В Україні пілотується нова модель співпраці для малих фермерів
В Україні пілотується нова модель співпраці для малих фермерів

В Україні пілотується нова модель співпраці для малих фермерів

Малі фермери часто стикаються з обмеженим доступом до ресурсів, нових знань чи ринків збуту. Об'єднання в інноваційні групи дозволяє ефективніше вирішувати такі виклики.

Мікро- та малі агровиробники, представники громад і дорадчих служб ознайомилися з новою моделлю співпраці під час вебінару «Інноваційні групи дрібних агровиробників (SIGs) як інструмент розвитку сільських територій». Інформаційно-навчальний захід організували Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно з проєктом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (EU4SmallFarms).

«Пілотування інноваційних груп мікро- та малих агровиробників — це суттєвий крок на шляху їх економічної інтеграції в сучасну ринкову систему. Подібні ініціативи мають стратегічне значення, адже формують основу для відновлення аграрного сектору України та реалізації його повного потенціалу», — зазначила заступниця Міністра аграрної політики та продовольства України Оксана Осьмачко.

Учасники заходу дізналися про Інноваційні групи дрібних агровиробників (SIGs) – модель співпраці для допомоги мікро- та малим агровиробникам у вирішенні спільних проблем та використанні ринкових можливостей. Малі фермери часто стикаються з обмеженим доступом до ресурсів, нових знань чи ринків збуту. Об'єднання в інноваційні групи дозволяє ефективніше вирішувати такі виклики — від закупівлі добрив за кращими цінами до формування більших партій продукції та налагодження нових каналів збуту. Ця модель базується на досвіді європейських Операційних груп, які успішно працюють у межах Системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS) в ЄС та отримують підтримку через програми розвитку сільських територій.

У форматі таких груп фермери можуть застосовувати чотири типи рішень: продуктові інновації (виробництво продукції з вищою доданою вартістю, наприклад крафтових продуктів), процесні інновації (спільне використання техніки, гуртові закупівлі), організаційні інновації (створення спільних сховищ, формування великих партій продукції) та маркетингові інновації (спільне просування продукції на ринку).

Наразі модель Інноваційних груп пілотується у понад 60 громадах дев'яти областей України. Під час вебінару було представлено приклади створених груп: виробництво меду на Київщині, вирощування сочевиці на Дніпропетровщині та розвиток ягідного напряму на Полтавщині.

Запровадження моделі SIGs є практичним кроком, що відповідає цілям Стратегії розвитку сільського господарства до 2030 року та сприяє сталому розвитку сільських територій. Зокрема, через зміцнення ринкових позицій малих фермерів та їх інтеграцію в ланцюги доданої вартості, ця ініціатива закладає важливі передумови для економічного зростання в громадах.

Джерело матеріала
loader
loader