/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Ff1ca0dfa51bf5327dfb7cb9da46a1a5e.png)
Дрібні покупці криптовалют Трампа зіткнулися з крахом своїх інвестицій
Одного січневого ранку в Літл-Року, лежачи в ліжку та переглядаючи фотографії з блискучого гала-концерту з нагоди інавгурації Трампа під назвою « Криптобал », Ребекка Девіс купила мем-монету президента Дональда Трампа. Бувши ведучою місцевого консервативного радіошоу, вона нічого не знала про криптовалюту, але вірила в ділову кмітливість Трампа. Вона сказала, що він «ніби знає, як заробляти гроші».
Вартість її монети $TRUMP зростала протягом кількох днів, але з того часу впала на 85 відсотків від свого піку. Хоча деякі власники монети, включаючи союзників Трампа, отримали непоганий прибуток на папері від цієї монети, вона не є однією з них; її інвестиція в розмірі 32 доларів зараз коштує близько 11 доларів.
«Безумовно, багато впливових людей писали про це в інтернеті, і це мене розпалило», – сказала вона. «А потім, коли все провалилося, я подумала: «Ого, що за чорт?»»
Але практично всі вони купили монету ближче до піку її вартості, безпосередньо перед інавгурацією, і 80 відсотків з них побачили, як вартість їхніх активів різко впала, як показує аналіз The Post. Один покупець, який витратив 10 000 доларів, вже втратив, на папері, понад 8 000 доларів.
Ці втрати вказують на ризики для прихильників Трампа та криптоспекулянтів, які прагнуть зробити ставку на слабо регульоване підприємство самопроголошеного «першого криптопрезидента». Але вони також разюче контрастують з командою президента, яка заробила мільйони на торгових комісіях від транзакцій з мем-коіном, навіть коли його вартість падає.
«Це можливість для найвідвертішого хабарництва», – заявив цього тижня сенатор Адам Шифф (демократ від Каліфорнії) в інтерв’ю CBS News , – «…і все це відкрито».
Речниця Білого дому Анна Келлі заявила, що у Трампа немає конфлікту інтересів, оскільки його активи зберігаються в трасті, яким керують його сини. На запитання, чи отримує він прибуток від своєї криптовалюти, Трамп в інтерв'ю NBC News у неділю відповів : «Я навіть не дивився».
Видання The Post проаналізувало дані блокчейну, публічного та здебільшого анонімізованого журналу криптотранзакцій, щоб визначити ймовірну групу крипто-неофітів: вони використовували свої дебетові картки для купівлі монет через велику кнопку «купити зараз» на вебсайті команди Трампа, і зробили це лише один раз.
На відміну від більш усталеної мережі криптоспекулянтів та інсайдерів, ця група включає інвесторів-аматорів, які розглядали в монеті спосіб продемонструвати лояльність до Трампа або забезпечити собі раннє місце в одному з нових фінансових підприємств сімейного бізнесу Трампів.
Зі всіх покупців криптовалюти, які купують дебетові картки та проаналізували дані The Post, типовий покупець витратив 100 доларів і втратив 62 долари — принаймні на папері, враховуючи, що близько половини ще не продали щось. Аналіз показав, що приблизно 80 відсотків покупців побачили суттєве падіння вартості своїх інвестицій. Лише близько 3 відсотків покупців отримали прибуток, тоді як решта приблизно на одному рівні.
Майже всі переможці купили свої монети в день запуску проєкту, 18 січня, за два дні до інавгурації, коли торги розпочалися приблизно з 18 центів. Але більшість людей купували їх у наступні дні, коли ціна підскочила до 75 доларів перед її багатомісячним падінням.
Принаймні дев'ять покупців дебетових карток витратили близько 10 000 доларів або більше і досі зберігають мем-коїни, накопичивши нереалізовані збитки у розмірі 6000 доларів або більше.
За даними аналітичної компанії Chainalysis, що займається блокчейном, такі різкі втрати можна знайти по всій базі власників мем-коїна. Компанія повідомила The Post, що 58 інвесторів наразі отримали понад 10 мільйонів доларів прибутку від цієї монети, що загалом становить приблизно 1,1 мільярда доларів, але 764 000 інших інвесторів, більшість з яких мали невеликі активи, втратили гроші на цій монеті.
Філія сімейного бізнесу Трампа, Trump Organization, керує підприємством з виробництва мемів разом з окремою зареєстрованою в штаті Делавер компанією під назвою Fight Fight Fight, названою на честь лозунга Трампа після замаху на нього минулого року в Пенсільванії.
Ці дві організації володіють 80 відсотками монет, і падіння вартості також вплинуло на їхню частку. Але вони отримали вигоду від монети іншими способами, зокрема, стягнувши 1-відсоткову комісію з покупок, здійснених через їхню офіційну систему криптотранзакцій, відому як пул ліквідності.
Згідно з аналізом даних Flipside, проведеним Post, три гаманці, пов'язані з Трампом, отримали близько 43 мільйонів доларів комісійних з моменту дебюту монети. Ці гаманці також заробили приблизно 312 мільйонів доларів на продажах криптовалюти.
Крипто-команда Трампа минулого місяця оголосила, що 220 найбільших власників монет будуть запрошені приєднатися до президента на « незабутню ніч » цього місяця в гольф-клубі Трампа за межами Вашингтона, і що покупці навіть зможуть побачити своє місце в рейтингу через онлайн-таблицю лідерів . Аналіз Post показав, що найкращі покупці придбали приблизно 225 мільйонів доларів монет $TRUMP з моменту оголошення про пропозицію президентського доступу.
Найбільше покупців у рейтингу є анонімними, за винятком короткого імені користувача та адреси криптогаманця. Але 88 із 220 найбільших покупців — тих, кого запросили б на вечерю, якби конкурс закінчився в понеділок, — ймовірно, не є американцями, як показує аналіз The Post. Їхні гаманці показують, що вони отримали частину своїх мем-коїнів Трампа від Binance, популярної криптовалютної біржі, яка стверджує, що не приймає клієнтів у Сполучених Штатах.
Нещодавній пост Трампа на X , присвячений рекламі гала-вечері 22 травня, переглянули понад 30 мільйонів разів. Трамп також виступив на окремій вечері цього тижня для «новаторів криптовалют та [штучного інтелекту]», головною темою якої був його цар з питань криптовалют та штучного інтелекту Девід Сакс, участь у якій, згідно з запрошенням, коштувала 1,5 мільйона доларів з особи.
Цей мем-монет окремий від іншого підприємства бренду Трампа, World Liberty Financial , яке пропонує криптовалютний токен під назвою WLFI, що називає себе «натхненним Дональдом Дж. Трампом». Співзасновник World Liberty, Зак Віткофф, минулого тижня заявив, що венчурний фонд MGX, що підтримується урядом ОАЕ, проведе транзакцію на 2 мільярди доларів, використовуючи монети компанії, забезпечивши підприємству Трампа публічність і значну частку виручки. (MGX та Віткофф не відповіли на запити про коментарі.)
Схоже, що вечеря команди $TRUMP з мем-коінами допомогла уповільнити падіння ціни на монету, хоча її вартість, близько $11, залишається близькою до історичних мінімумів.
Це не завадило таким покупцям, як Freight Technologies, логістична фірма з Х'юстона, оголосити минулого тижня, що вона придбає монети $TRUMP на суму до 20 мільйонів доларів. Хав'єр Сельгас, головний виконавчий директор компанії, заявив, що компанія розглядає це як «ефективний спосіб просування» своєї бажаної торгівельної політики.
Методологія
Видання The Post проаналізувало, як змінилися активи $TRUMP у покупців мем-коінів-початківців з моменту запуску цієї монети в січні 2025 року до 7 травня, на відміну від тих, чия взаємодія з монетою свідчила про кращу обізнаність з криптовалютою. Аналіз The Post зосередився на гаманцях, які купили $TRUMP лише один раз, використовуючи рекомендований постачальником метод: платіжний процесор MoonPay та додаток для мем-коінів Moonshot. Таким чином, аналіз The Post виключив усіх, хто купив $TRUMP за іншу криптовалюту або за кошти з таких джерел, як Coinbase або Robinhood. Він також виключив гаманці, які продавали свої $TRUMP більше одного разу. 67 000 покупців-початківців $TRUMP витратили загалом близько 15 мільйонів доларів.
