США та Європа підготували план припинення вогню в Україні з 22 пунктів: подробиці
США та Європа підготували план припинення вогню в Україні з 22 пунктів: подробиці

США та Європа підготували план припинення вогню в Україні з 22 пунктів: подробиці

Спеціальний посланець президента Дональда Трампа Стів Віткофф провів серію зустрічей з президентом Росії Володимиром Путіним, порушивши при цьому дипломатичний протокол, повідомляє NBC News. Віткофф зустрічався з Путіним у Москві 11 лютого, 13 березня та в Санкт-Петербурзі 11 квітня, при цьому використовуючи кремлівських перекладачів замість власних, що викликало критику з боку дипломатичного співтовариства.

Головним підсумком американських дипломатичних зусиль стала розробка комплексного документа з умовами припинення війни в Україні. Американські, європейські та українські переговірники підготували пакет із 22 конкретних пропозицій, повідомив один із західних посадовців.

Серед ключових пунктів — 30-денне припинення вогню по всій лінії фронту, що має стати першим кроком до стабілізації ситуації. Документ також передбачає забезпечення безпечних шляхів для цивільного судноплавства в Чорному морі, що дозволить відновити експортні потоки з українських портів.

Важливою складовою пакету є гарантії безпеки, які значно посилять оборонні можливості України. Пропозиції включають створення демілітаризованих зон на найбільш напружених ділянках фронту та встановлення спільних контрольно-пропускних пунктів під наглядом міжнародних спостерігачів.

"Документ з умовами" приділяє особливу увагу гуманітарним питанням. Зокрема, передбачається масштабний обмін полоненими, забезпечення доступу Міжнародного Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб та програма відновлення цивільної інфраструктури в постраждалих регіонах.

Економічний блок пропозицій стосується відбудови України за підтримки міжнародних донорів та інвесторів. Раніше Білий дім уже підписав "економічне партнерство" з Україною, яке надасть Вашингтону доступ до деяких критично важливих корисних копалин та природних ресурсів зруйнованої війною країни.

Трамп, Зеленський та Путін
Трамп, Зеленський та Путін

Важливо, що документ враховує вимогу Путіна про те, що США не підтримуватимуть вступ України до НАТО в короткостроковій перспективі, хоча залишається незрозумілим, чи містять пропозиції будь-які конкретні часові рамки щодо цього питання.

"Українці були співпрацюючими, гнучкими, підтримуючими та прагнули рухатися вперед, але росіяни - ні", — зазначив Вільям Тейлор, колишній посол США в Україні, а нині співробітник аналітичного центру Atlantic Council.

"Якщо Путін хоче знайти вихід, ось його вихід", — прокоментував західний посадовець пакет пропозицій. За його словами, тепер завдання Віткоффа — представити ці пропозиції російському президенту.

Тим часом, у заявах, опублікованих нещодавно, Путін заявив, що Росія має достатньо сил і ресурсів, щоб довести війну в Україні до логічного завершення, і згадав про можливість використання ядерної зброї. "Не було необхідності використовувати цю зброю і я сподіваюся, що вона не знадобиться", — сказав він у фільмі "Росія, Кремль, Путін, 25 років", який транслювався державним російським телебаченням.

Пропозиція про зустріч Трампа з Путіним під час запланованої поїздки американського президента до Саудівської Аравії була відхилена через відсутність кроків з боку Росії щодо припинення вогню. За словами офіційних осіб адміністрації, така зустріч була б можливою лише за умови згоди Росії на припинення вогню в Україні.

Нагадаємо, Сі Цзіньпін закликав до "справедливої" мирної угоди щодо України під час візиту до Москви.

Джерело матеріала
loader