Ганяють дітей на марші та відключають інтернет: як у Росії 9 травня відзначають
Ганяють дітей на марші та відключають інтернет: як у Росії 9 травня відзначають

Ганяють дітей на марші та відключають інтернет: як у Росії 9 травня відзначають

Ювілейний парад перемоги до 80-річчя закінчення "Великої вітчизняної війни" в Росії пройде "з вогником". Хоча б тому, що головнокомандувач ЗС РФ, він же президент, він же Путін, запевнений генералами в тому, що Курську область повернуто Росії, прийматиме парад перемоги в той момент, коли на Курщину знову зайшли сотні українських солдатів, а місцеві евакуюються у терміновому порядку. Але ніщо не повинно затьмарити «свято», зусиллями того ж головнокомандувача давно вже перетворене на культ «перемоги». Про особливості нинішніх «гулянь» - у матеріалі Коротко про.

Гості їдуть, але які...

Увагу до параду перемоги у Москві традиційно підігрівають несподіванки та можливі сюрпризи.

По-перше, вже повеселили глави Словаччини і Сербії, які сказалися хворими і чи то приїдуть на парад, чи то не приїдуть. Можливо, приїдуть у бинтах та на милицях, але з відданим поглядом у бік Путіна - мовляв, оціни порив!

З гостей на параді підтвердили свою присутність глави "дружніх" Росії країн, зокрема прем'єр-міністр М'янми Мін Аун Хлайн. Тут варто нагадати, що Хлайн – глава хунти, який прийшов до влади внаслідок військового перевороту у М'янмі у 2021 році.

Не приїде Нарендра Моді, прем'єр-міністр Індії, не уточнивши причину, але на поверхні - конфлікт Індії та Пакистану, так що Моді точно не до парадів. Інформація про присутність держсекретаря США Марко Рубіо, як і президента США Дональда Трампа, «залишається під питанням», кажуть офіційні особи. Чи на них чекають, чи організатори накручують авторитет заходу – питання відкрите.

Точно буде китайський лідер Сі Цзіньпін, який подивиться на своїх солдатів, що маршируватимуть на параді перемоги, до якої Китай не мав жодного відношення. Перед очима лідера Киргизстану пройдуть і киргизькі військовослужбовці. За чутками, можуть прибути навіть монголи, але поки що ця інформація не підтверджується.

Червоною площею збираються марширувати і китайці, які не мають до перемоги над Гітлером жодного відношення. Фото: gettyimages.com

«В умовах, наближених до 1945 року»

Користувачі соцмереж вже пожартували, що 9 травня пройде «в умовах, наближених до 1945 року»: без мобільного зв'язку та інтернету, з акцентом на техніку та промови. Москвичам вже оголосили, що з метою безпеки мобільний інтернет у столиці Росії буде заглушено.

Утім, у центрі Москви мобільний інтернет працює з перебоями вже кілька тижнів. Як і в інших російських містах, які навіть знаходяться далеко від українського кордону. Нещодавно влада сама чесно зізналася, що задля безпеки «уповільнює» інтернет, зокрема, в Ростовській області. Внаслідок цього Мережа «падає» і в Ростовській, і в сусідніх областях, і на окупованих територіях Донецької та Луганської областей України.

А ще відвернутися від перегляду параду телеглядачам не вдасться. По телевізору парад покажуть не лише основні канали, а й суто розважальні – СТС, "Домашній" та "Че!".

«Орєшник» не покажуть

Інформація про склад техніки та військ, представлених на параді 9 травня на Червоній площі, обмежена – точні дані зазвичай розкриваються ближче до дати заходу або під час генеральної репетиції 7 травня. На підставі попередніх парадів можна припустити, що точно проїдуть ракетні комплекси: «Іскандер-М» та «Ярс», здатні нести тактичну ядерну зброю. Будуть зенітні системи С-400 та зенітний ракетно-гарматний комплекс "Панцир-СА", бронеавтомобілі "Тигр-М", "Тайфун", БТР "Бумеранг", танки Т-72Б3М або Т-90М "Прорив".

Також можуть бути представлені вантажівки з безпілотниками "Шахед" (у вигляді "Герані"), "Орлан" та "Ланцет". Перспективна техніка, така як танк Т-14 «Армата», БМП «Курганець» чи САУ «Коаліція-СВ», останніми роками не демонструвалася, і навряд чи вони будуть представлені на параді 2025-го. Втім, у репетиціях брали участь Т-80 та Т-90М, а також «Курганець-25». Вперше його показали на параді ще у 2015 році, але за 10 років серійне виробництво так і не розпочалося, на війні ця БМП не використовується. «Армати», яка засвітилася того ж 2015 року і до фронту також не доїхала, на тренуваннях параду не було.

Ракетний комплекс «Орєшник» не буде показаний, незважаючи на чутки та запевнення «наймиролюбнішої нації світу», що вона «може запустити ракету по Києву» прямо з Червоної площі.

Повітряна частина параду залежить від погодних умов. У 2023 році вона була скасована через ясне небо (що могло полегшити атаки дронів), а в 2024 році - через снігопад. Росіяни зараз репетирують польоти літаків на висоті 180-550 метрів і швидкості 200-550 км/год.

Охорона параду включатиме солдатів із протидроновими рушницями для захисту від можливих атак ЗСУ. Це пов'язано з інцидентом дворічної давнини, коли за кілька днів до параду невідомі дрони атакували Кремль.

Діти у формі вже марширують по всій Росії. Фото: ТГ канал Астра

Бійка за кашу на честь перемоги

Активна підготовка йде і по всій «Расєє-матушке». Все традиційно і від цього не менш безглуздо. У Росії, Білорусі та на окупованих територіях згадали про декількох реальних і ще живих ветеранів, яким уже за сто років. Прийшли в гості з баяном та кульочком з печивом, а краще б з апаратом УЗД, набором дефіцитних ліків та ордером на пристойне житло. Але галочки поставлено, захід проведено, а 10 травня можна буде знову на рік забути про «наших дорогих стариків».

У зруйнованих росіянами Бахмуті та Лисичанську на руїнах будинків намалювали "побєдоносне" графіті та повісили банери. Відновлювати міста, зрозуміло, ніхто не збирається.

Зруйнований вщент Бахмут святково

Зруйнований вщент Бахмут святково "прикрасили". Фото: ФБ Публікація Белсат по-русски

У містах, що вціліли, посадили квіточки у вигляді цифри «80», теж намалювали, де можна, графіті, підфарбували пам'ятники загиблим 1941-1945 гг., надрукували на автобусних квитках відповідні картинки. На машини, зокрема німецькі "мерседеси" та "фольксвагени", наліпили суворо-святкові наклейки. Школярів перевдягнули у гімнастерки та змусили танцювати вальси.

Самі росіяни дружно побилися через гречку до дня перемоги. 1 травня стилізований під період «Великої Вітчизняної війни» «Потяг Перемоги» прибув у Сарапул (Удмуртія). Місцеві жителі зібралися біля вокзалу для зустрічі, де волонтери роздавали безкоштовну гречану кашу. Це викликало конфлікти і тисняву у присутніх. Подібна ситуація сталася і в Янаулі (Башкортостан), де також громадяни країни-переможниці побилися на пероні за кашу.

У Владивостоці півтори тисячі дітей відправили марширувати на параді "Правнуки Перемоги". Першокласників розставили в колони по 30 осіб у кожній, а очолювали дитячі розрахунки дорослі бойовики та «ветерани» бойових дій. Влада регіону назвала марш «даниною поваги захисникам Вітчизни та кроком до виховання патріотизму з раннього віку».

А у Волгограді дорослим заборонили брати участь у «Безсмертному полку» - портрети на акції понесуть діти - учасники руху «Юнармія». Передбачається, що українські дрони не вдарять по дітях (а якщо це зроблять російські заради провокації, то все одно можна буде звинувачувати Україну).

Цього року дітям дісталося найбільше – основні завдання щодо святкування дня перемоги поклали на них. Премії, зрозуміло, одержали дорослі.

«Святково прикрашений» та донецький вокзал, закритий з 2014 року. Фото: ТГ канал «ДАН»

Понесуть «дідусів» навіть за кордоном

Проросійські сили збираються влаштувати свої заходи і за кордоном. Так, у столиці Чехії пройдуть колони вулицями нібито з метою «вшанування жертв» Другої світової війни. У Болгарії представники організації «Російський дім» хочуть провести 9 травня акцію «Георгіївська стрічка», а у Брюсселі їхні колеги організують круглий стіл про «солідарність із народами Росії та інших республік Радянського Союзу проти коричневої чуми ХХ століття». У Лондоні влаштують театр – відтворення подій 1945 року, у Варшаві – акцію «Стіна пам'яті». Румуни закликають прикрасити вікна символами перемоги і взагалі активно нагнітають проросійський план святкування. В італійській Вероні заплановано міжнародний форум «Пам'ять переможців».

І тут, і в інших країнах знайшлися охочі пройтися з портретом дідуся (який щиро ненавидів війну і точно не просив тягати його на паличці, бо не свято для нього 9 травня, а день скорботи) в «безсмертних полках». Викривлення Росією історії для сьогоднішнього мракобісся явно не залишиться непоміченим - і будь-які протести проти «перемоги» будуть розцінені в РФ як чергове «європейське зло і ненависть», хоча справа зовсім-зовсім в іншому.

Джерело матеріала
loader
loader