/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F51e5248acae0cdbc5ceb5e24c4131354.jpg)
Єврокомісія розробила план повної відмови від російських енергоресурсів: деталі та терміни
Європейська Комісія представила дорожню карту, яка передбачає поетапну відмову від імпорту російського газу до кінця 2027 року, а також значне скорочення залежності від російської нафти та ядерних матеріалів. Документ був опублікований 6 травня 2025 року в Страсбурзі.
Згідно з дорожньою картою, ЄС планує реалізувати дев'ять заходів, які дозволять ефективно вивести російську енергетику з європейських ринків, не загрожуючи безпеці постачання та мінімізуючи вплив на ціни.
Попри значні зусилля з диверсифікації, у 2024 році ЄС все ще імпортував 52 млрд кубометрів російського газу, що становило близько 19% від загального імпорту газу. Крім того, країни Євросоюзу імпортували 13 млн тонн сирої нафти та понад 2800 тонн урану з Росії.
"Залежність від російського імпорту енергії призводить до серйозних ризиків для безпеки та економіки Союзу та його держав-членів, оскільки Росія постійно використовувала енергопостачання як зброю для загрози стабільності та процвітанню Союзу", - йдеться в документі.
План передбачає заборону імпорту за новими контрактами та існуючими спотовими контрактами на російський газ до кінця 2025 року. Повна заборона імпорту російського газу, включаючи поставки за існуючими довгостроковими контрактами, має набути чинності не пізніше кінця 2027 року.
У ядерному секторі Єврокомісія планує ввести торгові заходи щодо імпорту збагаченого урану з Росії та обмежити нові контракти на постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів.
Щодо нафтового сектору, документ передбачає національні плани з поетапної відмови від російського нафтового імпорту та посилення санкцій проти суден-порушників, які допомагають Росії обходити обмеження.
Комісія планує представити відповідні законодавчі пропозиції вже наступного місяця і рекомендує державам-членам подати свої перші національні плани до кінця 2025 року.
Реалізація дорожньої карти вимагатиме "сильних зобов'язань, солідарності, залучення та співпраці всіх держав-членів, інституцій ЄС та учасників енергетичного ринку", підкреслюється в документі.

