В Україні мають створити новий реєстр професій: як він допоможе в пошках роботи
В Україні мають створити новий реєстр професій: як він допоможе в пошках роботи

В Україні мають створити новий реєстр професій: як він допоможе в пошках роботи

В Україні мають створити новий реєстр професій: як він допоможе в пошках роботи

Сьогодні в Україні використовують класифікацію професій, створену за стандартом минулого століття.

Сьогодні підлітки, ветерани, мами трьох дітей, які не мають роботи, внутрішньо переміщені українці, які облаштовуються на новому місці, мають дещо спільне. Всі вони стоять перед складним вибором: за яким фахом і де працювати та чи є взагалі шанс почати з нуля, якщо для того, аби мати роботу, потрібно змінити фах? І на жаль, у більшості випадків, люди не знають, що таке сучасний ринок праці, тому не можуть ухвалити обґрунтоване кар’єрне рішення. Як цю ситуацію можна змінити, розповіла Олена Колесникова у статті «Новий реєстр професій в Україні: як він допоможе знайти роботу»

Авторка зазначає, що сьогодні на українському ринку праці близько 100 тисяч зареєстрованих безробітних. Водночас вакансій біляш як 200 тисяч.

При цьому в Україні досі використовується Класифікатор професій, заснований ISCO-88 — стандарті 1988 року, що містить понад 9 тисяч записів. За словами Колесникової, це призводить до: 

  • недовіри з боку іноземних компаній, які не можуть зіставити українські професії з міжнародними;
  • дублювання в штатних розписах підприємств назв посад/кваліфікацій/професій/функцій, які не мають нічого спільного із сучасним ринком праці. Але підприємство можуть оштрафувати, якщо їхні документи не відповідають цим застарілим стандартам;
  • хаосу в освіті, адже програми підготовки фахівців формувалися під формальні назви посад, а не реальні кваліфікації.

«Точкою змін став закон №4353, який нещодавно ухвалила Верховна Рада. Він передав повноваження з ведення Єдиного реєстру професій і кваліфікацій від Міністерства економіки новому органу — Національному агентству кваліфікацій (НАК), створеному в межах реформи освіти», – пише авторка.

Документ передбачає, що до 1 травня 2026 року Нацагентство має створити цифровий реєстр професій та кваліфікацій. До того ж цей реєстр необхідно інтегрувати із Держслужбою зайнятості та Пенсійним фондом, а також надати йому доступ до інформації про середні зарплати, вакансії, кваліфікаційні центри тощо.

Колесникова наголошує, що цей реєстр має стати картою професійного життя, який дозволить:

  • обрати професію за чіткими критеріями;
  • зрозуміти, за яким фахом навчатися і які є можливості заробляти;
  • планувати держполітику в освіті та зайнятості на національному рівні.

«Передача адміністрування до Національного агентства кваліфікацій — невипадкове рішення. Це єдиний орган, який об’єднує інтереси всіх ключових учасників системи кваліфікацій. НАК — це не міністерство, яке ухвалює рішення зверху. Це — майданчик для співпраці та діалогу. У його складі — представники роботодавців, профспілок, Міністерства освіти і науки, Міністерства економіки», – пише авторка. 

За її словами, саме НАК має не лише повноваження, а й реальні механізми співпраці з тими, хто впливає на освіту, зайнятість, бізнес, професії. Тому, додає Колесникова, новий реєстр під управлінням Нацагентства кваліфікації вийде збалансованим та відповідатиме потребам усіх стейкхолдерів.

Насамперед у реєстрі міститиметься профінформація про кожен фах:

  • сектор економіки;
  • вид діяльності;
  • професійну кваліфікацію;
  • дані за старим переліком (стару назву тощо) і за новим (коди, рівень у Національній рамці кваліфікацій);
  • дані про середню заробітну плату за кожною професійною кваліфікацією;
  • кількість вакансій із посиланням на сайт Центру зайнятості;
  • де можна знайти вакансії. 

Для тих, хто отримав неформальну освіту, у реєстрі створять перелік з адресами кваліфікаційних центрів, де можна буде підтвердити свою кваліфікацію. 

«Вперше в історії України класифікатор професій поєднує статистику, міжнародні коди, інформацію про зарплати та попит на ринку праці. За підтримки наших партнерів із ЄБРР та Польського фонду солідарності вже опрацьовано всі 9 тисяч записів старого класифікатора професій, створено проєкт розділу військових професій, якого раніше там не було. Також новий реєстр зіставлено з Національною рамкою класифікацій — це дає змогу чітко структурувати, який рівень освіти потрібен для тієї чи іншої професії», – додає авторка.

Раніше повідомлялося, що наразі в Києві знаходиться 426 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО), тобто 10% від загальної кількості ВПО в Україні. Однак лише 27% з них мають роботу, хоча ще 17% активно її шукають. 

При цьому 11% із працевлаштованих ВПО, що знаходяться в Києві, працевлаштовані за попереднім місцем проживання, 10% працюють дистанційно, 3% переїхали разом з роботодавцем.

Джерело матеріала
loader
loader