Поки світова увага прикута до бойових дій в Україні, Росія тихо нарощує військову присутність вздовж інших ділянок свого кордону з Європою. У місті Петрозаводськ, за приблизно 160 км від Фінляндії, росіяни розширюють бази для створення нового армійського командування, яке протягом кількох років має очолити десятки тисяч військовослужбовців. Західні аналітики та розвідка вважають, що ці сили готуються до війни з НАТО, йдеться у матеріалі The Wall Street Journal.
Наразі багато солдатів армії РФ задіяні на фронті в Україні. Однак Кремль паралельно посилює військову вербувальну кампанію, нарощує виробництво озброєнь і модернізує залізничну інфраструктуру у прикордонних регіонах. Фінляндія, яка у 1940 році змушена була поступитися територіями Радянському Союзу і довго уникала конфронтації з Москвою, після вторгнення РФ в Україну приєдналася до НАТО й тепер укріплює свій кордон електронними засобами захисту та колючим дротом.
Водночас президент США Дональд Трамп, який прагне поновити відносини з Кремлем і виступає за припинення війни шляхом переговорів, вважає побоювання щодо можливих подальших амбіцій Росії перебільшеними. Однак низка експертів вказують, що активність уздовж фінського кордону є частиною підготовки Кремля до потенційного конфлікту з НАТО. Зокрема, на думку директора Центру аналізу стратегій і технологій у Москві Руслана Пухова, після повернення з України війська розглядатимуть Фінляндію як супротивника.
Росія цього року збільшила військові витрати до понад 6% ВВП, що значно більше за 3,6% до початку війни. Для порівняння, минулого року США витратили на оборону 3,4% свого ВВП, а середній показник серед країн ЄС становив 2,1%. За словами командувача американських сил у Європі Крістофера Каволі, російська армія наразі перевищує свою довоєнну чисельність.
У доповіді данської розвідки в лютому йшлося про те, що Росія потенційно може розпочати велику війну в Європі протягом п'яти років у разі ослаблення НАТО. Західні військові попереджають: укладення перемир’я в Україні дозволить Кремлю ще швидше переозброїти свої сили.
Країни НАТО на східному фланзі зміцнюють кордони: встановлюють протитанкові загородження, риють траншеї та повертаються до практики використання протипіхотних мін, зокрема це вже роблять Польща, Естонія, Латвія та Литва.
За оцінками аналітиків, у разі обмеженої операції проти країн Балтії Росія могла б діяти вже в найближчі роки після завершення війни в Україні. За словами старшого наукового співробітника Фонду Карнегі Майкла Кофмана, повномасштабний конфлікт із НАТО можливий у перспективі семи-десяти років залежно від розвитку ситуації.
Щоб зосередити сили на заході, минулого року Кремль реформував військову структуру, створивши нові військові округи, орієнтовані на оборону Москви й Санкт-Петербурга. У Московському військовому окрузі налагоджується інтеграція транспортної мережі із Білоруссю. Основне розширення відбувається в Ленінградському військовому окрузі, що межує з Естонією, Латвією та Фінляндією. Західні розвіддані вказують, що бригади тут будуть розширені до дивізій чисельністю близько 10 тисяч військовослужбовців.
У Петрозаводську планується будівництво нових казарм, полігонів та складів для забезпечення зростаючих потреб армії. За даними групи Black Bird Group, яка аналізує супутникові знімки, Росія також активно прокладає нові залізничні колії вздовж кордонів із Фінляндією, Норвегією та на південь від Санкт-Петербурга до кордону з Естонією.
За оцінками США, зараз щомісяця до лав російської армії вступає близько 30 тисяч новобранців, що більше ніж 25 тисяч минулого літа. Деякі східноєвропейські спецслужби вважають, що ця цифра може сягати й 40 тисяч на місяць.
Завдяки цьому нарощуванню чисельності Росія змогла організувати ротацію військових в Україні та створити нові підрозділи, що базуються на її території. Нові частини, розміщені на кордонах із НАТО, отримають переважно сучасне озброєння, тоді як в Україну продовжують надходити переважно модернізовані радянські зразки.
Очікується, що восени цього року Росія продемонструє нову військову потужність під час щорічних стратегічних навчань «Захід», які пройдуть у регіонах, що межують із країнами НАТО. Військові посадовці на східному фланзі Альянсу прогнозують, що ці маневри будуть спрямовані на залякування Європи та утвердження Росії як важливого гравця у зміні архітектури європейської безпеки.
Нагадаємо, в Німеччині попереджають про можливість початку масштабної збройної агресії Росії проти НАТО вже у 2029 році.