/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F419%2Fdeac9df868b0dabd6879dd8b9c82af9b.jpg)
Reuters: деякі союзники дізналися про план Трампа щодо України в момент його оголошення
Принаймні для частини європейських союзників США оголошений президентом Дональдом Трампом план купівлі європейцями американської зброї для України став сюрпризом, невизначеність лишається і в питанні, хто саме постачатиме системи Patriot.
З моменту оголошення Трампа про схему закупівлі зброї для України стало зрозуміло, що американський президент представив рамкові умови, а не конкретний план.
За словами посадовців, наскільки значною буде підтримка України, залежатиме від майбутніх переговорів про те, хто і яке обладнання надасть.
"Як завжди в таких справах, диявол ховається в деталях", – сказав посол однієї з держав Північної Європи у Вашингтоні.
План, який Трамп і генеральний секретар НАТО Марк Рютте розробили останніми днями, за словами двох джерел, знайомих з ходом обговорення, був позитивно сприйнятий Україною та її союзниками.
Лідери в Києві та інших країнах відзначили значну зміну тональності Трампа, який до недавніх тижнів схвально відгукувався про російського правителя Владіміра Путіна.
Дехто в Європі висловив розчарування тим, що саме вони фактично оплачують рахунок за заяву Трампа.
Під час зустрічі з Трампом в Овальному кабінеті в понеділок Рютте згадав шість країн НАТО – Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію, Нідерланди і Канаду – які виявили бажання взяти участь у схемі закупівлі зброї.
Навіть близькі союзники США, схоже, дізналися про цю пропозицію в режимі реального часу.
"У мене є чітке відчуття, що ніхто не був поінформований про точні деталі заздалегідь", – сказав один з європейських послів.
"Я також підозрюю, що всередині адміністрації тільки зараз починають розбиратися, що це означає на практиці", – додав він.
Американські урядовці ведуть переговори з союзниками по НАТО і з'ясовують, хто і що готовий відправити в Україну.
Європейські чиновники загалом сприйнятливі.
Один з посадовців назвав Німеччину, Грецію, Нідерланди та Іспанію хорошими кандидатами на відправку батареї Patriot до Києва, тому що вони мають кілька батарей або тому, що загрози, з якими вони стикаються, відносно віддалені.
Деякі з них, в тому числі Греція і Іспанія, раніше чинили опір закликам союзників передати частину своїх систем Patriot Україні, стверджуючи, що вони необхідні для захисту їхніх країн і НАТО в цілому.
Інший посадовець сказав, що адміністрація Трампа вивчає запаси НАТО, щоб побачити, що є в наявності.
Наступним кроком буде спроба переконати союзників передати обладнання Україні в обмін на певний "торг".
Трамп сказав журналістам, що є одна країна, яка має 17 Patriot, частина з яких поїде безпосередньо в Україну.
За словами американських і європейських посадовців, ця цифра викликала широке здивування серед європейських союзників і на Капітолійському пагорбі, багато з яких не були проінформовані.
Жоден член НАТО, окрім США, не має такої кількості систем Patriot, повідомили два джерела, знайомі з цим питанням, що викликало припущення, що Трамп, можливо, мав на увазі конкретні компоненти Patriot, такі як пускові установки або ракети.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, який відвідав Пентагон у понеділок, заявив, що німці обговорюватимуть зі США відправку батарей Patriot в Україну в найближчі дні або тижні.
Але, за його словами, жодна система Patriot не прибуде до Києва протягом декількох місяців, що, ймовірно, затримає будь-яке отримання до закінчення тактично важливих літніх місяців.
Інший посадовець сказав, що Трамп бере безпосередню участь у переговорах, хоча поки що переговори були "в'ялими".
Також Трамп анонсував відправлення Україні додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot.

