Журналістка Софія Челяка зазнала онлайн-атаки після критики нардепа Гончаренка
Журналістка, культурна менеджерка Софія Челяк зазнала онлайн-атаки після критики народного депутата Олексія Гончаренка. Про це повідомляє громадська організація «Жінки в медіа».
27 червня 2025 року Софія Челяк опублікувала допис у фейсбуці, в якому публічно звернулася до нардепа Олексія Гончаренка. Передумовою для цього став публічний скандал за участі Гончаренка — раніше він розкритикував виконавчу директорку об’єднання підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК) «Технологічні сили України» Катерину Михалко за те, що вона отримала керівну посаду у 22 роки.
Допис Софії Челяк зібрав чимало реакцій, серед яких були коментарі, що містять ознаки сексизму, мізогінії, гендерно зумовленого тролінгу та гендерної дезінформації. Зокрема, звертання «дівчинко», «молода героїня франківського Майдану», «велике цабе», «яке недалеке».
Крім того, Софія Челяк розповіла, що користувачі соцмережі у коментарях під її дописом також намагалися натякнути, що їм відома інформація про її особисте життя, зокрема про людину, з якою вона перебуває у стосунках, і про що не оголошувала публічно. На це вказують натяки щодо віку чоловіка.
29 червня 2025 року оригінальний пост Софії Челяк було опубліковано як колонку в онлайн-виданні Zaxid.net та розміщено на сторінці видання у соцмережі Х.
Користувачі залишили під цією публікацією понад дві сотні коментарів, серед яких були такі, що також містять ознаки сексизму, гендерної дезінформації, мізогінії, дифамації в онлайні на адресу журналістки:
· «Ця шаболда теж хоче посаду як алфьоров?»
· «В якій галузі сексуальних послуг вона є професіоналкою?»
· «Яка вона йобнута на голову»
Крім того, користувачі розмістили зображення з написом «Я тобі не дорогенька, а дешева курва» — це відсилка до акції «Я тобі не дорогенька», під час якої у 2018 році українські медійниці публічно засудили сексизм з боку п’ятого президента України Петра Порошенка.
Софія Челяк розповіла, що після того, як зробила цей допис, коментарі з ознаками онлайн-атак також стали залишати на її особистій сторінці в інстаграмі. Один з таких коментарів — «хвороблива недороблена бракована істота».
«За часів повномасштабної війни з такою масштабною атакою я стикнулася вперше. Проте я ніяк на це не реагувала — чесно кажучи, я спочатку і не бачила, що продовження є у Х. На деякі коментарі, які були у фейсбуці, я відповідала, на деякі — ні. З деяких мені було смішно, наприклад, з того, що мене порівнювали з Гретою Тунберг», – сказала журналістка.
Згідно з дослідженням «Її голос — мішень для них», яке провела ГО «Жінки в медіа» у 2025 році, 81% українських журналісток стикались з онлайн-насильством. Серед тих, хто фактично стикався з онлайн-насильством, тільки 64% чітко це визначають. Ще 14% зіштовхнулись з переходом погроз в офлайн.
В організації кажуть, що особливо вразливими є жінки, які мають політичну публічність, ведуть авторські етери або працюють з гострими темами.
«Ми бачимо класичні ознаки гендерно зумовленої онлайн-атаки: звертання не до суті сказаного, а до зовнішності, віку, особистого життя, а також використання сексуалізованих образ та принижень. Такі напади не лише принижують людську гідність, а й мають дуже конкретну мету — викреслити жінку з публічного простору», — прокоментувала Ліза Кузьменко, голова ГО «Жінки в медіа», членкиня Комісії з журналістської етики.
Фото: Софія Челяк / фейсбук
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

