Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб
Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб

Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб

Після майже 20 років безуспішних спроб завагітніти й численних процедур екстракорпорального запліднення, американська пара нарешті чекає на дитину. Їм допомогла новітня технологія STAR (Sperm Tracking and Recovery), яка використовує штучний інтелект для виявлення прихованих сперматозоїдів. Жінка стала першою у світі, хто завагітнів завдяки цій розробці, повідомляє CNN, передає «Главком».

Пара, яка побажала залишитися анонімною, довго не могла стати батьками через діагноз чоловіка – азооспермію, тобто повну відсутність сперматозоїдів у спермі. У таких випадках знайти хоч одну клітину під мікроскопом – надзвичайно складно.

Подружжя звернулося до Центру репродуктивної медицини при Колумбійському університеті. Саме там запропонували спробувати метод STAR – технологію, яка завдяки алгоритмам ШІ дозволяє знайти й вилучити поодинокі сперматозоїди, які практично неможливо побачити людським оком.

Для процедури чоловікові потрібно було лише надати зразок сперми. Дослідники проаналізували його за допомогою системи STAR – і виявили три життєздатні приховані сперматозоїди. Саме їх використали для запліднення яйцеклітин дружини в рамках програми ЕКЗ.

«Мені знадобилося два дні, щоб повірити, що я справді вагітна. Я досі прокидаюся вранці й не можу збагнути, правда це чи ні», – зізналася майбутня мама.

Як працює метод STAR

За словами доктора Зева Вільямса, керівника Центру фертильності, розробка цієї технології тривала п’ять років.

«Пацієнт надав зразок сперми, і висококваліфіковані техніки два дні шукали в ньому сперматозоїди. Вони нічого не знайшли. Ми перенесли його до системи STAR на основі штучного інтелекту, і за годину вона знайшла 44 сперматозоїди. Саме тоді ми зрозуміли, що це змінить правила гри і матиме велике значення для пацієнтів», – розповів Вільямс.

Як це працює?

Зразок сперми поміщають на спеціальний мікрочип, який під’єднаний до мікроскопа. Система STAR, оснащена високошвидкісною камерою й алгоритмами візуального аналізу, робить понад 8 мільйонів зображень за менш ніж годину. Щойно виявлено сперматозоїд – система ізолює його, щоб ембріологи могли його дістати.

«Примітно те, що замість звичайних (200–300 млн) сперматозоїдів у типовому зразку, у чоловіків з азооспермією може бути лише два чи три сперматозоїди. Не 2–3 мільйони, а буквально 2–3 одиниці. Але завдяки точності системи STAR навіть ці кілька клітин можна використовувати для успішного запліднення», – пояснив Вільямс.

Хоч метод STAR наразі не застосовується в Україні, він уже став проривом у репродуктивній медицині, і дає надію парам, які роками борються з безпліддям.

Джерело матеріала
loader
loader