Мінімалка в Україні та Європі: наскільки відрізняється та що будуть міняти
Розмір мінімальної зарплати відображає економічний стан країни та рівень життя її громадян і суттєво відрізняється в різних країнах Європи. Українська мінімалка значно недотягує навіть до найменшої європейської, і залишається тільки здогадуватися, як та на що живуть українці, які отримують такі гроші.
Де і скільки
Найбільша в Європі мінімальна зарплата зафіксована у Люксембурзі – захмарні для нашого розуміння 2638 євро (понад 112 тис. грн) на місяць. Про це пише польське видання inPoland.net.pl.
Далі йдуть Ірландія (2282 євро), Нідерланди (2193 євро), Німеччина (2161 євро) і Бельгія (2070 євро). Польща з мінімальною зарплатою 1091 євро значно відстає від лідерів, але вже випереджає Португалію (1015 євро) і наближається до Словенії (1278 євро). Менші мінімалки отримують в Естонії (886 євро), Чехії (826 євро), Угорщині (707 євро), а найменшою серед європейських країн є мінімальна зарплата в Болгарії – 551 євро.
При цьому видання зазначає, що, по-перше, деякі країни (наприклад, Італія, Австрія чи Швеція) не мають законодавчо встановленої мінімальної зарплати. По-друге, самі суми не повністю відображають економічне становище громадян, адже ключовим фактором є купівельна спроможність, тобто реальне значення зарплати з урахуванням вартості життя.
З урахуванням купівельної спроможності рейтинг виглядає дещо інакше. На перші місця виходять Німеччина, Люксембург та Нідерланди.
Наприклад, ціни в естонських супермаркетах. Мінімалка тут 886 євро. Фото: автор
163 євро - і ні в чому собі не відмовляйте
Мінімальна зарплата в Україні залишається незмінною понад рік – з квітня 2024 року вона складає 8000 грн. За курсом на початок липня 2025-го це близько 163 євро.
Ба більше: після сплати податків «чистими» людина отримує трохи більше 6000 грн, тобто близько 125 євро. Прожити на таку суму практично неможливо. Експерти кажуть, що більшість українців, які офіційно отримують мінімалку, мають дещо вищий місячний дохід, бо частина зарплати виплачується «у конверті» - таким чином роботодавці зменшують податкове навантаження. Проте є чимало робітників, які насправді отримують за свою працю мізерні гроші.
І це на тлі того, що ціни в Україні щомісяця шокують споживачів зростанням. Нещодавно редакція Коротко про перевірила ціни у європейських та українських супермаркетах та пересвідчилась: попри те, що зарплати в Україні в рази нижчі за зарплати в Європі, ціни в нас цілком «на рівні». Тож не дивно, що грошей багатьом катастрофічно не вистачає.
За даними соціологічного опитування ВГО «Передові Правові Ініціативи», що було проведене наприкінці минулого року, майже у 9% українців часто немає грошей навіть на їжу. При цьому 42% респондентів серед запропонованих варіантів обрали «вистачає на їжу, а з побутовими витратами вже складно».
А, наприклад, за даними дослідницької компанії Gradus Research, 79% опитаних українців змушені економити на інших товарах, щоб купити ліки.
Дослідження 2025 року від Gradus Research, на що українці витрачають гроші. Ілюстрація: gradus.app
Мінімалку можуть підвищити, купівельну спроможність - ні
Враховуючи вищенаведене, українська мінімалка виглядає якимось знущанням. Експерти не перший рік кажуть, що вітчизняному ринку праці притаманна трудова бідність. Тобто в країні бідні не тільки пенсіонери та безробітні, а навіть ті, хто працюють з ранку до ночі.
В уряді це також прекрасно розуміють та вже заговорили про поступове підвищення мінімальної заробітної плати. Зокрема, про це йдеться у Бюджетній декларації на 2026-2028 роки. Документом передбачено, що з 1 січня 2026 року мінімалка складе 8688 грн, з 1 січня 2027-го – 9374 грн, з 1 січня 2028-го – 10 059 грн.
Потрібно сказати, що плани щодо зростання мінімальної зарплати постійно викликають суперечки в експертному середовищі. Адже мінімалка – це не лише найменший гарантований рівень оплати праці, але й ключовий економічний показник, який впливає на низку сфер.
Зокрема, від розміру мінімалки залежить єдиний соціальний внесок, який сплачують ФОПи, або підприємства інших форм власності за своїх співробітників (мінімальний розмір ЄСВ складає 22% від мінімалки). А, наприклад, розмір єдиного податку для ФОП другої групи складає 20% від мінімальної зарплати.
Також від мінімалки залежать розмір максимальної ставки податку на нерухомість (1,5% від МЗП за квадратний метр), транспортний податок, штрафи за порушення трудового законодавства тощо.
Негативний вплив на економіку полягає в тому, що підвищення мінімальної зарплати може сприяти прискоренню інфляції. І навіть якщо ми припустимо, що таке невелике підвищення навряд чи призведе до зростання попиту на товари і послуги з боку споживачів, воно все одно підштовхне зростання цін через те, що зростуть витрати бізнесу на оплату праці та податки.
Крім різнобічного впливу збільшення мінімальної зарплати на економіку та бізнес, досить гострим залишається питання джерел такого підвищення. За чий рахунок цей банкет? Відповіді на популярне питання поки що немає.
Економісти кажуть, що навіть якщо цифри Бюджетної декларації стануть реальністю, мова все ж таки не про підвищення доходів, а, насамперед, про часткову детінізацію економіки за рахунок зростання «білої» частини зарплати. Грошей в гаманцях українців більше не стане.
Також варто звернути увагу, що заплановане підвищення мінімальної зарплати не перевищує прогнозовану інфляцію. А це означає, що її купівельна спроможність не зросте, бо просто наздоганятиме зростання цін.

