/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fb48ed9998da7caa9c05bc44947a6e326.jpg)
Лубінець запропонував кандидатуру на посаду мовного омбудсмена
При цьому він не планує знову подавати на посаду мовного омбудсмена кандидатуру Тараса Кременя. Про це він повідомив на пресконференції з нагоди третьої річниці перебування на посаді, передає кореспондент Укрінформ.
«Я знаю Тараса Кременя дуже добре. Ми разом працювали у восьмому скликанні українського парламенту. В мене немає інших слів, окрім слів подяки за його роботу... При всій повазі до діючого уповноваженого, я в межах своїх повноважень виконав всі норми законодавства України і подав кандидатуру Івановської Олени Петрівни. Вона є професоркою і доктором наук. Вона є викладачкою Національного університету імені Тараса Шевченка. На мій погляд, людина все професійне життя захищає українську мову. Вона видала більше ніж 130 наукових робіт з захисту української мови», - зазначив Лубінець.
За його словами, наступний крок у питанні призначення мовного омбудсмена - за Кабінетом міністрів. «Станом на сьогодні я не бачу жодних юридичних перепон, щоб уряд в межах своїх повноважень зібрався і принаймні розглянув різні кандидатури та прийняв рішення. Я не берусь оцінювати інші кандидатури. Я оцінюю виключно ту кандидатуру, яку подав я. Якщо уряд прийме рішення не затверджувати та знову надасть повноваження трьом суб'єктам подавати нові кандидатури, то я знову буду розглядати різні кандидатури», – додав він.
Лубінець також наголосив, що представники Верховної Ради зверталися до нього щодо перепризначення Тараса Кременя на посаді мовного омбудсмена. «Бачив, що дехто з народних депутатів зробив офіційне звернення, щоб я подав кандидатуру пана Тараса Кременя. Моя відповідь: по-перше, закінчився його строк, а по-друге, я виконав норми законодавства. Подібними діями, коли намагаються в подібний спосіб тиснути на уповноваженого, то це ж не питання тиску на уповноваженого, це питання функціонування незалежної інституції, а саме конституційного органу уповноваженого Верховної Ради України із прав людини. В разі, якщо буде прийнято інше рішення уряду, а саме незатвердження кандидатів, тоді я буду готовий повернутись до цього питання…», – наголосив Лубінець.
Як повідомляв Укрінформ, Кабінет Міністрів звільнив Кременя з посади уповноваженого із захисту державної мови з 8 липня 2025 року у зв’язку із завершенням його п’ятирічної каденції на посаді. Науковець Тарас Кремінь обіймав посаду мовного омбудсмена з липня 2020 року.
Своїх претендентів на посаду мовного омбудсмена можуть висувати такі суб'єкти: уповноважений Верховної Ради з прав людини; керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику (Мін'юст); керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики (Міністерство культури та стратегічних комунікацій).
Міністерка юстиції Ольга Стефанішина висунула кандидатуру актора Олександра Завальського, міністр культури Микола Точицький запропонував історика Павла Полянського, а омбудсмен Дмитро Лубінець - викладачку Олену Івановську.
Мовного омбудсмана призначає Кабінет Міністрів за результатами рейтингового голосування.
