Археологи з Центру збереження історичних корабельних аварій США повідомили про дослідження останків корабля Nossa Senhora do Cabo, який зазнав аварії біля північно-східного узбережжя Мадагаскару. Судно, захоплене у 1721 році піратами під командуванням Олів’є “Канюк” Левассера, колись перевозило португальські скарби з Індії, передає LiveScience.
Researchers think a shipwreck off Madagascar was a Portuguese treasure ship captured by pirates in 1721. https://t.co/ndIIPuBlTc
— Live Science (@LiveScience) July 3, 2025
Корабель пролежав під водою понад 300 років у гавані біля острова Носі-Бораха – відомого в піратську еру як Іль-Сент-Марі. Дослідники опублікували знахідки та нові деталі в журналі Wreckwatch, включно з релігійними фігурками з дерева та слонової кістки, одна з яких є матір’ю Ісуса Марією, частинами розп’яття і табличкою з золотим написом “INRI” ці літери згідно з християнським Євангеліє, були викарбувані римлянами над розп'ятим Ісусом і латиною означали “Ісус з Назарету, Цар юдейський”. Ці знахідки виготовлені ймовірно в Гоа та направлені до Лісабону.
“Ці артефакти походять із корабельного вантажу, що перевозив Nossa Senhora do Cabo у 1721 році – це “приголомшливий скарб”, який можна оцінити понад $138 млн у сучасних цінах”, – йдеться в повідомленні дослідників.
Підтвердженням ідентичності корабля стали поєднання структури судна, історичних записів і знайдених артефактів. Останки виявлені методом гідролокації серед щонайменше чотирьох інших суден піратів – свідчення того, що Іль-Сент-Марі був одним із основних центрів піратства.
За версією дослідників, корабель відправився з Гоа до Лісабона на початку 1721 року, але вже 8 квітня його атакували і захопили біля острова Реюньйон. Пірати розвантажили його та привезли до Мадагаскару для розподілу здобичі.
Дослідницька кампанія тривала протягом 16 років, і лише нещодавно вдалося дістати близько 3,3 тисячі артефактів. Серед них – золоті монети з арабськими надписами, фрагменти порцеляни, дерев’яні реліквії та предмети зі слонової кістки.
За словами Брендона Кліффорда, співзасновника Центру, під час шторму корабель вже втратив гармати і був захоплений майже без опору. Відомо, що на борту перебувало близько 200 рабів з Мозамбіку, проте їхня доля залишається невідомою.
Археолог Марк Агостіні з Університету Брауна додав: “Ми виявили принаймні чотири піратські кораблі прямо у гавані Іль-Сент-Марі. Багато уламків ще приховані під мулом – тому майбутні дослідження обіцяють нові відкриття”.
Затонулий у 1708 році іспанський галеон Сан-Хосе, який перевозив награбовані скарби з Південної Америки, довго вважався легендою – доки в 2015-му його рештки не виявили біля берегів Колумбії. Нещодавно морські археологи дізналися більше деталей про корабель за допомогою підводного фотосканування. Попри міжнародну юридичну суперечку, Колумбія продовжує дослідження, не піднімаючи артефактів з води.