У 2025 році 11% українців вважають День перемоги важливим святом, — опитування КМІС
У 2025 році тільки 11% українців вважають День перемоги, 9 травня, важливим святом, що є рекордно низьким показником за останні 15 років. Про це повідомляється у результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
«У 2010 це було одне з найбільш важливих свят, так вважали 58% населення, у 2013 — 40%. До 2021 року його популярність впала майже вдвічі у порівнянні з 2010 роком і вже тільки 30% вважали його найбільш важливим святом. А у 2023 залишилося тільки 13% прихильників цього свята, менше прихильників тільки у Дня праці. У 2024 і 2025 роках прихильників стало ще менше — лише 11%», — йдеться в опитуванні.
Зазначається, що День Перемоги дещо більш популярний серед тих, кому більше 60 років (15%), в той час як серед інших вікових груп 11%.
Він також дещо більш популярний серед мешканців села (16%) у порівнянні з мешканцями міста (10%).
Невеликий вплив на популярність свята має також регіон, де проживав респондент до 24 лютого (Захід — 9%, Центр — 11%, Південь — 14%, Схід 13%), але різниця незначуща.
«Різке зниження популярності Дня Перемоги пояснюється, перш за все, повномасштабною війною, розв’язаною Росією. В Україні це свято сприймається все більше як елемент російської пропаганди та мілітаризму, що майже втратило своє символічне значення для українського суспільства. День Перемоги більше не асоціюється з миром, а радше з агресією, яку Росія здійснює під цим гаслом», — пояснили у КМІС.
Дослідження провели упродовж 4-9 лютого 2025 року методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 1000 респондентів.
Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України.
До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Фото ілюстративне
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

