Нині про владу — або добре, або ніяк
Торік у лютому я повернувся працювати на національне телебачення. Працював у національному телемарафоні «Єдині новини». Свідомо не вказую, на якому саме телеканалі, бо, як сказала директорка медіа, де я працюю, після зауваження щодо змісту моїх дописів у фейсбуці, «ті, кому треба, знають і читають».
Річ не в назві телеканалу, а в тому, як державні установи комунікують з українськими медіа. Складається стійке враження: пані Мендель (пам’ятаєте таку — прессекретарка президента Зеленського) пішла, а її підхід до комунікацій — живий і досі.
Цей блог — крик журналіста зі стажем понад 30 років. Ідеться про так званих «комунікаторів», які за останні шість років заполонили міністерства й агенції — людей, які мали б представляти державу у спілкуванні з медіа. Саме вони мали б бути містком між владою та суспільством. Але все — навпаки.
Складається враження, що для чиновників і їхніх пресслужб медіа — це обслуга. Мовляв, щось дамо — якщо захочемо. Не дамо — теж наше право.
Що сталося за ці шість років, що комунікатори почали поводитися як «власники» інформації? Узгодження запитань перед інтерв’ю стало звичним явищем. Хоча для журналістики це — нонсенс.
Мене вчили: не буває незручних чи неправильних запитань. Люди при владі повинні вміти відповідати навіть на найнезручніші. А тепер питати дозволено лише з пози «ку» — ніби просиш милості. Запитання — у богів.
Коли журналісти заперечують проти таких практик — чують у відповідь образи, а подекуди й погрози: «Більше вашому телеканалу коментарів не дамо».
Люди, які обіймають державні посади й отримують зарплату з наших податків, реагують на звичайне прохання про відкритість як на особисту образу. Міністри, заступники, керівники державних установ — замість того, щоб відповідати суспільству, ховаються за стінами пресслужб і поводяться так, ніби журналісти їм щось винні.
До речі, про цензуру. Чомусь для багатьох «комунікаційників» стало нормою вимагати від журналістів надіслати матеріал «на погодження». Ніхто не заперечує проти воєнної цензури — це питання безпеки. Але не варто прикриватися війною, коли просто хочеться все контролювати (з 2023 року інтерв'ю за законом не є об'єктом авторського права і не має бути затвердженим — прим. ред.).
Торік, коли я знімав інтерв’ю з головою АРМА, мені прямо сказали: «Надішліть матеріал на погодження».
Отримати коментар від колишнього Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій (нині — мін’єд) — неможливо. Особливо за нинішнього керівництва. Це мій особистий досвід. І, звісно, на тлі корупційного скандалу, справи в НАБУ щодо міністра Чернишова, домовитися про те, щоб з’явився бодай в одному етері телемарафону — не варто й очікувати.
Ще одне міністерство... Таке враження, що всіх комунікаційників до владних інституцій набирають за принципом зворотного відбору. Комунікаційниця з цього відомства так нервово відреагувала на цілком нормальну розмову з міністеркою, що після інтерв’ю у гніві надіслала листа з претензією: «Не мали права ставити додаткові запитання — не погоджені!».
Міністерство освіти та науки України, здається, взагалі не має людини, здатної говорити на камеру. Відповіді — лише листами. За комунікацію там відповідає аутсорсингова компанія. Тому все й мертве.
Пресслужба Міністерства у справах ветеранів дозволяє собі обмежувати журналістів у запитаннях, повчає, як треба робити журналістику, й навіть погрожує: «Вашому медіа більше не коментуватимемо».
Я вже й не згадаю всі держструктури, які або відмовилися від інтерв’ю, або робили це з таким задоволенням, ніби зневажають саму потребу пояснювати суспільству свою роботу. І це стало тенденцією. З’явилося нове покоління комунікаційників — а фактично й чиновників — які не пам’ятають ні люстрацій, ні протестів, ні, схоже, навіть Конституції.
Складається враження, що нині про владу — або добре, або ніяк. Чи це вибір нових комунікаційників, які не здатні побудувати нормального діалогу з журналістами? Адже журналістика — це насамперед критичний погляд. А чиновники — слуги народу. Я зараз не про партію.
І ще. Звернули увагу, що в телемарафоні «Єдині новини» вже давно не видно колишніх міністрів, заступників, справжніх експертів у своїх галузях? Схоже, нинішні стратеги з комунікацій хочуть, аби українці повірили: історія України почалася в травні 2019 року.
Колись, 11 років тому, в Москві, 2 березня 2014 року я вийшов на Манежну площу з протестом проти початку війни Росії проти України. Мене затримали, засудили, я залишився без роботи. За півтора року я переїхав в Україну.
З минулого четверга я більше не працюю в марафоні «Єдині новини».
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

