Рекордне буріння нафти в Росії у 2025 році перевищило довоєнні рівні – Bloomberg
Рекордне буріння нафти в Росії у 2025 році перевищило довоєнні рівні – Bloomberg

Рекордне буріння нафти в Росії у 2025 році перевищило довоєнні рівні – Bloomberg

Рекордне буріння нафти в Росії у 2025 році перевищило довоєнні рівні – Bloomberg

Нафтова промисловість Росії адаптувалась до санкцій і б'є рекорди.

Російські нафтовики ведуть буріння з рекордною інтенсивністю, не баченою щонайменше за останні п’ять років. Це відбувається на тлі очікувань послаблення обмежень ОПЕК+ і ймовірного пом’якшення деяких міжнародних санкцій, запроваджених через війну в Україні.

Обсяги буріння вже перевищили довоєнні показники більш ніж на третину, що свідчить про здатність нафтогазового сектору РФ пристосуватися до тиску Заходу. Санкції, спрямовані на обмеження технологічного розвитку галузі, не зупинили виробничих потужностей, які, за оцінками Рональда Сміта з Emerging Markets Oil & Gas Consulting Partners LLC, залишаються в межах 11–11,5 млн барелів на день — аналогічно рівню 2016 року.

«Російські сервісні компанії загалом змогли адаптуватися до нових умов, — зазначає Сміт. — Хоча ідеальні альтернативи знайдено не завжди, проте ефективні заміни існують».

За даними Bloomberg, у січні та лютому загальний обсяг буріння в РФ перевищив 2370 км (7,8 млн футів) — більше, ніж у середньому за аналогічні періоди перших років після початку повномасштабного вторгнення. Попри вихід з ринку деяких західних компаній, їхнє обладнання та досвід залишились у Росії, оскільки активи були передані місцевому менеджменту. Крім того, фірми на кшталт SLB Plc і Weatherford International Plc не припинили діяльність повністю, хоч і працюють у скорочених обсягах.

Міненерго РФ, а також компанії SLB і Weatherford не прокоментували стан справ у галузі.

Постійне буріння дозволяє Росії бути готовою до збільшення видобутку відповідно до планів ОПЕК+. За даними «Яков і партнери», близько 95% нафти й конденсату Росія отримує зі старих родовищ, освоєних ще в радянську добу.

Росія зосередилася на горизонтальному бурінні у зрілих регіонах, передусім у Західному Сибіру, де такі свердловини вже становлять близько 80% буріння. За прогнозами Касаткіна, до 2030 року їхня частка може зрости до 95%, що наблизить регіон до стандартів Пермського басейну у США.

Bloomberg також повідомляє, що відсоток горизонтальних свердловин серед усіх зросла з 50% у 2020 році до близько 66%.

Разом з тим, пошук нових родовищ суттєво скоротився: у перші два місяці 2025 року розвідувальне буріння становило лише 46 км на місяць проти 68 км у 2024-му і 75 км до війни. За словами Касаткіна, у нинішніх умовах компанії першочергово урізають саме ці витрати, адже на них впливають і високі кредитні ставки, і дефіцит персоналу.

Центробанк РФ у п’ятницю знизив орієнтовну ціну бареля для оподаткування на $5 — до $60, очікуючи зниження глобального попиту через нові торговельні бар’єри. Голова ЦБ Ельвіра Набіулліна заявила, що загроза рецесії у світовій економіці може ще більше обвалити ціни на нафту.

Раніше у Верховній Раді пояснили, як падіння цін на російську нафту вплине на хід війи в Україні.

 

Джерело матеріала
loader
loader