Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Братислава може підтримати 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії, якщо вдасться досягти домовленостей з європейськими партнерами щодо умов відмови від російського газу. За його словами, Словаччина прагне вирішити спірні питання до вівторка, коли відбудеться засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ.
Про це 12 липня повідомляє Politico.
Досі Словаччина відмовлялася підтримати черговий пакет санкцій проти Росії, запропонований Єврокомісією, пояснюючи це тим, що Словаччині це невигідно, оскільки це негативно вплине на економіку країни — Словаччина залишалася однією з тих країн, яка більшу частину газу, який надходить до країни, отримує з Росії. Крім того Фіцо, який зі значним пієтетом ставиться до Путіна, боїться наслідків у разі порушення контракту з "Газпромом" — він укладений до 2034 року.
Фіцо наголосив, що Братислава вимагає політичних гарантій від Єврокомісії та ключових партнерів, таких як Німеччина і Польща. Він провів з ними переговори останніми днями, обговорюючи можливість зниження тарифів на альтернативні маршрути імпорту газу. За словами прем'єра, Словаччина не прагне заблокувати зусилля ЄС, але хоче уникнути ситуації, в якій все навантаження ляже на плечі однієї країни.
"Ми повинні домогтися хоча б часткової вигоди в цій боротьбі. Це не буде перемога з рахунком 100:0, але нам потрібні конкретні гарантії. Ми хочемо політичних зобов'язань, гарантій від партнерів і Комісії, що ця проблема не залишиться тільки на спині Словаччини", — сказав він журналістам у Братиславі. Він також зазначив, що напруга навколо питання наростає, і тому важливо досягти компромісу якомога швидше.
"Ми хочемо вирішити цю проблему до вівторка, тому що напруженість зростає з усіх боків", — додав Фіцо
Фіцо дав зрозуміти, що готовий піти на компроміс за умови чітких письмових або політичних зобов'язань від Брюсселя. В іншому випадку Словаччина може зберегти своє вето, побоюючись серйозних наслідків для енергетичної безпеки і стабільності.
Він сказав, що угода щодо заборони газу може означати, що Словаччина зніме блокування щодо угоди про санкції, коли міністри закордонних справ ЄС зустрінуться в Брюсселі у вівторок. Він зазначив, що останніми днями розмовляв із лідерами Німеччини та Польщі.
Він сказав, що переговори вивчають обмеження на збори, які Словаччина сплатить за альтернативні маршрути поставок.
Новий раунд санкцій ЄС, який був запропонований минулого місяця Комісією, націлений на доходи Москви від енергетики, банківської справи та її військової промисловості. Зокрема, він включає розширення чорного списку російських банків, заборону на будь-які операції з компаніями, що сприяють обходу санкцій, а також заборону на використання трубопроводів "Північний потік". Також під обмеженнями опинився Російський фонд прямих інвестицій —, суверенний фонд із капіталом близько 10 мільярдів доларів.
Нагадаємо, на початку липня Словаччина на рівні постійних представників держав-членів при ЄС заблокувала ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії, заявили у відділі комунікацій МЗС і європейських справ Словаччини, повідомляє агентство TASR.
Уряд Словаччини на чолі з прем'єром Робертом Фіцо вже неодноразово заявляв, що не підтримає підготовленого санкційного пакету без достатніх гарантій з боку Єврокомісії за ініціативою RePowerEU.
Ця програма передбачає повне припинення поставок російського природного газу до Євросоюзу з 1 січня 2028 року, що, за словами Фіцо, може мати серйозні економічні наслідки для Словаччини.