Набагато багатшим за Ілона Маска: скільки міг би мати Білл Гейтс, якби зберіг свої акції Microsoft
Набагато багатшим за Ілона Маска: скільки міг би мати Білл Гейтс, якби зберіг свої акції Microsoft

Набагато багатшим за Ілона Маска: скільки міг би мати Білл Гейтс, якби зберіг свої акції Microsoft

Набагато багатшим за Ілона Маска: скільки міг би мати Білл Гейтс, якби зберіг свої акції Microsoft

Не трильйонер, а філантроп.

Американський бізнесмен Білл Гейтс міг би стати першим у світі трильйонером, якби зберіг свої акції Microsoft і не присвятив більшу частину свого капіталу благодійності. За оцінками Forbes, його статки могли б сягнути $1,2 трлн ‒ утричі більше за нинішній капітал підприємця Ілона Маска. Проте Гейтс свідомо відмовився від більшості свого багатства, вклавши понад $60 млрд у благодійність, і планує повністю роздати свої статки до 2045 року.

У 1986 році, перед виходом Microsoft на біржу, Білл Гейтс володів 49% акцій компанії ‒ це 11,2 мільйона акцій вартістю приблизно $200 млн. Якби він утримував ці активи донині, з урахуванням усіх дроблень, у нього з колишньою дружиною Меліндою Френч Гейтс було б 3,2 млрд акцій, або 43% компанії, оцінених у $1,4 трлн. Додатково, згідно з оцінками Forbes, пара мала б ще близько $100 млрд готівки від дивідендів після сплати податків.

Натомість Гейтс протягом десятиліть поступово продавав і передавав свої акції, спрямовуючи кошти у благодійність. Сьогодні він володіє лише 0,9% Microsoft ‒ це близько $28 млрд, або чверть його нинішніх активів, які загалом становлять $113 млрд. У портфелі Гейтса ‒ інвестиції через його офіс Cascade Investments у такі фірми, як компанія з утилізації відходів Republic Services, тракторний гігант Deere & Co і мережа готелів Four Seasons.

Зі свого боку Мелінда володіє приблизно 380 тисячами акцій Microsoft на суму $170 млн, що становить менш ніж 1% її власного капіталу, оціненого Forbes у $30,4 млрд. За гіпотетичним сценарієм збереження акцій, вона могла б стати третьою найбагатшою людиною у світі з $300 млрд.

Однак саме філантропія стала пріоритетом для подружжя. Через Фонд Білла і Мелінди Гейтс, заснований у 2000 році, вони виділили $47,7 млрд на глобальні програми з охорони здоров’я, подолання бідності та підтримки освіти. У червні 2024 року Мелінда вийшла з посади співголови, після чого фонд перейменували на Фонд Гейтсів.

Внесок родини Гейтсів у благодійність поступається лише Воррену Баффету, який передав на доброчинність $62 млрд, переважно саме через Фонд Гейтсів. Утім, у листі до акціонерів Berkshire Hathaway у 2023 році Баффет повідомив, що після його смерті усі активи перейдуть до фонду, яким керуватимуть його троє дітей.

Мелінда також розвиває власні філантропічні ініціативи. У 2022 році вона заснувала фонд Pivotal Philanthropies з початковим капіталом $674 млн. У 2024-му, оголосивши про плани пожертвувати $1 млрд на підтримку прав жінок і дівчат, вона повідомила, що отримає ще $12,5 млрд для доброчинності у межах угоди про вихід із Фонду Гейтсів.

Експодружжя продовжує дотримуватися ініціативи Giving Pledge, започаткованої разом із Баффетом у 2010 році. Мета ‒ заохотити заможних людей передати щонайменше половину своїх статків на добрі справи ще за життя або через заповіт.

"Мої батьки показали мені, що таке щедрість, ‒ написав Білл Гейтс у листі-зобов’язанні. ‒ Коли настав час вирішувати, що робити з багатством, яке я отримав завдяки Microsoft, я знав, що маю наслідувати їхній приклад". Мелінда додала: "Я усвідомлюю абсурдність того, що стільки багатства зосереджено в руках однієї людини. Єдино відповідальний вчинок ‒ це віддати його вдумливо й ефективно".

Нагадаємо, Білл Гейтс назвав "божевільним" те, що Маск підтримує ультраправих політиків за кордоном.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader