/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fc9a22c20c54219768aec0aceb569cf88.jpg)
Світ охоплює грибкова загроза: лікування більше не допомагає
Медицина
Міжнародне дослідження, що тривало 30 років і охопило 12 тисяч зразків із легенів пацієнтів, виявило тривожну динаміку. Якщо у 1994 році не було зафіксовано жодного стійкого до ліківвипадку, то у 2024 році вже 17% грибків Aspergillus fumigatus мають мутації, які роблять лікування неефективним.
Про це пише Phys.
Ба більше, у багатьох пацієнтів виявляють одразу кілька різновидів таких штамів.
«Ми маємо справу з новим типом біологічної загрози, яку неможливо ігнорувати», — попереджають медики.
Основне джерело мутацій — широке застосування азольних препаратів у вирощуванні сільськогосподарських культур, зокрема в квітникарстві. Рештки ліків накопичуються в компості та відходах, де грибки мутують. Стійкі спори легко переносяться повітрям — і ми їх вдихаємо.
Хто в небезпеці:
Організм здорової людини здатен боротися з грибком, але для пацієнтів з ослабленим імунітетом Aspergillus fumigatus є смертельно небезпечним. Він викликає аспергільоз — інфекцію, що вражає легені, пазухи, шкіру і навіть мозок. У важких випадках можливі внутрішні кровотечі.
До групи ризику входять:
-
пацієнти з COVID-19 або тяжким грипом у реанімації;
-
хворі на ХОЗЛ, лейкемію;
-
люди після трансплантації органів.
Інфікування подвоює ризик смерті для цих груп.
Ще з 2017 року лікувальні протоколи почали переглядати. Наразі застосовується комбінована терапія, а азольні препарати поступово замінюються альтернативами. Але експерти попереджають: лікування стає дедалі складнішим.
Вчені наполягають — без змін у підходах до використання азолів у сільському господарстві, ситуація лише погіршуватиметься.

