Заява редакції ZN.UA щодо тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна
Заява редакції ZN.UA щодо тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна

Заява редакції ZN.UA щодо тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна

Заява редакції ZN.UA щодо тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна

Обшуки Державного бюро розслідувань у голови "Центру протидії корупції" Віталія Шабуніна, а також повідомлення йому про підозру — маркерна подія. Вона чітко окреслює лінію поведінки влади до і після атаки на Бюро економічної  безпеки. Бо БЕБ, коли уряд, порушивши закон, цинічно відхилив кандидатуру обраного на прозорому конкурсі Олександра Цивінського, був першим. Шабунін став — другим.

Так, до Віталія Шабуніна є запитання. Так, він буває надто категоричним і емоційно різким. Його стиль роботи подобається не всім, як, втім, і не всі можуть пред'явити суспільству такі результати своєї діяльності.

Так, імовірно, у ситуації з отриманням військової зарплати Шабунін вчинив не правильно. Якщо він не мав юридичної можливості не отримувати її — варто було спрямовувати ці кошти на підтримку фронту.

Так, Шабунін припускався помилок і в кадровому лобіюванні — не завжди обирав найкращих кандидатів. Як, наприклад, у випадку з нинішнім міністром оборони Рустемом Умеровим. Бо «не красти» — недостатній критерій для призначень на високі державні посади. Ці люди повинні бути ще й професіоналами, бо іноді шкоди від некомпетентності — більше, ніж від корупції.

Але водночас не можна забувати: усе, що робив Віталій Шабунін, не мало на меті власне збагачення. Це видно з його способу життя, родини, принципів. Його діяльність завжди була спрямована на благо суспільства. Якщо й були помилки — то у боротьбі за тих, кого він навіть не знав. А не за «своїх».

Тому все, що сьогодні відбувається довкола конкурсу на голову БЕБ, довкола Шабуніна (а ці події не випадково розгортаються паралельно) — не про БЕБ і не про Шабуніна. Це — про давнє, глибоко приховане бажання кількох змін корумпованої та непрофесійної влади розправитися з тими, кого раніше не могли знищити тільки через наявність діючої зовнішньої підтримки. Такою підтримкою був Вашингтон. Як основа для просування свободи слова, законності, боротьби з корупцією, прозорих виборів, побудови ефективності інституцій і рівності всіх перед законом.

Сьогодні, коли ні громадянське суспільство, ні медіа більше не відчувають чіткої підтримки США, бо команді Дональда Трампа абсолютно байдуже до цінностей, які раніше були наріжними, влада в Україні нарешті дозволила собі бути собою. І всі ці люди просто стають тими, ким вони є насправді — хижаками. Яким відчинили дверцята клітки.

І це зачепить усіх — і незалежні медіа, і громадські організації, і всю антикорупційну вертикаль: НАБУ, САП, ВАКС, НАЗК. Вони — наступні. Бо тепер мета — звести рахунки з усім, що хоч колись піднімало прапори з написами: «демократія», «відкритість», «антикорупція», «вільні вибори». І війна стала зручним тлом для реалізації справжніх бажань влади.

На жаль, і історію з Бюро економічної безпеки, і безпрецедентну ситуацію з обшуками у Віталія Шабуніна без ухвали суду неможливо списати на «ексцес виконавця». Бо кожного дня, коли Шабунін перебував у своїй частині, офіцери мали наказ фотографувати його «за важкою роботою» і надсилати ці фото на Банкову. Саме щодо нього президент Зеленський порушував питання на Ставці.

Без прямого тиску з боку Зеленського голова СБУ Василь Малюк ніколи б не підписав нічим необґрунтований лист до конкурсної комісії щодо Олександра Цивінського. Але саме цей лист став підставою для позиції Кабінету міністрів, який проголосував за цілковито свавільне рішення про скасування результатів конкурсу. Ця антидемократична риба гниє з голови.

Поки Росія відгризає в нас села, на всій іншій території влада відгризає права й свободи — а отже, й перспективу України бути не Росією.

Нагадаємо, у лютому Шабунін повідомляв, що Державне бюро розслідувань повідомило вручило підозру його першому командиру з київської тероборони. За версією слідства, командир нібито сприяв отриманню Шабуніним відрядження до Національного агентства з питань запобігання корупції, що нібито дозволяло йому «не виконувати бойові завдання». У ДБР вказують, що командир хотів "отримати вигоду нематеріального характеру у вигляді використання можливостей від знайомства з Шабуніним".

А 10 липня Шабунін заявив, що його переводять із Харкова до бойової бригади на лінію фронту після публічного протистояння з ініціаторами законопроєкту про амністію корупції в оборонці, проти якого активно виступав ЦПК.

Уже 11 липня відбулися обшуки у військовій частині в Чугуєві, куди активіста перевели, а також паралельно вдома у його родини Шабуніна. За інформацією ЦПК, процес відбувався без ухвали суду. Слідчі нібито вилучили особисту техніку родини Шабуніна — телефони й планшет малолітніх дітей, а також телефон і комп’ютер його дружини.

Після цього ДБР оголосило підозру Шабуніну. Його звинувачують в ухиленні від проходження військової служби та незаконному використанні автомобіля, призначеного для потреб ЗСУ.

Джерело матеріала
loader