Україна може наростити експорт ячменю попри менший урожай
Україна може наростити експорт ячменю попри менший урожай

Україна може наростити експорт ячменю попри менший урожай

Україна може наростити експорт ячменю попри менший урожай

Україна може збільшити експорту ячменю в 2025/26 маркетинговому році, навіть попри очікуване скорочення виробництва.

Такий прогноз озвучила аналітик компанії ASAP Agri Інна Степаненко.  

Вона зазначила, що прогнози вказують на зменшення врожаю — від 5,1 млн т (USDA) до більш оптимістичних 5,5 млн т (Українська зернова асоціація) — через скорочення посівних площ і очікування більш низької врожайності.

«Очікуване скорочення пропозиції у новому сезоні посилюється зниженням перехідних запасів. USDA прогнозує залишки на кінець 2024/25 МР на рівні 591 тис. т, що менше порівняно з 689 тис. т роком раніше. USDA є ще песимістичнішим, оцінюючи запаси лише у 279 тис. т», — додає аналітик. 

Однак різке скорочення внутрішнього споживання — очікується зниження до 1,9 млн т з 3,4 млн т — може відкрити двері для збільшення експортного потенціалу, вважає вона. USDA прогнозує експорт ячменю на рівні 3,2 млн т, що на 1 млн т більше р/р, позиціонуючи Україну як більш активного гравця на світовому ринку ячменю.

«Світовий попит може послабитись у 2025/26 МР, і Китай — найбільший імпортер ячменю у світі — залишається основним джокером. Наразі закупівлі з боку Китаю виглядають стабільними, але будь-які зміни в політиці щодо обмеження імпорту зерна можуть суттєво вплинути на попит», — додає Інна Степаненко.

Водночас швидке скорочення запасів ячменю в Китаї — очікується, що вони впадуть з 1,7 млн т до лише 0,5 млн т на кінець 2024/25 МР — може підтримати імпорт. Крім того, нещодавно запроваджені тарифи на кукурудзу зі США, які, як очікується, фактично зупинять її постачання до Китаю, можуть стимулювати попит на альтернативні кормові зернові. Однак ефект може бути обмеженим, оскільки Китай уже певний час відходить від американської кукурудзи, дедалі більше покладаючись на імпорт із Бразилії, прогнозує експерт.

У Північній Африці перспективи змішані. Сприятлива погода в Алжирі та Тунісі може скоротити їхні потреби в імпорті. Водночас у Марокко прогнозується різке зниження врожайності та рівня запасів, що може збільшити його залежність від імпорту. 

«Через нерівномірний попит і зростання виробництва в кількох ключових країнах-експортерах очікується, що світова торгівля ячменем у новому сезоні стане ще більш конкурентною», — підсумовує вона.

Джерело матеріала
loader