трампа щодо угоди, була настільки обмежена попередніми умовами, що фактично це не було ніякою угодою взагалі.

Цинізм ситуації поглибився ще й після оголошення короткого великоднього перемир’я: вже за кілька годин після його початку Росія сама його порушила, а після його закінчення завдала жорстокого удару по цивільних об’єктах.

Європейські лідери, які з усіх сил намагаються надати Києву вже обіцяну зброю, не кажучи вже про ту, яка необхідна у великій кількості для продовження спротиву, — добре розуміють реалії. Вони усвідомлюють, що Росію неможливо просто так витіснити з Криму чи інших окупованих територій. Але вони не мають права юридично визнавати цю злочинну агресію, так само як свого часу не визнали формально анексію країн Балтії Сталіним.

"Розмови про нормалізацію відносин з Росією або створення нової буферної зони без західних гарантій — це капітуляція. Лондон, Париж і Берлін це розуміють. Тепер їхнє завдання — переконати американського перемовника Стіва Віткоффа, щоб той доніс Путіну під час їхньої четвертої зустрічі, що він ще не переміг. А сам Віткофф має сказати те саме Дональду Трампу", — підсумували у газеті.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський відповів на критику президента США Дональда Трампа, який назвав позицію Києва щодо невизнання російської анексії Криму "дуже шкідливою для мирного процесу". Український лідер нагадав про офіційну позицію адміністрації Трампа під час його першого президентського терміну, яка підтверджувала підтримку територіальної цілісності України.

Джерело матеріала
loader
loader