Нові шахрайські схеми онлайн: як вберегти гроші на карті
Нові шахрайські схеми онлайн: як вберегти гроші на карті

Нові шахрайські схеми онлайн: як вберегти гроші на карті

Чому люди потрапляють на гачок шахраїв

Банкірка Анна Довгальська зауважує, що у 2024 році понад 83% шахрайських операцій в Україні відбулися через Інтернет, передає 24 Канал. Водночас дані НБУ свідчать про те, що онлайн-шахрайство спричинило 93% загальної суми збитків.

Таким чином, середня сума однієї операції зросла на 51% – до 4 761 гривні.

Нові шахрайські схеми онлайн: як вберегти гроші на карті - Фото 1

Анна Довгальська

Заступниця голови правління Глобус Банку

Коли ми говоримо про шахрайство, потрібно відмовитися від уявлення про "хакерів у темній кімнаті". Сучасні аферисти працюють не технікою, а психологією. Вони не зламують сервери – вони зламують довіру.

За словами Довгальської, спільна риса усіх випадківшахрайства – це те, що зловмисники переконують людину добровільно розголосили персональні дані.

Вони можуть представитися співробітником банку, правоохоронцем або навіть вашим родичем – голосовий deepfake сьогодні здатен на більше, ніж нам здається,
– додає пані Анна.

Які схеми найпопулярніші серед шахраїв

Можна виділити 3 найпоширеніші схеми, які завдають найбільше збитків:

  • Цифровий скімінг: в онлайн-магазину користувач під час покупки вводить дані карти на нібито звичайному сайті, втім через прихований код їх перехоплюють шахраї. Найгірше те, що користувач навіть не помічає цього.
  • Квішинг: це шкідливі QR-коди, які ведуть на фейкові сайти. Зазвичай їх розміщують у публічних місцях, на афішах, банкоматах або надсилають у месенджерах.
  • ШІ-підсилене шахрайство: завдяки штучному інтелекту шахраї створюють фейкові голоси, електронні листи та навіть чат-боти, де виманюють кошти.

Сьогодні deepfake може звучати як голос вашої близької людини (сина, дружини тощо) і просити "терміново переказати гроші", на жаль такі голоси поки що дуже важко відрізнити від справжніх,
– застерігає Довгальська.

Як вберегти свої кошти

Банкірка радить перед використанням терміналу чи банкомату оглянути пристрій: сторонні накладки, незвичні деталі чи ливні екрани – це те, на що варто звернути увагу.

Тому при використанні краще прикривати клавіатуру при введенні PIN-коду, обирати безконтактну оплату та користуватись банкоматами у людних і безпечних місцях.

  • Ніколи не передавайте особисті дані картки – навіть якщо дзвонять із банку чи поліції,
  • Уникайте публічного Wi-Fi для входу в інтернет-банкінг або оплат,
  • Активуйте двофакторну автентифікацію на всіх сервісах,
  • Скануйте QR-коди лише з перевірених джерел,
  • Використовуйте віртуальні картки для онлайн-покупок,
  • Підключіть сповіщення про всі транзакції.

Пам'ятайте! Банк ніколи не запитує CVV-код, пароль, SMS-коди або PIN телефоном, в месенджерах чи в листах.

Теги за темою
Гроші Банк
Джерело матеріала
loader