/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F63fd32643dab6e59f6cea286362a8de2.jpg)
Українські розробники представили нове покоління оптоволоконних дронів, що стійкі до ворожих РЕБ
Україна зробила значний прорив у сфері бойових безпілотників, представивши нове покоління дронів з управлінням через волоконно-оптичний кабель. Тестування цієї технології відбулося за участі понад 15 провідних виробників дронів у межах ініціативи оборонного технологічного кластера Brave1. До заходу долучились також представники Збройних Сил України, зокрема бригадний генерал Андрій Лебеденко та Директорат інновацій.
Кожен дрон мав пройти складний маршрут довжиною 20 кілометрів та імітувати ураження ворожих цілей. Результати випробувань підтвердили, що завдяки новій технології дистанція польоту значно збільшилася — дрони, які раніше могли долати лише 5−10 км, тепер стабільно працюють на відстані понад 20 км без втрати керування. Традиційні FPV-дрони, що працюють на радіозв'язку, вразливі до дій російських систем радіоелектронної боротьби, натомість волоконно-оптичні залишаються нечутливими до перешкод і залишаються невидимими для засобів радіорозвідки.
Оператори відзначили чітку передачу відео без збоїв навіть на великій відстані. Оскільки кабель створює прямий зв’язок між дроном і пілотом, перешкоди від рельєфу або забудови більше не впливають на роботу апарата. Волоконно-оптичне управління також впровадили у сім наземних роботизованих платформ, які тестувалися під час події. Вони призначені для розвідки, доставки вантажів або вогневого ураження та демонструють стабільність у складних умовах електронної боротьби.
Ключову роль у впровадженні нової технології відіграє модуль Silkworm, який розроблено для дронів повітряного, наземного і морського базування. Його випробування проводять у двох конфігураціях: одна з бойовою частиною, інша — з вбудованим акумулятором. Попри наявність кабелю, дрони залишаються швидкими та маневровими, а дальність польоту не поступається радіокерованим аналогам.
Україна налагодила власне виробництво волоконно-оптичних кабелів високої точності, що знижує ризик обривів і зменшує залежність від китайських постачальників. На тлі цього прогресу Китай також розпочав випробування власних дронів з оптичним керуванням. Зокрема, підрозділи Народної збройної поліції КНР проводять тренування з використанням FPV-дронів, оснащених волоконно-оптичними технологіями та системами штучного інтелекту.

