Експерти про ратифікацію угоди про надра: Якщо вона і запрацює – то через роки
Український парламент ратифікував, тобто затвердив договір зі США про спільне використання українських корисних копалин. На перший погляд – зелене світло для цієї угоди, справа лише за малим. Заступник міністра економіки Тарас Качка заявив, що після ратифікації Україна перейде до наступного етапу – створення спеціального фонду, який стане механізмом для залучення інвестицій у видобуток корисних копалин. Тобто реальні зміни, зокрема проєкти та фінансування, мають бути уже після ухвалення документа на рівні парламенту.
Але деякі українські експерти кажуть, що все не так просто. Найбільш критичні заявляють, що цю угоду Трампа про надра можна порівняти з Будапештським меморандумом, оскільки обидва документи не мають жодної цінності для Києва.
Що насправді відбудеться після підписання угоди, дізнавався кореспондент Коротко про.
За ратифікацію угоди нардепи проголосували одноголосно. Фото: тг-канал Залізний нардеп
Олег Саакян, політолог, керівник громадської організації «Єдиний координаційний центр»:
- Теоретично ця угода має бути довгограючою. І її результатів не варто очікувати в каденцію Трампа. Як мінімум, Україні в цій угоді потрібно збільшити генерацію електроенергії, якої у нас і так зараз не вистачає. Тому ця угода, насамперед, є продуктом політико-ідеологічного спрямування. Трамп хоче показати, що він може завершити війну, хоча і не має реальних шляхів для цього. А насправді дав зрозуміти, що «він не любить Україну, але він любить гроші». Американський президент до сих пір марить 350 мільярдами від України.
Тарас Загородній, політолог, керуючий партнер Національної антикризової групи:
- Ця угода була нав’язана нам під дулом пістолета, і вона вряд чи запрацює. Та й вона нам не потрібна. Трамп вигадав момент, коли Україна стікала кров’ю в цій війні, і захотів її ще більше обібрати. Але в такій формі вона вряд чи буде працювати, і, найімовірніше, Київ має вийти з цієї угоди. Трамп хоче качати з нас ресурси, не даючи нічого взамін. Тобто, якщо США не будуть реінвестувати в нашу країну, то цей договір нам не потрібен. А Трамп не хоче надавати нічого взагалі! Поки що ця угода - лише рамочний договір, який можна розірвати будь-якої миті. Значною мірою, цей договір можна написати на зворотній стороні Будапештського меморандуму – ні перший, ні другий не має ніякої ваги. Адже в Будапештському меморандумі, до речі, записано, що заборонено будь-який (!) економічний тиск на Україну. Але Трамп це ігнорує.
Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього:
- Ніхто під час війни цю угоду реалізовувати не буде. Жоден американський фахівець не поїде її виконувати, поки Росія бомбить Україну. Є поклади рідкісноземельних матеріалів в Полтавській області, Сумській, Дніпропетровській, зокрема в Кривому Розі. Американці ж не самогубці. Після війни – можливо, але не раніше. Тому поки війна триває – не буде ніякої розробки українських копалин. Так що ця угода може запрацювати і через 10 років. Як і у випадку з Афганістаном, з яким США також підписали угоду про спільну розробку копалин. І вона досі не запрацювала. Так що це просто лише формальність – ніхто не буде інвестувати в Україну, яка веде бойові дії.

