Конфлікт Росії та Азербайджану увійшов у гарячу фазу: причини та наслідки
Великий «геостратег» сучасності Володимир Путін примудрився за тиждень посваритися і з Вірменією, і з Азербайджаном. Днями РФ та Азербайджан влаштували одне одному взаємну обструкцію, і у що вона виллється – поки що невідомо. Коротко про - про те, як Росія та Азербайджан міряються силою, натякаючи на більш серйозні проблеми в майбутньому.
Як усе починалося
2001 року в Єкатеринбурзі сталося вбивство Юніса Пашаєва, азербайджанця, біля кафе «Каспій», яке належало братам Сафаровим. Тоді Сафарових не вдалося притягнути до відповідальності через брак доказів, і справа Пашаєва залишилася нерозкритою.
Але раптом 2025-го вона стала приводом для гучного рейду єкатеринбурзьких силовиків проти азербайджанської діаспори. Втім, рейд був не першим: вбивства і замахи на азербайджанців у місті були якщо не звичною справою, то точно не поодинокими епізодами. Громадськості кинули інформацію про «етнічну злочинну групу». Азербайджан висловив ввічливе здивування. Росіяни заспівали «Я – русский» і звично крикнули, що націоналісти – лише в Україні, а вони доблесні правоохоронці.
Але вся ця передісторія могла б так і залишитися епізодом у поліцейській хроніці, якби не трагедія у грудні 2024 року, коли аварія літака в Актау стала міною сповільненої дії для неминучого конфлікту.
Літак як одна з причин
Нагадаємо, 25 грудня 2024 року літак «Азербайджанських авіаліній» з Баку до Грозного впав біля Актау (Казахстан). Із 67 людей на борту 38 загинули. Ті, що вижили, повідомили про вибухи і шрапнель, а на уламках літака були сліди від «сторонніх металевих об'єктів», імовірно від російської зенітної ракети «Панцир-С1». Азербайджанська влада одразу звинуватила російську ППО. Москва запропонувала на вибір альтернативні версії: зіткнення з птахами та вибух кисневого балона.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв, дізнавшись про катастрофу в повітрі на шляху на саміт СНД у Санкт-Петербурзі, розвернув літак і скликав екстрену нараду в Баку. Він публічно розкритикував Росію за «абсурдні» версії та зажадав вибачень, компенсацій та прозорого розслідування. Путін вимовив мляві вибачення, але вину не визнав. У відповідь Азербайджан закрив у Баку «Російський дім» та призупинив рейси до російських міст, включаючи Сочі та Уфу.
Розслідування в Казахстані підтвердило, що літак було пошкоджено зовнішніми об'єктами. Чорні ящики відправили на розшифровку до Бразилії, що стало жестом недовіри до російської авіаційної влади. Дані розшифровки ящиків в Азербайджані обіцяють подати вже за кілька днів.
Москва так і не вибачилася за збитий російською ППО літак. Фото: facebook.com/azamat.sarsenbaev
«Серцева недостатність» при зламаних ребрах
Здавалося б, де зв'язок між обстрілом літака та старим вбивством азербайджанця, але він є, якщо розуміти, що Азербайджан почав спробу позбутися московської метрополії. По-перше, тому що він уже не республіка СРСР і не колонія, а незалежна країна 30 років як. І по-друге, вважати азербайджанців ідіотами і, мало не посміюючись, пропонувати їм версії з птахами у турбінах – не треба.
Агресивність росіян щодо азербайджанців, які забажали надто багато, досягла піку. 27 червня цього року російські силовики провели в Єкатеринбурзі масштабний рейд проти азербайджанської діаспори, затримавши близько 50 осіб. При цьому заявлено, що всі вони – громадяни Росії азербайджанського походження. Операція була пов'язана з розслідуванням убивств 2001, 2010 та 2011 років, зокрема, з убивством Юніса Пашаєва.
Під час цього рейду загинули брати - 55-річний Зіяддін та 60-річний Гусейн Сафарови, власники кафе «Каспій». Тобто на допит вони пішли своїми ногами – їх бачило багато людей, і всі вони стверджують, що брати були бадьорі та здорові. А через деякий час тіла Сафарових видали з поліцейського моргу із зазначенням причини смерті «серцева недостатність».
Співвітчизники відправили тіла до Азербайджану, де поліція провела свою експертизу. Втім, там і так все було ясно: після спілкування з російськими силовиками на тілах Сафарових залишилися сліди тортур, переломи ребер та крововиливи.
Розтин показав, що Зіяддін і Гусейн Сафарови загинули від тортур. Фото: instagram.com/1news.aze
Спецназ запросив свідка
Поки в Азербайджані думали, як цензурно висловити протест проти свавілля росіян, було заарештовано семеро азербайджанців за звинуваченням у вбивствах та замахах. Затриманих доправили до суду із видимими слідами побоїв. МЗС Азербайджану викликало тимчасового повіреного Росії на килим і, вже не особливо церемонячись з формулюваннями, звинуватило Москву в «навмисних та позасудових вбивствах» на етнічному ґрунті. Генпрокуратура Азербайджану порушила справу за статтями про умисне вбивство та катування.
Одним із яскравих епізодів цих рейдів стало затримання Шахіна Шихлінського, голови організації «Азербайджан-Урал» 1 липня. Разом із сином він їхав у «гелендвагені», коли біля торгового центру «Баку Плаза» спецназ розбив вікна машини та витяг обох. Сина відпустили після допиту, а Шахіна залишили як свідка у справі про вбивства 2001–2011 років, пов'язаних із братами Сафаровими.
Навряд чи у світовій юридичній практиці свідків доставляють до зали суду подібним чином.
Шихлінський відомий як впливовий лідер діаспори, він брав участь у переговорах у справі Сафарових, і його арешт викликав найбільший резонанс. Азербайджанці нарешті висловили чіткий протест, ЗМІ порівняли дії силовиків із репресіями НКВС. Після допиту 1 липня Шихлінського звільнили, але вогонь взаємних образ і претензій вже розгорається.
Народне невдоволення почалося вже під час похорону братів Сафарових. Фото: report.az
«Спалити посольство»
«У справі кривавих розправ Путін обігнав самого Сталіна». «Що сталося, пане Путіне? Вас так непокоїть, що Азербайджан став сильною державою?» - обізвалися азербайджанські ЗМІ, і все закрутилося...
Баку відповів арештами російських журналістів, а також скасував усі російські культурні заходи, включаючи концерти та виставки плюс візит віцепрем'єра РФ Олексія Оверчука. 29 червня азербайджанський парламент відмовився від поїздки до Москви на засідання міжпарламентської комісії, звинувативши Росію у ксенофобії. Голосом народу виступив журналіст Афган Мухтарли, котрий закликав спалити російське посольство.
30 червня азербайджанські силовики провели рейд в офісі "Sputnik Азербайджан" у Баку, затримавши близько 10 російських журналістів. Їх звинуватили у шахрайстві та незаконному підприємництві, влада натякнула (голосно та впевнено) на зв'язки з ФСБ. Суд у Баку заарештував двох із затриманих на чотири місяці, а російські дипломати не отримали доступу до затриманих. Російське МЗС викликало посла Азербайджану Рахмана Мустафаєва, звинуватило Баку в «русофобській кампанії» та «демонтажі двосторонніх відносин».
Звісно, це нічого не змінило – маховик розкручується без зупинки. Іншим затриманим суд у Баку висунув підозру в транзиті наркотиків з Ірану, онлайн-торгівлі забороненими речовинами, а також у кібершахрайстві. Примітно, що переважна частина затриманих – це молоді чоловіки, які втекли з РФ від насильницької мобілізації: айтішники, розробники ПЗ, є психолог і просто турист.
На кадрах із зали суду видно, що затриманих росіян побито. Усіх взяли під варту на 4 місяці.
Висловили занепокоєння та чекають, чим усе закінчиться
Традиційне занепокоєння було висловлено негайно: НАТО закликало до ретельного розслідування катастрофи в Актау, США назвали інцидент «тестом» на здатність Азербайджану відстоювати свої інтереси перед Росією. За всім уважно стежать Узбекистан та Киргизстан, які з Росією дружать, але вже побоюються, що РФ стане «токсичним» другом. Туреччина, стратегічний союзник Азербайджану, вже кілька разів заявила про підтримку Баку, хоча прямих дій не зробила. ООН та ОБСЄ закликали до деескалації.
Найгірше поки що президентові Казахстану, де сталася катастрофа. Касим-Жомарт Токаєв акі акробат балансує між Москвою і Баку, уникаючи публічних звинувачень і віддаючи перевагу обтічним формулюванням на кшталт «невстановлених предметів» у корпусі літака.
Чого чекати далі? Поки сторони демонструватимуть одна одній, хто сильніше поб'є затриманих, може зруйнуватися і без того на ладан дихаючий зв'язок РФ і Азербайджану у проєкті транспортного коридору «Північ-Південь», який має з'єднати Росію з Іраном через Азербайджан. Останній - ключовий постачальник газу до Європи - може посилити співпрацю з ЄС, щоб компенсувати втрати від розриву з Росією.
Для Казахстану конфлікт створив ризик для експорту нафти через Каспійський трубопровідний консорціум (КТК), 80% якого проходить через Росію. Втрати для Астани можуть становити мільярди доларів, якщо Росія використає трубопровід як важіль тиску.
У Росії азербайджанська діаспора, що налічує близько 1 млн осіб, зіткнулася зі зростанням ксенофобії. Рейд у Єкатеринбурзі спровокував відтік азербайджанських підприємців, а оскільки діаспора контролює частину торгівлі – настане війна за її переділ. В Азербайджані закрили російські культурні проєкти. Навіть з'явилася інформація про закриття російськомовних шкіл та перехід на азербайджанську мову навчання. Втім, цю інформацію офіційна влада спростувала.
Цей конфлікт року став дзеркалом, у якому відбилися старі образи та нові амбіції. Чи зможе Баку досягти справедливості, а Москва зберегти обличчя? На всі питання дасть відповідь час.

