/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Fae49bc2b974862b30338345f00cd57b7.png)
13 зарплата – міф чи реальність: кому в Україні можуть нарахувати додаткову виплату та як вона розраховується
Багато українців чули про так звану 13-ту зарплату — додаткову виплату, яку деякі співробітники отримують наприкінці року. Про виплату йдеться у Законі про оплату праці.
Хто може отримати 13-ту зарплату
В Україні 13-та зарплата вважається річною премією та не є гарантованою виплатою. Можливість її отримання залежить від низки факторів:
- внутрішнього становища та фінансових можливостей компанії;
- стажу роботи працівника;
- його статусу - постійний чи тимчасовий працівник;
- умов, прописаних у колективному договорі чи локальних документах підприємства.
Розмір премії найчастіше дорівнює середній місячній зарплаті, але точна сума та формат залежать від рішень роботодавця.
Законодавче регулювання
Відповідно до статті 2, частина 3 Закону України "Про оплату праці", річні премії входять до переліку стимулюючих виплат, умови яких встановлюються роботодавцем. Закон не зобов'язує підприємства нараховувати 13-ту зарплату — це може бути передбачено колективною угодою чи внутрішніми нормативами, узгодженими із трудовим колективом.
Зазвичай, така виплата надається тим, хто відпрацював у компанії не менше одного року. Якщо співробітник працював менше, премію можуть розрахувати пропорційно до часу роботи.
Коли виплачується та як нараховується
На практиці 13-та зарплата найчастіше видається наприкінці року – у грудні. Це своєрідне підбиття підсумків трудової діяльності за рік. Проте рішення про її нарахування ухвалює виключно роботодавець.
Оподаткування річної премії
Додаткова зарплата, як і основна, оподатковується:
- військовим збором;
- податком на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- єдиним соціальним внеском (ЕСВ).
Таким чином, фактична сума на руки буде меншою за нараховану.
Що робити працівникові
Тим, хто сподівається отримання 13-ї зарплати, рекомендується ознайомитися з умовами трудового чи колективного договору. За потреби — звернутися до відділу кадрів чи бухгалтерії, щоб уточнити, чи передбачено таку виплату на підприємстві.
Висновок
В Україні 13-та зарплата – це приємний бонус, але не обов'язкове право. Її наявність залежить від доброї волі роботодавця та внутрішньої фінансової політики компанії.

