Кінець переваги дронів: як знайшли управу на БПЛА, які спочатку здавалися невразливими
Кінець переваги дронів: як знайшли управу на БПЛА, які спочатку здавалися невразливими

Кінець переваги дронів: як знайшли управу на БПЛА, які спочатку здавалися невразливими

Безпілотники не стали революцією в сучасній війні, і коротка ера їхнього панування закінчилася, стверджує генерал у відставці Марк Кімміт у колонці для Politico. Управа на них знайшлася — втім, вони все одно залишаються найважливішим фактором на полі бою.

У травні ізраїльська компанія Rafael Advanced Defense Systems визнала використання в бойових діях високопотужних лазерних систем. Ця система, що є частиною програми Iron Lite, яку раніше не розголошували, вже заслужила визнання за перехоплення "десятків ворожих загроз".

Ії висока ефективність, набагато нижча за вартість і масштабованість у поєднанні з десятками інших програм по боротьбі з безпілотниками та обороні, що розробляються по всьому світу, поклали край суперечкам про те, чи став безпілотник революцією в сучасній війні: не став. І коротка ера панування безпілотників закінчилася.

У 2022 році безпілотники стали культовою зброєю війни в Україні. Зернисті відеоролики, що демонструють сотні російських танків і бойових машин, знищених ручними дронами, стали звичними для наших екранів. Використовуючи рівною мірою ефективність на полі бою, пропаганду на YouTube і нездорову розвагу, харизматичний президент України, підкований у роботі зі ЗМІ, використовував безпілотну війну як спосіб підняти моральний дух населення та отримати міжнародну підтримку.

Десятки доповідей, досліджень та авторитетних військових аналітиків говорять про те, що використання безпілотників в Україні не було разовою аномалією, а радше сигналізувало про фундаментальні зміни у веденні війни: Дрони дешеві, їх багато і їх важко знищити; вони дають змогу маскувати війська тилового ешелону й командні пункти; і найголовніше — вони безпілотні, тож єдиними жертвами стають супротивники та цивільні особи.

Однак, попри те, що безпілотники здаються практично ідеальною зброєю, вони більше не є непереможними.

Поле бою швидко адаптується. Як і багато інших руйнівників бойових традицій в історії — кавалерійські стремена, римські фаланги, довгі луки, підводні човни та інші технології, що нібито перетворюють, і які проголошували, що докорінно змінять характер війни, — наступальні безпілотники мали короткий період панування. Поява ефективних засобів протидії безпілотникам (C-UAS) була лише питанням часу.

Важливо Новий рівень дронового терору: що можуть реактивні "шахеди", які починає застосовувати РФ

Наприклад, у період між двома світовими війнами теоретики повітряної могутності пропагували дальній бомбардувальник як непереможний, аж до того, що прем'єр-міністр Великої Британії Стенлі Болдвін у 1932 році заявив: "На землі немає сили, здатної захистити нас від бомбардувань. Що б не говорили люди, бомбардувальник завжди проб'ється". Однак швидкий розвиток раннього радіолокаційного виявлення, літаки-перехоплювачі та зенітні гармати швидко стали ефективними контрзаходами, залишивши дальньому бомбардувальнику функціональну роль на полі бою, але він уже не був "непереможною зброєю".

Аналогічно, є багато причин, через які безпілотники більше не домінують сьогодні. По-перше, поле бою жорстоке і невблаганне. Лише за кілька тижнів після появи озброєних безпілотників в Україні російські підрозділи стали більш вправними в ранньому виявленні, маскуванні, електронному захисті та модифікації бойових машин з додатковою бронею для ураження або пом'якшення наслідків безпілотників-камікадзе, що наближаються.

Потім, коли попит і бюджети на нові технології значно зросли, ринкові сили взяли гору. Сьогодні мало знайдеться великих оборонних компаній, які не мають у розробці системи C-UAS, а різноманітність рішень вражає уяву. У зв'язку з цим подальший розвиток і використання дублюючих технологій для виявлення і захисту апаратів значно підвищує ймовірність відбиття атак БПЛА.

Що особливо важливо, нині вже реальний бій "безпілотник на безпілотник" з використанням штучного інтелекту. Ройові атаки як ворожих БПЛА, так і ракет можуть приголомшити багато, якщо не всі, системи оборони з ручним керуванням. Люди просто не в змозі обробляти десятки цілей одночасно, а відносно обмежена кількість систем оборони, здатних обробляти кілька цілей, непомірно дорога.

Як ми бачили на прикладі атак хуситів, "Хезболли" та Ірану в тривалому ізраїльському конфлікті, захисники Ізраїлю та України ледве справляються з усіма атаками, що входять, а витрати на них просто приголомшливі — це означає, що дешеві безпілотники, вироблені у великих масштабах і оснащені ШІ, є найперспективнішою технологією для боротьби з наступальною безпілотною загрозою.

Важливо Дешево, точно, прозоро. Як змінилася війна за два роки боїв в Україні

Багато в чому UAS зі штучним інтелектом можуть імітувати тактику ВПС, розроблену незабаром після винаходу бойового літака. Це будуть безпілотники для збору розвідданих, штурмовики і бомбардувальники для передових бойових дій, перехоплювачі для попередження про підготовку атак і винищувачі для повітряних боїв. Таким чином, безпілотники зі штучним інтелектом, безсумнівно, стануть потужною повітряною силою XXI століття, яка доповнить, а то й замінить людину в кабіні пілота — можливість, що небезпечно дешева і більше не є винятковою для національних держав.

Це не означає, що БПЛА вже застаріли. Використання безпілотників в Ірані було вражаючим, але більшою мірою залежало від несподіванки, ніж від революційної технології. А нещодавні атаки в Україні спиралися на масовість, а не на непереможність, демонструючи вислів Йосипа Сталіна про те, що "кількість має свою якість". Але вони не змінили фундаментального характеру сучасної війни, як стверджують деякі аналітики, і можна очікувати, що рої безпілотників зі штучним інтелектом, доповнені наземними лазерами, можуть забезпечити ефективний і недорогий метод ураження роїв дронів, що наступають.

Генерал Джордж Паттон одного разу заявив, що перемогу в бою здобувають "музиканти Марса" — командири, які розуміють, як правильно використовувати всю зброю війни. Сьогодні на полі бою з'явилися безпілотники, і вони відіграють важливу роль у бойових діях як зараз, так і в найближчому майбутньому.

Вони стали найважливішою зброєю для української армії, щоб відбити масовану бронетанкову атаку Росії Володимира Путіна 2022 року, знищивши неймовірну кількість російських танків і бойових машин. Без цих безпілотників ми могли б зіткнутися із зовсім іншим станом справ сьогодні.

Звичайно, безпілотники, як і раніше, відіграють важливу роль у підтримці майже патової ситуації в Україні, і вони відіграватимуть свою роль на полі бою ще довгі роки. Але, як і з багатьма іншими видами чудо-зброї, які колись вважалися революційними та непереможними, перевага безпілотників — уже минуле на сучасному полі бою.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Бумеранг війни повернувся в РФ блокадою аеропортів: українські дрони б'ють по середньому класу
Теги за темою
війна
Джерело матеріала
loader
loader