"Зелені" гроші: чи можна заробити на сонячних і вітрових електростанціях в Україні
"Зелені" гроші: чи можна заробити на сонячних і вітрових електростанціях в Україні

"Зелені" гроші: чи можна заробити на сонячних і вітрових електростанціях в Україні

Через відключення світла в результаті українці почали активно встановлювати сонячні модулі та вітрогенератори. Від них може бути користь навіть за стабільного електропостачання, але є багато умов і ризиків, які іноді перекривають вигоду.

Про це Фокусу розповів експерт з енергетики та енергоефективності Вадим Демченко, член Асоціації інженерів-енергетиків України та екс-директор КП "Запорізьке енергетичне агентство" Запорізької міської ради.

Чи корисні сонячні та вітрові установки в Україні

Навіть за відсутності відключень електроенергії встановлення сонячних панелей і вітрогенераторів може приносити певну користь, але вона не завжди однозначна і залежить від низки факторів.

Економія на власному споживанні. Якщо використовувати частину виробленої енергії для власних потреб, це знижує витрати на електроенергію. Особливо актуально це буде при подальшому зростанні тарифів для населення.

Енергетична незалежність. Навіть за стабільної подачі електроенергії, наявність власної генерації — це страховка від майбутніх відключень, аварій або різких стрибків цін.

Внесок в екологію — питання спірне. Хоча сонячні панелі та вітрогенератори не викидають вуглекислого газу під час експлуатації, їхнє виробництво (особливо в Китаї) супроводжується значними викидами, а проблему утилізації старих панелей досі не вирішено в жодній країні світу. Тому екологічний ефект не такий однозначний, як часто заявляють у рекламі.

У країнах ЄС і США домашні сонячні станції давно стали частиною енергобалансу. Там основний акцент робиться на економію і незалежність, а не на заробіток. У більшості розвинених країн "зелений тариф" поступово замінюється схемою net metering — коли надлишки енергії зараховуються в рахунок майбутнього споживання, а не продаються за завищеною ціною.

Таким чином є реальна користь від встановлення сонячних та вітрових установок для більшої незалежності та зниження витрат на електроенергію для власного споживання.

Вітряна та сонячна електростанція
Фото: Getty Images

"Зелений тариф" у 2025 році

Як писало інформагентство "РБК-Україна", для нових домашніх станцій ставка "зеленого тарифу" у 2025 році становить близько 5,86 грн/кВт-год (без ПДВ). Вигода для виробників зменшилася і буде знижуватися далі.

Виплати за "зеленим тарифом" в Україні нестабільні. Як писала LIGA.net, із 2022 року держава гарантовано виплачувала тільки 18% від нарахованих сум, решту — із затримками або не виплачували зовсім. Станом на березень 2024 року борги за "зеленим тарифом" перевищували 22 млрд грн, а в деяких регіонах виплати і зовсім зупинили.

Термін окупності електростанцій зріс. У песимістичному сценарії (висока вартість обладнання, низька генерація, ризики пошкоджень, затримки виплат) термін окупності домашньої сонячної станції на 10 кВт може перевищувати 20-24 роки, що можна порівняти або навіть більше за термін служби обладнання.

В умовах війни та нестабільної економіки є ризики пошкодження обладнання, зростання вартості обслуговування, а також подальших змін у законодавстві.

"Зелений тариф" у 2025 році вже не є гарантовано вигідною інвестицією. Через зниження тарифів, затримок і обмежень щодо виплат, а також зростання вартості обладнання, термін окупності істотно збільшився. У більшості випадків розраховувати на швидкий заробіток не варто — проєкт стає економічно сумнівним без додаткових стимулів або різкого зростання тарифів на електроенергію.

Світовий досвід показує, що основний тренд — перехід до схем net metering і розвитку локального споживання, а не до продажу надлишків за завищеними тарифами.

"Якщо ваша мета — економія і незалежність, встановлення сонячних панелей може бути виправданим. Якщо ви розраховуєте на швидкий дохід за "зеленим тарифом", варто дуже уважно прорахувати всі ризики і бути готовим до довгого терміну окупності", — порекомендував Вадим Демченко.

Сонячні панелі потребують обслуговування та ремонту
Фото: Pexels

Окупність сонячної станції

В умовах війни, високих цін, низької генерації, ризиків пошкодження і нестабільних виплат за "зеленим тарифом" термін окупності домашньої сонячної електростанції на 10 кВт може становити 20-25 років і більше. Це можна порівняти або навіть перевищує термін служби обладнання, а отже, проєкт стає економічно сумнівним.

Вадим Демченко навів приклад техніко-економічного обґрунтування для домашньої сонячної електростанції потужністю 10 кВт в Україні на 2024-2025 роки.

Вихідні дані (реалістичний сценарій):

  • Вартість обладнання та монтажу: $1 200/кВт (через війну, логістику, дефіцит, зростання цін)
  • Підсумкова вартість: $12 000 або 480 000 грн за курсом (40 грн за $1)
  • Середньорічна генерація: 900 кВт-год/кВт (через запиленість, неідеальну орієнтацію, погодні умови, затінення, втрати)
  • Річна генерація: 10 кВт × 900 = 9 000 кВт-год
  • Власне споживання: 30% (решту намагатимуться продавати в мережу)
  • Тариф для населення: 2,64 грн/кВт-год
  • "Зелений тариф": 6,8 грн/кВт-год (але виплати нестабільні, можливі затримки та обмеження)
  • Ризик пошкодження: умовна втрата 5% генерації (ремонт, заміна, простої)
  • Обслуговування: 3% від вартості станції на рік (чистка, ремонт, заміна інвертора тощо)

Розрахунок

  • Річна генерація з урахуванням втрат: 9 000 кВт-год × 0,95 = 8 550 кВт-год (5% втрати через пошкодження, простої, ремонти);
  • Економія на власному споживанні: 8 550 × 0,3 = 2 565 кВт-год;
  • Економія: 2 565 × 2,64 = 6 772 грн/рік;
  • Дохід від продажу в мережу ("зелений тариф"): 8 550 × 0,7 = 5 985 кВт-год × 6,8 = 40 698 грн/рік. Але через затримки та обмеження виплат, найімовірніше, вдасться отримати тільки 70% від цієї суми: 40 698 × 0,7 = 28 489 грн/рік;
  • Підсумкова вигода: 6 772 + 28 489 = 35 261 грн/рік;
  • Витрати на обслуговування: 480 000 × 0,03 = 14 400 грн/рік;
  • Чиста річна вигода: 35 261 — 14 400 = 20 861 грн/рік;
  • Термін окупності: 480 000 / 20 861 ≈ 23 роки.

Додаткові ризики

  • Ремонт або заміна панелей після пошкоджень (наприклад, потрапляння осколків) може збільшити витрати і подовжити термін окупності.
  • Можливе подальше зниження "зеленого тарифу" або його скасування — ще один негативний фактор.
  • Зростання тарифів на електроенергію може трохи поліпшити економіку, але це не гарантовано.

Раніше в будівельній компанії "Ємайбутнє" розповіли, де і як можна встановлювати сонячні панелі в Україні. Отримувати "чисту" енергію можна як для приватного, так і для багатоквартирного будинку, але є багато нюансів.

Теги за темою
енергетика
Джерело матеріала
loader