One Free Press Coalition включила справу журналіста Владислава Єсипенка до переліку 10 «найбільш термінових»
One Free Press Coalition включила справу журналіста Владислава Єсипенка до переліку 10 «найбільш термінових»

One Free Press Coalition включила справу журналіста Владислава Єсипенка до переліку 10 «найбільш термінових»

Владислав Єсипенко є одним із щонайменше 18 українських журналістів з окупованого Криму, яких утримують у Росії за політично мотивованими звинуваченнями.

Міжнародна коаліція медіаорганізацій One Free Press Coalition («Одна вільна преса») включила справу засудженого Росією журналіста проєкту «Крим.Реалії» Владислава Єсипенка до списку «10 найтерміновіших випадків порушення свободи преси». Про це йдеться на сайті коаліції

Коаліція нагадала, що Владислав Єсипенко є одним із щонайменше 18 українських журналістів з окупованого Росією Криму, яких утримують у Росії за політично мотивованими звинуваченнями. Він перебуває під вартою вже понад чотири роки.

До списку також внесли журналіста білоруської служби «Радіо Свобода» Ігоря Лосіка, який перебуває за ґратами майже п’ять років.

Серед «найтерміновіших» також — справи журналістів Джиммі Лая (Гонконг), Шин Деве (М’янма), Фам Доан Транг (В’єтнам), Севіндж Вагіфгізі (Азербайджан), Лі Яньхе (Китай), Махабата Таджибека-кизи, Азамата Ішенбекова та Айке Бейшекеєвої (Киргизстан), Йоакіма Медіна (Туреччина) та Френчі Мей Кампіо (Філіппіни).

«Ці десять випадків висвітлюють спроби урядів криміналізувати журналістику, змусити медіа замовкнути та приховати інформацію від громадськості», — наголосили в One Free Press Coalition.

Коаліція «Одна вільна преса» — це створене у 2019 році міжнародне об’єднання медіаорганізацій із захисту прав журналістів у всьому світі. До його складу входять понад 30 медіаорганізацій, включно з Міжнародним інститутом преси (IPI), Forbes, «Радіо Свобода», The Washington Post, Associated Press, Reuters, Bloomberg, Deutsche Welle й іншими.

Список «10 найтерміновіших випадків порушення свободи преси» склали у співпраці з Комітетом захисту журналістів (CPJ), Міжнародним фондом жінок у ЗМІ (IWMF) й організацією «Репортери без кордонів» (RSF). За даними CPJ, на кінець 2024 року за ґратами у світі перебував 361 журналіст (порівняно з 320 у 2023 році).

Минулого року двоє журналістів із списку — Еван Гершкович із Wall Street Journal і Алсу Курмашева з татаро-башкирської служби «Радіо Свобода» — були звільнені в результаті обміну між США і Росією.

Російські окупанти затримали  Владислава Єсипенка 10 березня 2021 року в окупованому Криму після того, як він узяв участь в акції до дня народження Тараса Шевченка в Сімферополі.

6 квітня 2021 року Єсипенко на «суді» в Сімферополі вперше особисто розповів про жорстокі тортури у в'язниці.  Також про тортури та знущання ФСБ Єсипенко розповів у своїх листах з неволі, які публікувало «Крим.Реалії».

У ФСБ заявили, що затримали Єсипенка нібито за збирання інформації «в інтересах спецслужб України». Згодом ФСБ звинуватила журналіста в незаконному виготовленні боєприпасів — у «вийманні зі схованки компонентів вибухового пристрою». Російські силовики інкримінували Єсипенку намір забрати з таємного сховища гранату нібито за наказом Служби зовнішньої розвідки України.

16 лютого 2022 року окупаційна «влада» Криму засудила Єсипенка до шести років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу в розмірі 110 тис. руб. (понад 41 тис. грн).

З вимогою звільнити журналіста виступили МЗС України, низка правозахисних українських організацій, «Репортери без кордонів», Держдеп США та президент «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» Джеймі Флай, а нещодавно — Платформа захисту журналістів при Раді Європи.

Правозахисники впевнені, що справжньою причиною переслідування Владислава Єсипенка є його журналістська діяльність як фрилансера «Крим.Реалії» — проєкту «Радіо Свобода», який висвітлює порушення прав людини російською окупаційною владою в Криму.

  • Читайте також: Владислав Єсипенко. «Твої ручки у своїх руках». Історія журналіста, якого Росія засудила до шести років колонії

Фото: One Free Press Coalition

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader