Угоду про надра ратифікували у парламенті — про що домовлятимуться далі
Угоду про надра ратифікували у парламенті — про що домовлятимуться далі

Угоду про надра ратифікували у парламенті — про що домовлятимуться далі

Верховна Рада України ратифікувала угоду про надра, яку Україна та США підписали 30 квітня. 

Про це повідомляє народний депутат Ярослав Железняк. 

Голосування завершилося з 338 голосами «За».

Нові деталі угоди

Щодо так званих «сплячих» ліцензій у Кабміні пояснили, що йдеться про дозволи, за якими було видобуто менше 1% запланованого за останні 10 років. 

Саме такі ліцензії, якщо вони будуть перевидані, враховуватимуться як «нові» і 50% роялті з них потраплятиме в Інвестиційний фонд.

Як пояснила Міністерка економіки України Юлія Свириденко, робота Інвестиційного фонду буде зосереджена на нових ліцензіях, родовищах тощо. 

«Фонд сам нічого не видобуває. Фонд не бере участі у приватизації, угодах по розподілу продукції. Фонд може профінансувати цей проєкт», — говорить Юлія Свириденко.

Якщо Фонд відмовив у фінансуванні нового проєкту, компанія може звернутися до іншого інвестора, однак не може пропонувати йому умови суттєво кращі, ніж були запропоновані Фонду.

Станом на 8 травня 2025 року Україна та США ще мають підписати щонайменше дві імплементаційні угоди: про обмежене партнерство і угода, яка визначає як Фонд буде функціонувати.

За оцінками Юлії Свириденко, додаткові угоди можуть бути фіналізовані протягом наступних тижнів. Документи мають комерційний характер і підписуватимуть їх Агентство ДПП від України і DFC від США.

Гарантії безпеки

«Американська сторона вважає, що цей документ — це один елемент безпекової архітектури, яка може бути. Один документ не може замінити безпекову гарантію. Але з формальної точки зору треба розрізняти, що переговорна команда, яка працювала над цим фондом — це люди, які неповноважені обговорювати безпекову гарантію в класичному розумінні», — пояснює Міністерка економіки Юлія Свириденко.

Свириденко додає, українська сторона переконана, коли в американців є стратегічний інтерес у розвитку бізнесу на території України є елементом безпекової архітектури, але точно не замінником. 

Інвестиційний фонд США та України

Нагадаємо, 30 квітня Україна та США підписали угоду про створення спільного Інвестиційного фонду. Повний текст угоди опублікували на сайті Міністерства економіки України.

Документ, зокрема, передбачає:

  • Україна сплачує 50% роялті від ренти за новими ліцензіями на видобуток;
  • США, крім безпосередньо коштів, може робити внесок у вигляді зброї і допомоги Україні;
  • Фонд може інвестувати отримані гроші у видобуток не раніше, ніж за 10 років після початку його роботи.

Читайте також: Максимально до 2 млрд грн на рік зможе вносити Україна у спільний з США Інвестиційний фонд — деталі угоди

Джерело матеріала
loader
loader