З липня переходимо на «євронапругу» в 230 В: як це позначиться на побутовій техніці
З липня переходимо на «євронапругу» в 230 В: як це позначиться на побутовій техніці

З липня переходимо на «євронапругу» в 230 В: як це позначиться на побутовій техніці

На шляху до Євросоюзу ми крок за кроком стикаємося з неминучими нововведеннями та новими стандартами. Наприклад, вже днями у бензин на автозаправках почнуть додавати спирт. Наступне нововведення чекає нас у липні: напруга в електромережах подаватиметься за європейськими стандартами. Журналіст Коротко про з допомогою фахівця розбирався в нюансах цих змін.

Про що йдеться?

Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), повідомляє, що з 1 липня 2025 року будуть встановлені чіткі межі допустимих відхилень напруги - від 207 до 253 В, тобто плюс-мінус 10% від номінального значення 230 В. Навіщо це робиться? Очевидно, що перехід на єдині технічні стандарти є необхідним для інтеграції України в європейський ринок електроенергії.

Що буде із побутовими приладами?

Головний бонус від нововведення торкнеться кожного з українців, у кого в будинку є хоч один електроприлад (від чайника до бойлера), виготовлений за кордоном та зроблений під євростандарти. Стара напруга 220 В могла знижувати їх ефективність і навіть раніше терміну виводити з ладу. Сучасні прилади при напрузі 230 В почуваються набагато комфортніше. Але варто перевірити маркування на ваших пристроях. Якщо там вказаний діапазон 220-240 В - хвилюватися нема про що. Якщо немає спеціальної інструкції і на самому приладі не написано, варто виходити з віку техніки та країни виробництва. Якщо привезено з-за кордону за останні 10-20 років, то на 99% орієнтовано на євростандарти.

Якщо це старий прилад (наприклад, улюблений бабусин ламповий телевізор), і він розрахований на 220 В, то краще використовувати його через реле або стабілізатор. До речі, фахівці радять насамперед звернути увагу на холодильники, пральні машини та комп'ютери.

Чи стане напруга в мережі стабільнішою?

У наших форс-мажорних умовах - при вимкненнях світла через військові дії - стрибки напруги в мережах неминучі. Якщо ж говорити про умови мирного життя (яке неминуче колись настане), то їх поменшає! Вища напруга (230 В замість 220 В) дозволяє знизити втрати при передачі електроенергії по дротах.

- Напруга стане стабільнішою. Це означає, що техніка працюватиме надійніше. Особливо це помітять ті, хто встановив на своєму електрощиті реле напруги - мережа відключатиметься аварійно рідше. Але навіть якщо техніка оснащена захистом від стрибків напруги, вона все одно з часом зношується. А за стабільної напруги термін служби продовжується, – пояснює київський електрик Володимир.

Чи витримає проводка?

Хоча підвищення напруги і незначне, все ж таки воно дасть додаткове навантаження на домашню мережу і може «вдарити» по слабких місцях. Це викликає закономірне питання: чи потрібно заздалегідь змінювати електропроводку?

- Підвищена напруга виявить слабкі місця. В основному це стосується комутаційних вузлів та кабелів з високим навантаженням. Простіше тим, у кого мідна проводка - заміна не потрібна, але технічне обслуговування розподільних коробок, розеток та з'єднань потрібне. Якщо дроти алюмінієві, більш схильні до окислення, до питання варто поставитися серйозніше, – пояснює Володимир.

Тобто просто так міняти нічого не варто, але перевірити бажано. Навіть необхідно заради вашої ж безпеки. Обслуговування з'єднань потрібно проводити раз на 3–4 роки, якщо використовувалися клеми швидкого монтажу. Якщо з'єднання виконані за всіма правилами методом паяння або із застосуванням луджених гільз - достатньо перевіряти раз на 6-8 років.

Особливо уважно до цього мають поставитися власники приватних будинків. Насамперед побудованих понад 50 років тому, за давно застарілими правилами електробезпеки. Їх власникам варто перевірити вступний кабель, переконатися в надійності заземлення та не лінуватися вести облік сезонних навантажень (опалювальні прилади та кондиціонери)

Майстер радить убезпечити себе від можливих пожеж та провести профілактику електропроводки ще до переходу на нові стандарти.

Джерело матеріала
loader
loader