/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Fd8e23a7d3e0dd5f3c5d582ff9a9e7162.jpg)
Творець ChatGPT Сем Альтман став новим соратником Дональда Трампа
CEO OpenAI Сем Альтман пройшов шлях від критика президента США Дональда Трампа до його союзника. Тепер компанія підприємця формує ШІ-адженду Білого дому, лобіює проєкт Stargate в Абу-Дабі та змагається за політичний вплив на тлі конфлікту з Ілоном Маском.
За два тижні після публічного конфлікту керівника Tesla Ілона Маска з президентом США Дональдом Трампом, CEO OpenAI Сем Альтман увійшов до президентського гольф-клубу в Нью-Джерсі як бажаний гість. Президент представив Альтмана як «дуже розумну людину».
Відхід Маска з близького кола Трампа відкрив Альтману шлях: він швидко вибудував особистий контакт із президентом, укладав угоди про ШІ-інфраструктуру та поступово змінював публічну риторику.
Сьогодні Альтман отримує доступ до ключових рішень у сфері розвитку ШІ та готується виступити перед центральними банкірами США на конференції Федеральної резервної системи. В OpenAI публічно підтримують амбітні плани Білого дому щодо лідерства США у сфері ШІ.
Альтман десятиліттями підтримував демократів, що відповідало цінностям прогресивного технократичного оточення. У 2016 році він підтримав кандидатку в президенти США від Демократичної партії Гілларі Клінтон.
Водночас Альтман визнавав, що Трамп має рацію щодо окремих проблем (повільне зростання економіки, надмірна політкоректність), але категорично не погоджувався з запропонованими методами їхнього вирішення.
Альтман згодом був розчарований політикою адміністрації Байдена щодо ШІ та виробництва чипів. Він вважав знаковий закон CHIPS and Science Act, який мав повернути виробництво мікрочипів у США, малим за обсягом – близько $50 млрд – і хибним у прагненні розподілити ці кошти.
Навесні 2024 року OpenAI почала звертатися до Трампа в рамках своєї роботи з обома партіями. Альтман і топменеджмент OpenAI вирішили апелювати до досвіду майбутнього президента як девелопера та його любові до переможців. Вони позиціювали OpenAI як лідера в ШІ й вражали Трампа своїми технологіями. Це спрацювало.
Після перемоги Трампа на виборах президента Альтману довелося конкурувати з Ілоном Маском за вплив на ШІ-адженду нової Адміністрації США. Маск став найбільшим донором президентської кампанії Трампа, відкрито конфліктував із Альтманом та атакував OpenAI через свою компанію xAI серією судових позовів. Це обмежило можливості Альтмана зустрічатися з Трампом напряму – він вибивав доступ через знайомства в оточенні президента, зокрема через лобіста Джеффа Міллера та керівника Oracle Ларрі Еллісона.
Але Альтман зробив великий фінансовий жест – пожертвував $1 млн на інавгурацію Трампа, що стало прохідним квитком у коло нової влади США, хоча й без помітної ролі на публіці.
Визнання ж Альтман отримав, коли разом із Трампом, Еллісоном і виконавчим директором SoftBank Масайосі Соном оголосив про створення проєкту Stargate. Його мета – $500 млрд інвестицій у дата-центри для прориву в ШІ-інфраструктурі, з розрахунком на конкурентну перевагу США над Китаєм.
Адміністрація Трампа підтримала інфраструктурні проєкти OpenAI, підписавши указ Unleashing American Energy для спрощення дозволів на енергопроєкти. У січні 2025 року на ШІ-саміті в Вашингтоні були присутні представники президента США. А вже в березні цього ж року Альтман взяв участь у вечері донорів Трампа.
У травні 2024-го OpenAI та адміністрація Білого дому анонсували проєкт Stargate – будівництво дата-центрів в Абу-Дабі потужністю 5 ГВт, у партнерстві з місцевою компанією G42, Oracle і SoftBank. Проєкт став можливим після скасування обмежень США на експорт чипів.
Маск, що мав власні інтереси через xAI та зв’язки з G42, намагався заблокувати анонс, що викликало напруженість у Трампа.
Угоду таки оголосили, але з меншим розмахом. Після цього Маск і Трамп остаточно розірвали відносини. Тим часом Альтман зблизився з Адміністрацією США, отримав контракт із Пентагоном на $200 млн і активно лобіює спрощення будівництва ШІ-інфраструктури, включно з передачею федеральних земель під дата-центри.
«Я вірю в технокапіталізм, – пояснює Альтман свою політичну позицію. – Ми повинні заохочувати людей заробляти великі гроші, а також знаходити способи розподілу багатства та ділитися магією капіталізму».

