/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fe45facd4386b0e41f1f9ce3bb964068b.jpg)
Повернення українців, зброя та дрони: Зеленський зустрівся з Мерцем
Президент України Володимир Зеленський прибув до столиці Німеччини Берліна, де зустрівся з канцлером Фрідріхом Мерцом. За підсумками переговорів Україна та Німеччина підписали низку угод про співпрацю, зокрема в оборонній сфері.
Про це пише "Хвиля", посилаючись на відео спільної пресконференції.
Зокрема, Мерц заявив про нові домовленості щодо військової допомоги: "Сьогодні ми з Україною домовилися про нові пакети допомоги: це стосується ППО, далекобійної зброї, дронів та боєприпасів".
Українські чоловіки в Німеччині
Окрему увагу канцлер приділив темі українських чоловіків, які перебувають у Німеччині: "Ми будемо тісно співпрацювати в питаннях, що стосуються громадян України, які знайшли прихисток у нашій країні, і полегшимо їм повернення додому. Ми будемо працювати з Україною над тим, щоб обмежити кількість українських чоловіків, які шукають тут притулку, оскільки важливо, щоб ці чоловіки були там і допомагали своїй країні".
Мерц також додав, що це питання має стратегічне значення.
"Це абсолютно необхідно, щоб Україна могла себе захищати, щоб була і надалі єдність українського суспільства, і для того, щоб можна було Україну дійсно відбудувати", - сказав він.
Зазначимо, за даними ЗМІ, зараз у ЄС обговорюють можливі зміни у статусі українських біженців у Європі після березня 2027 року. Як одна з ідей розглядається обмеження для чоловіків призовного віку. Однак остаточного рішення поки що не ухвалено.
Щодо подальших перспектив війни канцлер висловився категорично: "Росії слід якомога швидше закінчити цю війну. У неї немає шансів на перемогу в ній".
Вступ України до ЄС
Мерц також прокоментував євроінтеграційний курс України: "Членство України в ЄС не буде членством другого сорту. Це процес, під час якого ми наближаємо їх до себе, і є домашнє завдання, яке Україна повинна виконати. У нас є критерії вступу".
Крім того, канцлер Німеччини закликав Україну більше працювати над реформами щодо боротьби з корупцією та розбудовою правової держави.
"Це окупиться… Ми підтримуємо вступ України до ЄС. Але розуміємо, що це не швидкий процес ", - підкреслив він.
Канцлер також підкреслив, що Київ не повинен розраховувати на мир за будь-яку ціну, і зробив низку інших заяв: "Україна ніколи не погодиться на диктат миру. Нам потрібна сильна дипломатія. Війна повинна закінчитися переговорами. РФ не має шансів на перемогу".
Крім цього, Мерц повідомив, що робота над тиском на Москву триває.
"Продовжуємо працювати над гарантіями для України та над 20-м пакетом санкцій проти РФ", - зазначив він.
Говорячи про значення україно-німецького партнерства для всієї Європи, канцлер сказав: "За допомогою України ми зміцнюємо німецьку та європейську безпеку".
Мерц також високо оцінив технологічний потенціал України: "У сфері цифрового надання послуг Україна - одна з передових у світі. І Європі є чого повчитися".
Що сказав Зеленський
Зі свого боку Зеленський оголосив про домовленості, які він назвав безпрецедентними для Європи. За його словами, дві країни переходять від поставок до спільного виробництва.
"Ми будемо разом з Німеччиною виробляти системи протиповітряної оборони, щоб захиститися від будь-яких дронів, будь-яких повітряних атак", - заявив президент.
Масштаб дронової угоди президент окреслив окремо: "Наша з Німеччиною дронова угода буде найбільшою такого роду в Європі".
"Європа повинна самостійно виробляти протиракетну ППО в необхідних обсягах", - сказав він. За словами Зеленського, ключове завдання полягає у створенні потенціалу, який забезпечить захист кожної країни Європи за будь-яких умов.
На додаток до цього він заявив, що Україна готова зробити свій внесок у розвиток безпеки Європи. Між Україною та Німеччиною підписано вже 10 домовленостей.
"Росія не планує зменшувати військовий тиск на Україну. Тому на неї потрібно посилювати санкційний тиск... Європі та НАТО потрібна сильна українська армія.
Щодо вступу України до ЄС, Зеленський сказав: "Ми не хочемо "НАТО-лайт" або "ЄС-лайт". Ми хочемо повноцінного членства в ЄС".
Вибори в Угорщині
Серед іншого Зеленський зазначив, що в Угорщині на виборах перемогло світло над темрявою. Також він заявив, що готовий до прагматичної співпраці з новим керівництвом Угорщини.
За словами лідера України, нафтопровід "Дружба" відремонтують до кінця квітня:
"Не повністю, але достатньо, щоб функціонувати. Усі резервуари не будуть відремонтовані, це довгий процес, але це вже інше питання. Чи зможе він функціонувати? Так", - підкреслив президент.
Повернення чоловіків
Зеленський заявив, що спецслужби України та Німеччини повинні працювати в напрямку повернення чоловіків мобілізаційного віку, які покинули кордони України незаконно.
"ЗСУ хотіли б, щоб хлопці мобілізаційного віку повернулися з-за кордону. Воїнам на фронті потрібні ротації. Вони ж, хоч і залізні, кажуть українські воїни, але давайте чесно, у них є сім'ї, вони захищають свій дім. І не тільки всю державу, а відповідальність повинна нести кожна людина, громадянин України, який має сили для цього, конституційний обов'язок і мобілізаційний вік", - додав лідер України.
Зазначимо, що переговори продовжаться: пленарне засідання міжурядових консультацій за участю Зеленського та Мерца заплановане на 13:55-15:00.
Раніше Зеленський анонсував нові угоди з країнами Європи та Азії.

