/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F130%2F35bf06a115ee5c44153fb7c8319ba76c.jpg)
Швеція розробляє легкий винищувач нового покоління
Швеція розробляє власний винищувач шостого покоління (проєкт Flygsystem 2020 / F‑series), який має замінити JAS 39 Gripen. Роботи знаходяться на ранній стадії, але опубліковані концепти й деталі дозволяють уявити загальну архітектуру майбутнього літака: однодвигунна конструкція, V‑подібне хвостове оперення, оновлені крила та повітрозабірники, а також упор на легкість експлуатації й високу маневреність.
Про це повідомляє Defense Express.
Робота над проєктом ведеться ще з початку 2010‑х: перші згадки про Flygsystem 2020 з’явилися у 2010 році разом із фотографіями зменшеної моделі в масштабі 13%. Ця модель мала довжину 2,4 м і розмах крила 1,5 м, тобто в повнорозмірному еквіваленті це приблизно 18,46 м довжини і 11,54 м розмаху крила (2,4 ÷ 0,13 ≈ 18,4615; 1,5 ÷ 0,13 ≈ 11,5385). Для порівняння, Gripen E має довжину 15,2 м і розмах крила 8,6 м - отже проєктований шведський літак може бути близько 3,26 м довшим (≈21,5% більше) і приблизно 2,94 м ширшим у розмаху крила (≈34,1% більше) за нинішній Gripen E.
Протягом останніх років концепція проходила еволюцію. Якщо початкові ескізи показували однодвигунний варіант з переднім горизонтальним оперенням (канардами), трапецієподібним крилом і V‑хвостом, то пізніші публікації Saab (зокрема брошура 2021 року і концепт F‑series, представлені в грудні 2024 року) демонструють відмову від канардів, перероблені крила та повітрозабірники й загальну орієнтацію на «легку» платформу з одним двигуном і V‑образним хвостом. Аналітики вбачають у цьому прагнення зберегти низьку вартість експлуатації й гнучкість застосування - властивості, притаманні попереднім поколінням Gripen.
Розробка шведського шестого покоління відбувається на тлі міжнародних зусиль у цій же ніші: США вже просувають свій проєкт шостого покоління F‑47, позиціонований як наступник F‑22 з великим бойовим радіусом і вдосконаленими технологіями малопомітності. Проте шведський підхід, судячи з наявних матеріалів, робитиме ставку не на важку "суперплатформу", а на легкий, економічний винищувач із сучасними авіоелектронікою та мережевими можливостями.
Наразі проєкт залишається на стадії досліджень і концептуальної розробки: до створення повномасштабних прототипів ще далеко, і остаточні технічні рішення можуть змінитися. Однак наявні ескізи і публічні брошури вже дають уявлення про те, яким може стати наступник Gripen: компактнішим за "важких"п’ятого/шостого поколінь конкурентів, але з фокусом на оперативну гнучкість, економічну ефективність і сумісність із сучасними мережевими бойовими системами.
Також ми писали, що Швеція готує передачу літаків радіолокації і винищувачів Gripen Україні.

