Субсидії, зарплати та кредити: в Україні кардинально змінять обіг грошей
Субсидії, зарплати та кредити: в Україні кардинально змінять обіг грошей

Субсидії, зарплати та кредити: в Україні кардинально змінять обіг грошей

Національний банк України розглядає перспективи створення власної цифрової роздрібної валюти — електронного гривневого аналога, або е-гривні. Про це розповів заступник голови НБУ Олексій Шабан.

За його словами, е-гривня не стане заміною готівкових чи безготівкових коштів на рахунках, а буде лише додатковим інструментом, який громадяни зможуть використати на власний розсуд.

Однак поки що не прийнято остаточного рішення про повномасштабне впровадження е-гривні. Для оцінки доцільності запуску планується проведення пілотного проекту, підготовка якого вже ведеться. Він дозволить перевірити, наскільки електронна гривня здатна виконувати функції грошей, задовольняти потреби користувачів та наскільки ефективна її програмованість.

Цінні гривні. Фото: Violity

Що являє собою е-гривня?

Е-гривня – це цифрова форма національної валюти України, офіційно визначена у Законі "Про платіжні послуги". Це та сама гривня, тільки в електронному вигляді, яка, як і готівка, є зобов'язанням центрального банку.

Якщо буде прийнято рішення про запуск, е-гривня стане законним платіжним засобом у країні і існуватиме виключно у безготівковій формі, доповнюючи традиційні готівкові та безготівкові гроші. Вона має повноцінно виконувати всі функції грошей і бути доступною та зручною для всіх категорій користувачів.

Навіщо Україні потрібна е-гривня?

Основні цілі випуску е-гривні:

  1. Створити зручний інструмент для проведення платежів, включаючи можливості програмованих операцій (наприклад, автоматичний поділ платежу між декількома учасниками, платежі після настання певних умов, регулярні автоматичні списання або цільові державні виплати), при цьому гарантуючи конфіденційність користувачів.
  2. Забезпечити користувачам доступ до цифрових грошей, забезпечених НБУ, та спростити цей доступ. Наприклад, якщо фінансова установа, яка обслуговує клієнта, тимчасово не може надати доступ до цифрового гаманця, користувач зможе відновити доступ через іншу установу.
  3. Підвищити економічну безпеку держави та посилити можливості НБУ щодо підтримки цінової та фінансової стабільності.
  4. Сприяти подальшій цифровізації економіки та збільшенню фінансової інклюзії в Україні.
  5. Підтримати розвиток національної платіжної інфраструктури відповідно до світових тенденцій.

Банківська картка. Фото: скрін youtube

Як і де можна використовувати е-гривню?

Передбачається, що користувачі зможуть за допомогою е-гривні здійснювати деякі види платежів усередині країни, які контролюватимуть держава, наприклад:

  • перекази між фізичними особами (між цифровими гаманцями);
  • оплату товарів та послуг;
  • платежі на користь держави;
  • благодійні пожертвування;
  • отримання заробітної плати, соціальних виплат та інших доходів.

Влада хоче контролювати витрати громадян. Наприклад, якщо субсидія призначена на оплату ЖКП, то е-гривні можна буде витратити лише на цю мету. Крім того, планують більш просто видавати кредити у такій електронній валюті . Ймовірно, на початку тестування це робитиметься для набору популярності валюти.

Е-гривня не замінить готівку

Готівкові гривні не зникнуть з появою е-гривні. Національний банк не планує відмовитись від готівки. Основне завдання цифрової гривні - доповнити готівкові та безготівкові кошти, а не замінити їх.

Користувачі зможуть вільно вибирати, яким способом - готівкою, безготівкою або за допомогою е-гривні - здійснювати свої розрахунки.

Повна відмова від готівки в Україні неможлива, особливо з огляду на військовий стан. У таких умовах громадяни повинні мати швидкий та зручний доступ до коштів, у тому числі готівкових, щоб задовольняти базові потреби з огляду на можливі відключення електроенергії, обстріли та інші надзвичайні ситуації.

Теги за темою
Нацбанк
Джерело матеріала
loader
loader