Хаос у Берліні: як Мерц став канцлером з другої спроби
Фрідріх Мерц (Friedrich Merz) вирішив не чекати кілька днів. Через приблизно шість годин після проваленого вранці у вівторок, 6 травня, першого раунду, голова Християнсько-демократичного союзу (ХДС) вдався до другої спроби – і близько 16:00 депутати Бундестагу обрали його канцлером Німеччини.
Цього разу він отримав 325 голосів за необхідного мінімуму у 316. Таким чином проведення через кілька днів третього раунду, на якому Мерца могли б обрати простою більшістю, більше не знадобилося.
Уперше в історії ФРН канцлер не був обраний з першого разу
Далі сюрпризів не було, на обличчі Мерца та інших членів його кабінету можна було помітити полегшення. Канцлер і його міністри вирушили з пленарної зали Бундестагу за грамотами про призначення до федерального президента Франка-Вальтера Штайнмаєра (Frank-Walter Steinmeier), потім склали присягу у Бундестазі, і уряд запрацював.
Перше засідання нового уряду Німеччини було заплановано на пізній вечір вівторка. Можливо, вже потім міністри дозволять собі розслабитися й випити пива з десятилітрової діжки, що її привезли, за даними преси, з батьківщини Мерца, регіону Зауерланд на заході ФРН.
Німеччина відбулася легким переляком? Не зовсім. Результат першого раунду викликав у країні непідробний шок – уперше в історії ФРН канцлера не обрали з першого разу. Мерцу не вистачило шести голосів, а загалом він не дорахувався втричі більше прихильників. 18 депутатів із коаліції, до якої входять консерватори з блоку ХДС/ХСС і соціал-демократи, в першому раунді або утрималися, або проголосували проти.
Багато хто був здивований ще й тому, що, як каже і сам Мерц, і більшість оглядачів, – «часи серйозні», і Німеччині швидко потрібен новий уряд. На тлі триваючої війни Росії проти України, тарифної політики нового президента США Дональда Трампа і сумнівів у тому, що Америка, як і раніше, на боці Європи, у Берліні не очікували, що Мерц отримає такого ляпаса. Що сталося?
Чому Мерц програв перший тур
Провал у першому турі не став повною несподіванкою. Хоча більшість оглядачів вважали такий результат малоймовірним, повністю виключати його було не можна. Схожі випадки рідко, але бували на земельному рівні, коли прем'єр-міністри не набирали голосів у першому, а інколи й у другому турі. Але на федеральному – прем'єра.
У якийсь момент у вівторок узагалі здавалося, що другого голосування цього дня не буде. Депутати розійшлися для консультацій по фракціях, гості з трибун перемістилися на вулицю або в їдальню. Близько полудня, очевидно, було ухвалено рішення спробувати ще раз. Мерц вирішив ризикнути і через кілька годин виграв.
Хтось із політичних оглядачів припускає, що в першому раунді могли показати «чорну мітку» кандидату в канцлери представники молодіжного крила СДПН. Раніше вони виступили проти коаліційного договору, критикуючи серед іншого занадто жорстку, на їхню думку, міграційну політику. Хтось вважає, що зіпсувати Мерцу старт могли і його однопартійці, незадоволені його рішеннями, зокрема – кадровими.
Є і ще одна версія, мовляв, сигнал був не стільки Мерцу, скільки його віцеканцлеру і співголові СДПН Ларсу Клінґбайлю (Lars Klingbeil). Його критикують серед іншого за деякі кадрові призначення. Але остаточно причин провалу Мерца ми вже не дізнаємося, голосування було таємним.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F28%2F74900821f8788028fb7a85c464d28607.jpg)
Наслідки для Німеччини та Мерца
Які все це матиме наслідки? Думки розділилися. Одні, зокрема опозиційна і визнана нещодавно правоекстремістська партія «Альтернатива для Німеччини» (АдН), прогнозують Мерцу слабке й нестабільне правління. АдН знову пропонує консерваторам створити коаліцію. Мерц і його партія дали зрозуміти, що на це не підуть, хоча політично ізолювати АдН, що має в парламенті другу за величиною фракцію, стало складніше.
Інші закликають не перебільшувати значення події. Вони кажуть, що старт Мерца на посаді канцлера затьмарений, але в майбутньому він може розраховувати на відносно стабільну коаліцію.
У зв'язку із затримкою обрання канцлером Мерцу довелося внести корективи в графік своїх перших поїздок за кордон. Очікувалося, що мало не в день обрання він вирушить із візитом спочатку до Франції, а потім до Польщі. Тепер шукають нові дати. Глава МЗС Німеччини Йоганн Вадефуль (Johann Wadephul) дав зрозуміти, що візити відбудуться, як і поїздка в Україну, дата якої, за його словами, «узгоджується».

