Цінове піке: в Україні обвалилися закупівельні ціни на молоко
Цінове піке: в Україні обвалилися закупівельні ціни на молоко

Цінове піке: в Україні обвалилися закупівельні ціни на молоко

Український молочний ринок завершує 2025 рік в умовах значного профіциту сировини. Наявність надлишків молока, які внутрішній ринок не встигає споживати, а зовнішній — купувати, спричинила суттєве зниження закупівельних цін.

Тенденція до здешевлення збережеться і на початку 2026 року, повідомив Георгій Кухалейшвілі, аналітик Асоціації виробників молока (АВМ).

Станом на кінець грудня в Україні зафіксовано відчутне падіння вартості сировини усіх ґатунків порівняно з попереднім місяцем:

Екстра ґатунок: середня ціна 15,30 грн/кг (зниження на 1,00 грн).

Діапазон: 14,80–16,00 грн/кг.

Вищий ґатунок: середня ціна 15,20 грн/кг (зниження на 0,90 грн).

Діапазон: 14,70–15,80 грн/кг.

Перший ґатунок: середня ціна 14,80 грн/кг (зниження на 1,10 грн).

Діапазон: 14,00–15,00 грн/кг.

Середньозважена ціна по трьох ґатунках опустилася до 15,20 грн/кг (без ПДВ), втративши за місяць більше гривні.

Чому молока стало забагато?

Георгій Кухалейшвілі виділяє комплекс причин, що створили "ідеальний шторм" на ринку:

Зростання виробництва. Лише у листопаді Україна виробила на 35 тис. тонн молока більше, ніж торік.

Демографічна криза. Через вимушену міграцію та війну кількість споживачів всередині країни скоротилася. Хоча в середньому українець споживає 200 кг молока на рік, людей фізично стало менше, що призвело до профіциту.

Проблеми з експортом. Зайві обсяги мали б піти на зовнішні ринки, але там триває криза. Пропозиція молочних продуктів у світі зараз перевищує попит.

Світовий контекст: Україна не одна

Проблема не є локальною. Зниження цін спостерігається також у США та країнах Європи. У 2024–2025 роках ключові молочні регіони світу одночасно наростили виробництво, створивши надлишок біржових товарів, який ринки не здатні швидко "переварити".

"Попри зниження ціни на молоко-сировину, виробництво вершкового масла та сухого збираного молока залишається збитковим", – зазначають в Асоціації.

Прогноз: що буде у 2026 році

Експерти не радять чекати швидкого покращення ситуації.

Січень 2026: Очікується чергове зниження цін. Новорічні свята традиційно знижують активність переробників, що призведе до накопичення нових надлишків сировини на підприємствах.

Довгострокова перспектива: Ринок залишатиметься під тиском ще понад пів року.

За прогнозом АВМ, баланс попиту та пропозиції відновиться, а ціни стабілізуються лише наприкінці 3-го кварталу 2026 року, коли світовий та український ринки поглинуть накопичені надлишки продукції.

Джерело матеріала
loader
loader