/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F1eaaf96a097bf789eb0612a43562be6a.jpg)
Радянський пережиток, чи ні: чому в Україні не святкують День праці
Ви дізнаєтесь:
Раніше в Україні дата 1 травня асоціювалася із вихідним на Днем праці. Сьогодні ж, у зв'язку із повномасштабним вторгненням країни-агресорки Росії в Україну, 1 травня не є державним вихідним, а значна частина суспільства вважає його радянським пережитком, який не має стосунку до сучасної України. Але чи справді це так?
Главред дізнався, де і за яких обставин насправді виник День праці та чи пов'язана з цим Україна. Про це в етері Сніданку з 1+1 розповів український телеведучий Єгор Гордєєв.
За його словами, День праці - це насправді міжнародне свято, яке відзначають у 143 країнах світу. Виник він у кінці 19 - на початку 20 століття у США, коли люди тяжіли до лівих настроїв та об'єднання.
"Чим потужніше розвивалась промисловість в світі, тим більше людей у цьому світі об'єднувало те саме: одні і ті самі звички, побут, проблеми, амбіції. Чикаго, 1 травня 1886 року - сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США на площах вимагали впровадження 8-годинного робочого дня. Справа навіть дійшла до бомби в сторону поліцейських. Тоді було до 10 загиблих. Це перша офіційна кров за належні умови праці в новому капіталістичному світі. І саме такий сенс вкладають у цей день з 1890-х років", - пояснив ведучий.
У сучасному світі, звичайно, вже ніхто не проливає кров за рівень життя і за рівень праці. За роки цей рух на Заході трансформувався у роботу профспілок та взаємодію із державою.
Дивіться відео про те, як виник Міжнародний день праці:
Якщо ж говорити про Україну, то історія Дня праці в нас зовсім інша. Поки Захід будував систему справедливої і ефективної праці, стримування і противаг між профспілками і державою, наша країна у складі СРСР будувала комунізм, дуже часто не з людським обличчям.
Прикладом цього, за словами Гордєєва, є велика демонстрація працівників на київському хрещатику за кілька днів після найбільшої техногенної катастрофи людства - Чорнобильської катастрофи 26 квітня 1986 року.
"Школярі, піонери, робочі ідуть у забрудненому радіацією Києві у спеку без найменшої підозри, що прямо у ці секунди роблять себе не ветеранами, а інвалідами праці. Вся праця у Радянському Союзі будувалась отак - всупереч цінності людини, за якісь абстрактні ідеали гідності і добра", - наголосив він.
Зараз в незалежній Україні змінилися ідеали, але ось ця абстрактність залишилась, вона передалась нам у спадок. Донедавна в Україні 1 травня було вихідним днем, але при цьому в українців все ще не було культури праці і навичок, як її покроково і гідно захищати.
Інші новини:
Хто такий Єгор Гордєєв?
Єгор Гордєєв - український ведучий телеканалу 1+1, продюсер, журналіст. Веде ранкове шоу Сніданок з 1+1 в парі з Нелею Шовкопляс з 2017 року. Займається благодійністю. У сфері його інтересів лежить турбота про дітей в лікарнях і безпритульних тварин.

