/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2F8ae06bbc6f24cb4ba51e90661fe15343.jpg)
В Україні спостерігається критичне маловоддя на річках
Квітень зазвичай характеризується підвищеною водністю через проходження весняного водопілля, проте у 2025 році на більшості річок, у зв’язку з низьким весняним водопіллям, водність була нижчою та значно нижчою за норму.
Український гідрометцентр провів оперативну оцінку водності річок за квітень 2025 року та зафіксував тривожну ситуацію – весняне водопілля виявилось надто слабким або взагалі не настало.Відповідну оцінку на сайті Укргідрометцентру.
Більшість річок України мають водність значно нижчу за норму, що свідчить про настання гідрологічної посухи.
За основним критерієм оцінки, маловоддя спостерігається на численних водотоках, зокрема:
- Близькою до норми та дещо більшою за неї (92-130 %) водність спостерігалася на Дністрі (пост Галич), його притоці р. Стрий, Пруті (пост Чернівці) та Інгулі (пост Кропивницький). На р. Інгулець (пост Кривий Ріг) водність становила 98 %, внаслідок роботи вище розташованого водосховища.
- Меншою за норму (50-75 %) водність відмічалась на Тисі, Дністрі (пост Заліщики), по припливу води до Дністровського водосховища, Західному Бузі (пост Кам’янка-Бузька), Верхньому Дніпрі (пост Неданчичі) та на українській ділянці Дунаю.
- Значно меншою за норму (21-49 %) водність спостерігалася по припливу води до Київського водосховища, на пригирловій ділянці Прип’яті, її притоках рр.Стохід, Стир, Горинь, на Десні, Ворсклі (суббасейн Середнього Дніпра), Сіверському Дінці (пост Чугуїв) та на рр. Латориця, Уж (річки Закарпатської області)
- Маловоддя (4-18 %*) відмічається у верхів’ї Прип’яті, її притоках рр. Случ, Уборть, на притоці Десни р. Сейм (пост Мутин), річках суббасейну Середнього та Нижнього Дніпра (Тетерів, Рось, Сула, Псел, Оріль, Самара) та відповідно, і по припливу води до Кременчуцького, Кам’янського, Дніпровського водосховищ, на Сіверському Дінці (крім верхньої ділянки), на Південному Бузі та його притоці р.Синюха.
– зафіксована на Стирі, Горині, Случі, Уборті, Тетереві, Росі, Південному Бузі та Синюсі.
склалась на річці Тетерів (пост Житомир): протягом чотирьох місяців поспіль тут фіксується маловоддя за всіма критеріями. Витрати води не досягають навіть екологічного мінімуму – важливого показника, від якого залежить функціонування екосистеми.
Раніше пояснили, що рівень води у Дністровському водосховищі різко впав внаслідок використання води для виробництва електроенергії та дефіциту опадів.
