У Києві жителі острова Водників звинувачують компанію групи «Ковальська» у проваллі в одному з дворів. У КМДА кажуть, звернень не отримували
У Києві жителі острова Водників звинувачують компанію групи «Ковальська» у проваллі в одному з дворів. У КМДА кажуть, звернень не отримували

У Києві жителі острова Водників звинувачують компанію групи «Ковальська» у проваллі в одному з дворів. У КМДА кажуть, звернень не отримували

У Києві жителі острова Водників звинувачують компанію групи «Ковальська» у проваллі в одному з дворів. У КМДА кажуть, звернень не отримували

Вже кілька років місцеві мешканці жаліються на видобуток піску, але зупини його не вдається.

У Києві на острові Водників у дворі місцевої мешканки просів ґрунт і провалля вже загрожує фундаменту будинку, про це повідомив активіст Олександр Шевченко. Жителі переконані, що причиною цьому стало кількарічне видобування піску компанією «Сенд Контракт» із групи «Ковальська». Попри численні звернення до різних інстанцій зупинити видобуток не вдається. ZN.UA надіслало запит начальнику КМВА Тимуру Ткаченку з цього приводу, та відповіді отримало не на всі питання.

«Шановні журналісти та небайдужі кияни, компанія “Ковальська” та її іржаві корита довидобувались. Всі ви знаєте цю історію. Йдеться про масштабний намив піску на Дніпрі, який “Ковальська” роками веде попри скарги мешканців, екологів і офіційні звернення. Нещодавно земснаряди хоч трохи вдалося відтіснити. Але вони витримали паузу і знову повернулися, і тепер працюють ще агресивніше, руйнуючи берег, екосистему Дніпра та життя місцевих мешканців. Цього разу просів ґрунт просто під подвір’ям житлового будинку», – написав Шевченко у Facebook.

Постраждала Людмила Понегова розповіла, що провалля з’явилося під ґанком та почало швидко збільшуватися. І тепер під загрозою опинився і фундамент будинку.

Промислово-будівельна група «Ковальська», роботу однієї з ТОВ якої місцеві мешканці звинувачують у просіданні ґрунту, протягом 2022-2023 років набула контролю над кількома компаніями-надрокористувачами ділянками надр. Таким чином група отримала другий за площею ділянок в Україні та найбільший на Київщині банк річкових родовищ піску. Зараз на місці працюють три земснаряди.

Зокрема, на острові Водників пісок із родовища «Осокорки» видобуває ТОВ «Сенд Контракт». Компанія ще 2019 року за процедурою апробації запасів отримала спецдозвіл №6346.

Після утворення провалля у дворі Людмили Понегової на місце інциденту викликали поліцію. Однак, правоохоронці, як розповіли місцеві мешканці, відмовилися відкривати кримінальну справу. Мовляв, для цього немає експертного висновку щодо причин провалля.

Звернення громадян зафіксували і в Державній службі з надзвичайних ситуацій. Однак там офіційного коментаря наразі не надали.

«Ми зафіксували подію, поліція приїхала, але сказала, що без висновку експертів не можуть порушити справу. Вони лише видали номер звернення. Водна поліція взагалі відмовилась, сказала, що це не їхня компетенція», – розповіла місцева мешканка Лідія.

ZN.UA ще в березні направило запит на ім’я начальника Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка, у якому поставило наступні запитання:

  1. Чи надавала Київська міська військова адміністрація дозвіл компанії «Ковальська» або іншим юридичним особам, що входять до групи «Ковальська», на рух барж, які здійснюють видобуток піску з дна річки Дніпро в районі столичних Осокорків та острова Водників?
  2. Якщо такий дозвіл було надано — просимо надати копію відповідного документа (наказу, рішення, дозволу тощо), а також обґрунтування підстав, на яких цей дозвіл було видано.
  3. Чи реагувала Київська міська військова адміністрація на звернення мешканців щодо того, що видобуток піску порушує спокій жителів та спричиняє обвал берегової лінії? Якщо так — просимо надати копії відповідних відповідей, рішень або заходів, вжитих адміністрацією.
  4. Чи відбувається контроль обсягів видобування з огляду збереження берегової лінії?

У відповідь в Департаменті транспортної інфраструктури КМДА розповіли про порядок судноплавства по Дніпру під час воєнного стану та зазначили, нібито серед судновласників та суден, яким дозволено проводити діяльність на судноплавних ділянках міста Києва в межах 838-872 км річки Дніпро та її притоках є:

  • державні органи, комунальні та державні підприємства для виконання ними своїх функцій та статутних завдань;
  • підприємства, діяльність яких пов’язана із забезпеченням життєдіяльності населення міста Києва та зміцненням обороноздатності держави;
  • спортивні організації.

Що стосується звернень громадян, то у КМДА заявили, нібито подібні до них не надходили.

«Водночас, з метою захисту інтересів мешканців територій прилеглих до місць видобутку піску у робочому порядку представнику підприємства, що здійснює діяльність у тому районі, наголошено на необхідність дотримання встановлених нормативів для проведення такої діяльності», – заявили у відомстві.

У департаменті також додали, що «в частині контролю обсягів видобування піску, Ваш лист перенаправлено до Державної служби геології та надр України для розгляду та надання відповіді в межах повноважень, про що Вас поінформовано окремим листом». Але за три місяці ніяких листів-відповідей від Державної служби геології та надр України до редакції не надходило.

За час видобування піску на острові Водників місцеві мешканці зверталися до Міндовкілля, Держекоінспекції поліції та урядової гарячої лінії. Однак роботи не те що не припинилися, вони тривають цілодобово.

Загалом компанію «Ковальська» не раз критикували екологи та громадські активісти, про що раніше писали ЗМІ. Зокрема, групу звинувачували у руйнуванні берегової лінії, забрудненні води та порушенні природоохоронного режиму, зокрема в період нересту риби.

Що стосується ТОВ «Сенд Контракт», то як писала Агенція Nadra.info, то минулого року заступник генпрокурора звернувся до Київського окружного адміністративного суду (КОАС) із позовом, яким просить визнати протиправними низку дій та рішень Державної служби геології та надр, Державної комісії України по запасах корисних копалин і скасувати спеціальний дозвіл №6346, наданий ТОВ «Сенд Контракт».  Тоді суд прийняв позов і вирішив розглядати його у спрощеному порядку без виклику сторін, із проведенням судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Джерело матеріала
loader