Обвал цін на нафту та війна: Кремль опинився перед важким вибором
Обвал цін на нафту та війна: Кремль опинився перед важким вибором

Обвал цін на нафту та війна: Кремль опинився перед важким вибором

Кремль розглядає можливість зміни ключового бюджетного механізму через зниження доходів від експорту нафти, що свідчить про очікування тривалого періоду низьких цін на сировину.

Як повідомляє Bloomberg, уряд Росії може вже з наступного року знизити поріг так званого «бюджетного правила» з нинішніх $60 до $50 за барель, якщо ціни на нафту залишатимуться на низькому рівні. Обговорення перебувають на ранній стадії, а головною перешкодою для реалізації змін є необхідність скорочення державних витрат у розпал війни проти України, що продовжує активно виснажувати фінансові ресурси держави.

Механізм бюджетного правила давно служив для Росії своєрідною страховкою від коливань цін на нафту. Коли вартість російської нафти перевищує визначений поріг, надлишкові доходи спрямовуються до Фонду національного добробуту. Утворені резерви використовуються в періоди низьких цін.

Проте за останні роки цей фонд суттєво скоротився: ліквідні кошти, доступні для витрат, зменшилися з 8,4 трлн рублів на початку 2022 року до 3,3 трлн рублів у квітні 2025-го. Зменшення обсягів фонду напряму пов’язане з фінансуванням повномасштабної війни проти України, яка триває вже четвертий рік.

Ситуацію ускладнює глобальне падіння цін на нафту, зокрема через побоювання щодо наслідків торговельної війни, яку веде Дональд Трамп, а також через зміну стратегії країн ОПЕК+ на чолі із Саудівською Аравією та Росією. Із травня еталонна нафта Brent торгується поблизу мінімальних показників із початку 2021 року.

Видобуток нафти у РФ
Видобуток нафти у РФ

Росія, яка отримує близько 30% державних доходів від продажу нафти й газу, змушена адаптуватися до нової реальності. «Поточний поріг у $60 за барель втрачає сенс, оскільки експортна ціна російської нафти вже впала нижче цієї межі», — зазначив співрозмовник, додавши, що Міністерство фінансів продовжує використовувати резерви для підтримки бюджету, що пришвидшує їх вичерпання.

Минулого тижня Мінфін Росії більш ніж утричі збільшив прогноз бюджетного дефіциту на 2025 рік після перегляду очікувань щодо доходів і вартості нафти.

На цьому тлі Росія підтримала рішення ОПЕК+ про прискорення відновлення обсягів нафтовидобутку в червні. Згідно з новими квотами, Москва зможе збільшити щодобовий видобуток нафти до 9,16 млн барелів порівняно з 8,965 млн барелів у березні. Як зазначає джерело в уряді, Кремль розраховує, що вищий обсяг видобутку частково компенсує зниження цін і втрати бюджету.

Також нагадаємо, тарифні війни Трампа обвалили зростання економіки РФ.

Джерело матеріала
loader
loader