Сезон шашликів, сонця і кліщів: як правильно і без наслідків відпочивати на природі
Поїхати на відпочинок на природу – вдала ідея. Це така собі маленька втеча від буденності: свіже повітря, смачний перекус, сміх близьких, шелест листя і трави. Релакс! Тому про те, як підготуватися до пікніка, а також що може зіпсувати відпочинок і де можна смажити шашлик, а в яких місцях за багаття отримаєте штраф - читайте у матеріалі Коротко про.
Замість асфальту - трава під ногами
Погожого весняного дня гріх сидіти в чотирьох стінах. Гайда відпочивати на свіжому повітрі! Адже вже стартував так званий сезон пікніків. Такий відпочинок – це, по-перше, чудовий спосіб провести час із близькими людьми, по-друге, насолодитися свіжим повітрям і смачними стравами, і по-третє, відпочити від міського шуму. Лише уявіть: можна зняти взуття зі шкарпетками, відчути траву під ногами, слухати спів пташок і дзижчання цвіркунів, насолоджуватися запахом і смаком свіжезапечених шашлика та картопельки.
Відпочинок на природі люблять усі. А той, хто заявляє протилежне, всього-на-всього не знає основні правила такого релаксу. Нагадаємо: щоб день на природі був приємний, варто заздалегідь скласти список необхідного. Отож, потрібні:
- Посуд і серветки. Краще беріть одноразові паперові тарілки і стакани. Їх не треба мити, а після використання можна відправити до переробки. Для шашлика і овочів обов’язкові шампури. Можна взяти спеціальну решітку для того, аби запекти м'ясо на вогні. І захопіть більше серветок - і сухих, і вологих, та антисептик для рук.
- Смачна і безпечна їжа. Якщо плануєте брати м’ясо, рибу чи інші продукти, що швидко псуються, подбайте про мініхолодильник або термосумку з холодоелементами. А взагалі-то краще надати перевагу стравам, які не потребують тривалого зберігання.
- Вода. Не економте, беріть достатньо питної води. Згодиться і для пиття, і для миття рук чи гасіння вогню.
- Плед, килимок, каремат. Не сидіти ж на голій землі! Щоб було комфортно і затишно, на землю краще постелити цупкий каремат, а плечі від весняного вітру можна захистити легким пледом.
- Захист від сонця і комах. Подбайте про сонцезахисний крем, капелюх, окуляри, а також репеленти проти комарів, кліщів, мух.
- Аптечка. Згодиться базовий набір медикаментів, пластирі, засоби від алергії та антисептик (на випадок порізів, укусів чи реакцій на їжу).
Стартував найсмачніший сезон шашликів. Фото: pexels.com
І комахи, і отруєння
Згадали про аптечку, згадаймо і про небезпеку на пікніку. На жаль, «на шашликах» також можна потрапити у халепу. Наприклад, віч-на-віч зустрітися з кліщами.
У теплу пору року в лісі чи біля води ці набридливі комахи стають аж надто активними. Вже відомо, що кліщі можуть переносити такі небезпечні хвороби, як бореліоз або кліщовий енцефаліт, хворобу Лайма та інші неприємні захворювання. Укус цього дрібненького жука людина може взагалі не відчути. Небезпечний «малюк» присмоктується до тіла за 15-20 хвилин, в цей час виділяє анестезуючу рідину, що робить укус безболісним.
Найчастіше кліщі присмоктуються до шкіри голови (у волоссі та за вухами), на шиї й під колінами. Уважніше придивляйтесь до живота, зони під пахвами, пахвинної ділянки, внутрішньої частини передпліччя. Через 10 годин у місці укусу виникає тягучий біль і з’являється почервоніння. Це перші ознаки того, що вкусив кліщ, а не інша комаха.
Тому перед походом на природу треба обробити одяг і тіло спеціальними засобами від кліщів. В якості превентивного заходу вдягайте закритий одяг: штани, довгі рукави, шкарпетки. Після повернення додому ретельно огляньте себе, близьких, а також домашніх тварин.
Великі неприємності можуть принести оси, бджоли, комарі, мурахи. Особливо обережними варто бути алергікам: завжди тримайте під рукою антигістамінні засоби.
Відпочинок на природі може закінчитися ще й отруєнням. На свіжому повітрі їжа псується швидше, ніж у холодильнику. Особливо небезпечні м’ясні страви, салати з майонезом, молочні продукти. Симптоми отруєння можуть з’явитися вже через кілька годин і зіпсувати не лише пікнік, а й кілька наступних днів. Щоб уникнути ризику, дотримуйтеся кількох правил:
- Готуйте їжу вдома, а не на місці.
- Зберігайте продукти в термосумках.
- Не залишайте страви на сонці. Уникайте сирих яєць, майонезу та м’яса сумнівної якості.
Також пам’ятайте, що довге перебування на сонці, особливо влітку, може призвести до теплового удару або сонячних опіків. Тому на пікнік треба захопити головні убори, сонцезахисні креми, легкий одяг із натуральних тканин. Намагайтеся проводити більшу частину часу в тіні. А ще пийте багато води.
Саме води, а не алкоголю. Алкогольні напої вживайте помірковано. «Під градусом» знижується контроль над ситуацією, а це може призвести до травм, утоплень (якщо поблизу є вода), конфліктів, пожеж.
Де пікнік, там і сміття. Не залишайте після себе все, що шкодить природі. Одноразовий посуд, пляшки, серветки, недопалки варто зібрати й винести з собою. І ще: ні в якому разі не закопуйте і не спалюйте пластикове сміття! Побійтеся бога і штрафів за забруднення довкілля.
Розпалювати вогонь можна лише у спеціально облаштованих для цього зонах. Фото: pexels.com
Важливо!
Особлива увага на пікніку до розпалювання багаття або мангалу. Це традиційна частина відпочинку на природі і велика відповідальність. У суху погоду навіть однієї іскри достатньо для виникнення масштабної пожежі. Важливо:
- Обирати спеціально обладнані місця для розпалювання вогню.
- Тримати поруч воду або пісок.
- Не залишати багаття без нагляду.
- Після завершення ретельно його загасити.
Пам’ятайте, що згідно з чинним законодавством України забороняється розводити багаття чи розпалювати мангал в лісах і парках. Порушили закон? Готуйтеся сплатити штраф від 1530 до 4590 гривень для громадян і від 4590 до 15 300 гривень для посадовців.
Розпалювати вогонь можна лише у спеціально облаштованих для цього зонах. У багатьох парках і навіть на околицях лісів є такі місця.
Але з пікніком у лісі є й інша проблема. Справа в тому, що під час воєнного стану повна заборона відвідування лісів майже по всій Україні. Зокрема, у Волинській, Дніпропетровський, Донецькій, Київській, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Миколаївській, Запорізькій, Одеській, Харківській, Полтавській, Сумській областях, а також в Закарпатській, Херсонській і Рівненській. Щодо Львівської області, то тут заборонено навідуватися до лісів Яворівського району (там знаходиться однойменний військовий полігон).

