Наполягання Дональда Трампа на тому, щоб Україна офіційно визнала анексію Криму Москвою в рамках мирної угоди з Росією, несподівано поставило європейські столиці перед вибором: залишитися на боці Києва чи підтримати Вашингтон.
Деякі європейські чиновники побоюються, що розбіжності щодо однобічного проєкту угоди, запропонованого адміністрацією Трампа, поставлять під загрозу двосторонні відносини з Лондоном, Берліном та іншими столицями, підірвуть трансатлантичну безпеку і потенційно зірвуть саміт НАТО в кінці червня, зазначають кореспонденти Financial Times.
"Європейці завжди перебували в слабкій позиції, щоб протистояти США. І саме тому вони намагалися уникати цього протистояння", — сказав Джеремі Шапіро, директор програми з питань США в Європейській раді з міжнародних відносин.
Європейські надії на участь у переговорах, які очолюють США, зазнали краху 23 квітня, коли державний секретар США Марко Рубіо скасував зустріч у Лондоні з українськими та європейськими чиновниками, а спеціальний представник Трампа Стів Віткофф замість цього готується до уже четвертого візиту до Кремля.
Адміністрація Трампа представила Києву проєкт мирної угоди за принципом "або приймай, або відмовляйся", умови якої значною мірою вигідні Москві — зокрема, США мають визнати суверенітет Росії над Кримом через 11 років після незаконної анексії півострова, всупереч міжнародному праву.
Президент Володимир Зеленський знову відмовився визнавати будь-які російські права на захоплені з 2014 року українські території. Натомість Трамп жорстко розкритикував позицію Зеленського, назвавши її "дуже шкідливою" для мирного процесу та "провокативною".
Кореспонденти вважають, що пропозиція Вашингтона визнати контроль Москви над Кримом, що суперечить узгодженій політиці НАТО, є, ймовірно, найбільшою поступкою на користь Росії за останні місяці в намаганні якнайшвидше укласти угоду.
Адміністрація Трампа також виключила можливість вступу України до НАТО — давнє заперечення Росії проти обіцянки Альянсу прийняти Київ у майбутньому. Поки Москва отримує щедрі поступки, на Київ чинять тиск і висувають погрози. Йому майже нічого не запропонували в обмін на відмову від власних територій.
"Найгірший варіант, якщо [США] не зможуть досягти угоди між Україною та Росією, і все це буде перекладено на Україну. Тоді Європі доведеться обирати [між Україною і США]", — сказав високопоставлений дипломат ЄС.
Західні чиновники повідомили FT, що європейські столиці не підтримають жодних дій США щодо визнання Криму російським або тиску на Київ із метою погодитися на це. Вони дотримуються давньої позиції: не приймати жодних рішень щодо суверенітету України, якщо проти цього виступає Зеленський.
"Для європейців ідея визнання анексії Криму — першого захоплення території військовою силою в Європі з 1945 року — є анафемою, оскільки це зруйнувало б заснований на правилах порядок, який поколіннями підтримував мир на континенті", — додають кореспонденти.
За словами високопоставленого європейського чиновника, адміністрації Трампа вже повідомили, що європейські столиці не зможуть визнати Крим російським. Найбільші європейські держави-члени НАТО повинні "відмовити" Вашингтон зробити це в односторонньому порядку, сказав чиновник.
"Справи виглядають зовсім недобре. Будь-який крок США щодо визнання Криму російським або вимога європейських столиць послабити санкції проти Москви вб'є єдність ЄС. [Все це] виглядає безладно", — сказав один з чиновників ЄС.
Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський відповів на критику президента США Дональда Трампа, який назвав позицію Києва щодо невизнання російської анексії Криму "дуже шкідливою для мирного процесу". Український лідер нагадав про офіційну позицію адміністрації Трампа під час його першого президентського терміну, яка підтверджувала підтримку територіальної цілісності України.