/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F89dc3a141c0a537404a4f66b9bf8321e.png)
Зв’язки з ФСБ, "тітушки" і втечі олігархів: як нардеп і детектив НАБУ працювали на Росію
СБУ викрила детективів і нардепа-агента
Служба безпеки України 21 липня викрила зрадників в Національному антикорупційному бюро України (НАБУ) та серед чинних нардепів. Зранку стало відомо про проведення СБУ спільно з Офісом генпрокурора обшуків у детективів Бюро.
Вони могли передавати секретну інформацію російським спецслужбам та вести незаконну торгівлю з РФ. Їм також закидають корупцію в інтересах окремих олігархів. Слідчі дії охопили кілька регіонів України. Повідомляється про затримання та підозри.
СБУ викрила керівника детективів НАБУ на співпраці з РФ — може бути замішана вся родина
Служба безпеки України та Офіс Генпрокурора затримали одного з керівників міжрегіонального управління детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова. Він дислокувався в Дніпрі та в його веденні були дві області — Дніпропетровська та Запорізька. За даними слідства, він має контакти з росіянами та допомагає батькові торгувати технічними коноплями в Дагестан. Контакти зі спецслужбами РФ перевіряються.
Також з’ясувалося, що батько підозрюваного має громадянство РФ (що Мегамедрасулов мав вказати при прийомі на роботу в НАБУ), а мати — мешкаючи в Києві — отримує пенсію в "ДНР" та публічно підтримує агресію Росії. Попри офіційну дислокацію в Дніпрі, Магамедрасулов часто перебував у Києві, нещодавно повернувся з відпочинку на Тенеріфе. Відомо про тісний контакт керівника детективів НАБУ із іншим підозрюваним, нардепом-втікачем. Наразі готують повідомлення про підозру за статтею про пособництво державі-агресору.
СБУ викрила нардепа Христенка у співпраці з ФСБ
СБУ та Офіс Генпрокурора заочно оголосили підозру народному депутату від забороненої ОПЗЖ Федору Христенку. Його звинувачують у державній зраді та співпраці з ФСБ РФ. "Був топовим агентом фсб рф (резидентом) і відповідав за посилення російського впливу на Національне антикорупційне бюро України (НАБУ)", — йдеться в повідомленні СБУ.
За даними слідства, Христенко ще з часів Януковича був агентом російських спецслужб і мав вплив на НАБУ. Він підтримував тісні контакти з керівниками Бюро, зокрема Русланом Магамедрасуловим, затриманим спецслужбами.
Слідство встановило, що Христенко був пов’язаний із проросійським колаборантом Арменом Саркісяном, а також із Юрієм Іванющенком (Юра Єнакієвський) — "смотрящим" ФСБ за т.зв. "ДНР". Серед оприлюднених фактів — організація підвозу тітушок під час Революції Гідності, вплив в інтересах олігархів. Є докази, що він через детективів НАБУ сприяв втечі Геннадія Боголюбова, а також мав зв’язки з Ігорем Коломойським зокрема через керівника підрозділу детективів НАБУ Олександра Скомарова. Під час обшуків у контактів Христенка знайшли матеріали справ НАБУ та документи, які вказують на витік секретної інформації. Розслідування триває. Йому заочно вручена підозра в державній зраді та зловживанні впливом.
Федір Христенко — народний депутат від забороненої ОПЗЖ, який мав представляти виборців з Бахмута, Лимана й Сіверська — залишив Україну ще 14 лютого 2022 року. У своїй декларації за 2022 рік Христенко вказав, що з родиною мешкає у Польщі — у просторій квартирі площею 173 квадратних метри. Апартаменти він оформив в оренду 19 лютого — всього за 5 днів до повномасштабного вторгнення. Втім, у 2023-му році нардеп перебрався у готель в Об'єднаних Арабських Еміратах. Паралельно володіє майном не лише на тимчасово окупованих територіях, а й у самій Росії.
Що кажуть у НАБУ про обшуки у співробітників
В НАБУ обшуки у співробітників підтвердили, загалом відомо про приблизно 70 обшуків, які стосуються щонайменше 15 працівників Бюро. В НАБУ стверджують, що СБУ, ОГП та ДБР проводять слідчі дії без судових ухвал. Вони стверджують, що основні підстави обшуків це ДТП та можливі зв’язки з РФ — але ці факти не пов’язані між собою.
СБУ розпочала позапланову перевірку стану охорони держтаємниці. Вона охоплює співробітників, які мають доступ до секретної інформації та негласних слідчих дій. Це може зірвати оперативні заходи НАБУ і САП, стверджують в Бюро. Повідомляють також про застосування сили до детектива НАБУ, перевірку техінфраструктури організації тощо. Своєю чергою НАБУ почало внутрішню перевірку подій.
"Ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади. Проте це не може бути підставою для зупинення роботи всієї інституції", — йдеться в повідомленні.
Обшуки в співробітників НАБУ торкнулись і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури
Перевірка дотримання законів про держтаємницю торкнулась і САП, зокрема інформації про розслідування та оперативні заходи. При цьому керівництво перебуває за кордоном. В САП закликали СБУ дотримуватися законодавства: "Указані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП. Закликаємо співробітників СБУ суворо дотримуватися норм чинного законодавства, щоб унеможливити "злиття" інформації та зрив розслідування топкорупційних справ, розпочатих НАБУ і САП".
Раніше "Телеграф" розповідав про скандал у бюро економічної безпеки (БЕБ). Кабінет міністрів розглянув кандидатуру на посаду директора БЕБ, запропоновану конкурсною комісією, але не прийняв її.

