Юрій Іванющенко
  • Дата народження
    21 лютого 1959
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Юрій Іванющенко
2906

Юрій Іванющенко

Юрій Іванющенко: ставленик Януковича, який продовжував свою діяльність за Порошенка

Юрій Іванющенко - Фото 1

Юрій Іванющенко - непублічний бізнесмен і кримінальний авторитет, який за Януковича зробив успішну політичну кар'єру. Хоча в Раді донецький "наглядач" практично не з'являвся, це не заважало йому контролювати українську "оборонку", митницю та інші важливі галузі, викачуючи з держбюджету сотні мільйонів гривень.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація

Біографія

Юрій Іванющенко (відомий у вузьких колах як Юра Єнакіївський або Юрєц Малой) - досить скритна особистість. Його офіційна біографія відрізняється від справжньої, а в Інтернеті є всього кілька фото з бізнесменом.

Навіть на інавгурації Януковича він весь час ховався за високо піднятим коміром пальто, намагаючись не потрапляти в об'єктив камери. Це й не дивно, з огляду на сферу діяльності кримінального авторитета, а за сумісництвом і народного депутата часів регіоналів.

Відомо, що Іванющенко народився 21 лютого 1959 року в Єнакієво на Донеччині. Двічі обирався народним депутатом Верховної Ради України 6-го і 7-го скликань.

Протягом всього часу своєї політичної діяльності був членом Партії регіонів.

У 2011 році зайняв 2-е місце в рейтингу найбільш впливових українців за результатами дослідження журналу "Кореспондент". У наступному році "Фокус" розмістив бізнесмена на 26-му місці в списку українських багатіїв, оцінивши його статки в 756 мільйонів доларів.

Сім'я

Юрій Іванющенко одружений, виховав двох синів і дочку.

За даними Вікіпедії, дружина займається домашніми справами, хоча, згідно з іншими джерелами, вона є контролером британської офшорної компанії чоловіка ZETHUS LIMITED.

Старший син Арсен - бізнесмен. Професійно займався футболом (грав у другому складі "Динамо-Київ"), а також володів "Західінкомбанком" і компанією "Євро Фінанс".

Дочка Даяна (або Яна) також займається підприємницькою діяльністю, і вельми успішно. У 2011 році аналітики журналу "Фокус" визнали її однією з найвпливовіших жінок України, розмістивши на 96-му місці у своєму рейтингу.

Молодший син Давид (2009 року народження) ще школяр.

Освіта

Вищу освіту Юрій Іванющенко отримав тільки в 2007 році. Закінчив Бердянський університет економіки і менеджменту. До цього з 1978 до 1980 року служив в армії.

Кар'єра

Згідно з офіційною біографією, чиновник-утікач на початку своєї трудової діяльності більше 10 років працював на Єнакіївському коксохімічному заводі. Пройшов шлях від майстра до заступника директора підприємства.

Наступний десяток років (з 1996-го до 2005-го) очолював фірму "Алві-Інвест". Потім отримав посаду президента компанії ТОВ "УГК-2000".

У 2007 році прийшов в політику, ставши народним депутатом України 6-го скликання. Хоча пройшов до парламенту за списками партії "Відродження", швидко вийшов з неї і приєднався до фракції регіоналів. У Раді займався питаннями ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки.

 

Наприкінці 2012-го знову був обраний народним депутатом ВР 7-го скликання. Цього разу за списками Партії регіонів (№24), членом якої він був. У Верховній Раді працював у тому ж комітеті.

На початку 2014 року голосував за так звані "диктаторські закони", які обмежували свободу слова та інші права українців.

Цікаво, що відомий кримінальний авторитет Єнакієвський у липні 2013 року був номінований на звання "почесний громадянин міста" за значний внесок у його духовний і літературний розвиток.

Компромат

У рідному місті про Юрія Іванющенка говорити бояться. Все тому, що за ним іде слава серйозного бандита, який, за даними Генштабу РФ, колись очолював групу професійних кілерів, на совісті яких понад 40 замовних вбивств, у тому числі і президента ФК "Шахтер" Ахатя Брагіна, на прізвисько Алік Грек, а також ексначальника Азовського морського пароплавства Анатолія Бандури.

За часів президентства Віктора Януковича Іванющенко був у нього так званим "смотрящим"

Цю роль він отримав через те, що Рінат Ахметов почав більше підтримувати Юлію Тимошенко, тому головному регіоналу потрібно було поставити когось на його місце.

Після виборів Іванющенко пройшов у Раду, отримавши контроль над Адміністрацією Президента, Міністерством оборони, Державною митницею та іншими стратегічно важливими галузями. Крім того, новообраний нардеп привласнив собі найбільший у Східній Європі ринок "Сьомий кілометр", де збував конфісковані на митниці товари. Гроші від цієї діяльності, звісно, осідали на офшорних рахунках Юрія Володимировича і головного покровителя тіньового "бізнесу" Віктора Федоровича.

Сам же Іванющенко в парламенті з'являвся вкрай рідко. При цьому, його присутність на роботі завжди кимось відзначалася. Із огляду на такий графік відвідувань, не дивно, що за кілька років поспіль нардеп ніколи не виступав перед колегами, не подавав ніяких депутатських запитів, не вносив поправки в закони. Адже бізнесмена-злочинця політика ніколи не цікавила, а депутатський мандат потрібен був лише для розширення сфери впливу і права на недоторканність.

Діставшись до вищих щаблів влади, Юрій Іванющенко разом зі своїм соратником і заступником Віктором Януковичем лобіювали інтереси свого бізнесу.

 

Так, за "щасливим збігом", компанія "Антрацит", підконтрольна бізнес-партнеру Єнакіївського, на початку 2011 року виграла державний тендер на переробку великої кількості вугілля, отримавши за це 78 мільйонів гривень.

Крім того, на той момент Юра Іванющенко і Олександр Янукович впритул зайнялися українською "оборонкою". Не бажаючи втрачати контроль над цією прибутковою галуззю, нардеп зробив усе можливе, щоб залишити на посаді міністра оборони свою людину (Михайла Єжеля), який тісно співпрацював з компаніями бізнесменів із питань забезпечення українських військових продовольством і зброєю.

Після Революції Гідності і втечі Януковича Юра Єнакіївський зрозумів, що в Україні залишатися йому небезпечно, тому він послідував прикладу головного регіонала і також сховався від правосуддя.

На початку 2015 року Генпрокуратура звинуватила Юрія Іванющенка в заволодінні державними коштами в особливо великих розмірах і їх розтраті, а також у рейдерському захопленні великого одеського ринку "7 кілометр"

Крім того, глава МВС Арсен Аваков не раз звинувачував Юру Єнакіївського в організації жорстоких нападів на активістів Майдану, їх побитті і вбивствах "тітушками", яких він сам же і фінансував.

На підставі всіх цих підозр екснардеп був оголошений у всеукраїнський і міжнародний розшук.

У зв'язку з пред'явленням Іванющенку звинувачень у декількох серйозних злочинах європейські банки заморозили близько 200 мільйонів доларів, які зберігалися на зарубіжних рахунках колишнього регіонала. Щоб повернути гроші, ексчиновник задіяв усі свої політичні зв'язки, особливо з Петром Порошенком, який відіграв велику роль в очищенні репутації і відновленні активів Юри Єнакіївського.

У 2015 році, коли колишній депутат вже був у бігах, ЗМІ поширили інформацію про те, що за допомогою однієї зі своїх компаній він продовжує заробляти на вивезенні вугілля з Донбасу

За даними журналістів, серед підприємств, яким Україна дала дозвіл на вивезення вугілля з окупованих регіонів, були фірми Юрія Іванющенка та його бізнес-партнера Януковича-молодшого.

Ще одним активом експолітика є скандальний банк "Союз". У ході кримінального розслідування СБУ було з'ясовано, що компанія "Ніко" (один з головних клієнтів банку) продає в Україні медикаменти, які виробляються в окупованій Макіївці. Виручені ж кошти осідають на рахунках підконтрольних "ДНР" підприємств. На підставі цього Нацбанк прийняв рішення ліквідувати банк "Союз".

При цьому один із соратників Іванющенка - Сергій Дядечко - домігся того, що суд визнав рішення НБУ недійсним, тим самим дозволивши олігархам відновити сумнівну діяльність кредитної установи. Активність банкіра у цій справі пояснюється тим, що його мати була власником і головою цієї самої фірми "Ніко", а сам Дядечко входив до наглядової ради банку.

Пізніше, коли Генпрокуратура зайнялася справами Іванющенка, Сергій Дядечко формально став одноосібним власником "Союзу", щоб не дати людям Порошенка прибрати до рук цю фінустанову.

У 2016 році в ЗМІ поширилася інформація про те, що Юра Єнакіївський через підконтрольні йому структури заволодів близько 40% популярного столичного ТРЦ "Гулівер".

 

З огляду на все це, можна зробити висновок, що ніяке кримінальне переслідування не завадило колишньому донецькому "наглядачу" часів Януковича продовжувати вести справи в Україні. Тим більше, що в квітні 2019-го справу проти ексрегіонала було закрито, а через місяць його і зовсім зняли з розшуку.

На щастя, Генпрокуратура наполягла на вині Іванющенка і відновила кримінальне провадження проти нього. На підставі цього 15 липня 2019 року колишнього депутата знову повернули в розшук.

Чи вдасться правоохоронним органам притягнути соратника Януковича до кримінальної відповідальності, залишається лише здогадуватися, адже Юра Єнакіївський має великі зв'язки і значні статки.

За даними відкритих джерел, ексдепутат є власником десятків підприємств. Як повідомляють ЗМІ, капітали бізнесмена (разом із арештованими рахунками і активами) оцінюються приблизно в 200 мільйонів євро. Подейкують, що близько третини свого багатства він пообіцяв високопоставленим чиновникам з оточення Петра Порошенка за те, щоб вони вплинули на питання про його кримінальне переслідування.

Є дані, що для безбідного життя Іванющенку вистачає одних відсотків, які він отримує від своїх вкладів, сума яких становить як мінімум 7-8 мільйонів доларів. Крім того, він володіє чималою часткою одеського ринку "Сьомий кілометр", в захопленні якого його підозрюють. Ще в 2011 році бізнесмен викупив половину акцій великої машинобудівної компанії "Азовмаш" у Маріуполі. Також йому належали банки "Даніель" і "Промекономбанк", які згодом були закриті.

У лютому 2014 року інтернет підірвала новина про те, що Юрі Єнакієвському належить величезний особняк площею 8000 кв.м в елітному селищі Конча-Заспа, розташований на 35 гектарах землі.

Одні кажуть, що ексрегіонал із самого початку будував палац для себе. Інші ж припускають, що маєток призначався Віктору Януковичу, але після його втечі дістався його соратнику. У будь-якому випадку, будівництво на ділянці триває.

Декларація

За даними електронної декларації, в 2011 році загальний дохід Юрія Іванющенка склав понад 5 мільйонів гривень. Близько 172 тисяч гривень він отримав як зарплату депутата. Ще 4 мільйони 900 тисяч гривень йому принесли вклади на банківських рахунках, які становили 26,7 мільйонів гривень. Ніяких інших заощаджень бізнесмен не задекларував.

Незважаючи на великі доходи, чиновник не посоромився взяти від держави матеріальну допомогу в розмірі майже 35 тисяч гривень.

Згідно з офіційними даними, новоспечений депутат володів тільки земельною ділянкою на 600 кв.м, будинком площею 270 кв.м і великою квартирою на 235,5 кв.м, яка була записана на його дружину.

В автопарку Юри Єнакіївського було п'ять "мерсів" 2007-2011 р.в., найновіший з яких офіційно належав його дружині.

За два роки політичної діяльності доходи депутата майже не змінилися. Так, у 2013 році він як і раніше отримав понад 5 мільйонів гривень доходу, більшу частину з яких склали дивіденди від вкладів, які зросли всього лише на 200 тисячгривень.

У власності Іванющенка залишилися будинок і земельна ділянка, а також чотири автомобілі. При цьому квартира і "мерседес" дружини чиновника з декларації чомусь зникли.

Юрій Іванющенко - Фото 2
Згадки про персону