Як торговельний дефіцит впливає на зростання державного боргу — дослідження
Як торговельний дефіцит впливає на зростання державного боргу — дослідження

Як торговельний дефіцит впливає на зростання державного боргу — дослідження

Зовнішній борг України зростає не через імпортно-експортну нерівновагу, а через інфляцію, бюджетні дірки і нестачу резервів.

Про це для Vox Ukraine розповіла головна спеціалістка Департаменту міжнародних фінансових проектів Міністерства фінансів України Марія Дідух.

У травні Міністерство фінансів України оголосило про технічний дефолт на $665 млн перед власниками ВВП-варантів. За словами експертки, попри запланованість, він загострив питання: звідки Україна братиме кошти, щоб розраховуватись за зовнішнім боргом.

За результатами дослідження Марії Дідух, яке охопило період із 2013 по 2024 рік, виявилося, що торговельний баланс України не мав статистично значущого впливу на зростання зовнішнього державного боргу.

  • За спостереженням дослідниці, вирішальний вплив мають інші чинники. Згідно з аналізом, періоди зростання бюджетного дефіциту майже завжди збігалися з хвилями зовнішніх запозичень.
  • Другий визначальний фактор — інфляція. Дідух зазначає, що коли ціни ростуть, уряду доводиться більше витрачати — не лише на соцвиплати, а й на обслуговування самого боргу, зокрема валютного.
  • Третій чинник — міжнародні резерви. Чим більшими вони є, тим меншою є потреба в залученні нового боргу.

Крім того, дослідниця вказує на те, що Україна історично залежна від зовнішніх запозичень. До 2010 року борг становив $34,8 млрд (25% ВВП), а у 2024-му — вже $120,8 млрд (91% ВВП).

За її словами, останні 11 років позитивний торговельний баланс в Україні спостерігався лише двічі — у 2020 та 2021 роках на тлі пандемічних обмежень.

Читайте також: Міжнародні резерви України зросли до $45,1 млрд завдяки підтримці партнерів

Джерело матеріала
loader